Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm: Pacjenci z zawałem szybciej otrzymają pomoc

Tomasz Wójciszyn
Dr. Anna Haratym-Mojska, ordynator oddziału
Dr. Anna Haratym-Mojska, ordynator oddziału Tomasz Wójciszyn
W Szpitalu w Chełmie powstał Oddział Kardiologii Inwazyjnej. Dzięki niemu chorzy z zawałem nie będą musieli być wiezieni do Zamościa czy Lublina. Fachową pomoc otrzymają w Chełmie.

- Zawał mięśnia serca jest chorobą groźną i potencjalnie śmiertelną. Ogromne znaczenie ma czas, który upływa od początku objawów do udzielenia specjalistycznej pomocy. Najwięcej korzyści odniesie pacjent, który w ciągu pierwszej, tzw. „złotej godziny” będzie miał udrożnioną zamkniętą tętnicę wieńcową- mówi dr Anna Haratym- Mojska, ordynator Oddziału i dodaje- Teraz pacjenci z okolic Chełma szybciej otrzymają pomoc. Dotyczy to ponad 300 tysięcy mieszkańców okolic Chełma czy Włodawy.

Główna zaletą pracowni jest możliwość współpracy z zespołami ratownictwa medycznego. Lekarz z karetki wezwanej do osoby z bólem w klatce piersiowej będzie miał możliwość przesłania do szpitala zapisu EKG i konsultacji telefonicznej pacjenta. W przypadku ustalenia rozpoznania zawału serca, pacjent najszybciej jak to możliwe będzie transportowany do Pracowni Hemodynamiki, gdzie będzie czekał na niego zespół lekarzy gotowych do wykonania zabiegu.

Teraz w pracowni wykonywane są zabiegi planowe. Pacjenci czują się dobrze i chwalą to, że w końcu mogli liczyć na pomoc w Chełmie.

Pracownia Hemodynamiki wyposażona jest w nowoczesny sprzęt. Zabiegi wykonują lekarze specjaliści. Bezpośrednio po zabiegu pacjenci trafiają na Salę Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. Jest to 6 łóżek ze stanowiskami monitorującymi parametry życiowe. – Pacjent nie pozostaje bez opieki ani na chwilę- mówią pielęgniarki. Po ustabilizowaniu stanu chorego, zostanie on przeniesiony na jedną z bardzo komfortowych (2 łóżkowych sal chorych). Łącznie oddział liczy 17 łóżek.

Szpital dzierżawi pomieszczenia spółce Ado-Med Kliniki. Placówka sama nie mogła utworzyć pracowni hemodynamiki ze względu na brak pieniędzy. – Teraz pacjenci mają szybszą pomoc, szpital dochód z dzierżawy. Dodatkowo pracownia wykonuje badania laboratoryjne, endoskopowe i rtg u nas. Pracę tam znalazły pielęgniarki z naszego szpitala, szkoleni są lekarze – wylicza Mariusz Kowalczuk, dyrektor chełmskiego szpitala.


*Głównym profilem zadań oddziału jest diagnostyka inwazyjna i leczenie chorych z chorobą niedokrwienną serca, a w szczególności pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym, czyli zawałem mięśnia serca i tzw. niestabilną chorobą wieńcową.

W Chełmie powstanie pracownia hemodynamiki kardiologicznej

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto