Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Kolejny oszust naciąga na kwatery widmo

Łukasz Bobek
Joanna Urbaniec
Nowy sposób oszukiwania ludzi na nieistniejące kwatery turystyczne w Zakopanem. W internecie działa oszust, który podszywa się pod legalnie działające biuro nieruchomości. Podaje turystom łudząco podobną nazwę firmy, podobny adres, a nawet posługuje się prawdziwym numerem NIP tego biura.

Ekskluzywne domki

Oszust naciąga chętnych na świąteczny pobyt w góralskich domkach. Ogłoszenia umieszcza na jednym z portali internetowych. Dodaje do nich piękne zdjęcia bogato wyposażonych kwater. Do tego jest bardzo atrakcyjna cena - np. 50 zł od osoby na sylwestra w Zakopanem.

- Początkowo nie podaje żadnych danych dotyczących firmy, nawet numeru telefonu. Jest tylko formularz zgłoszeniowy - mówi Dariusz Siewierski, właściciel biura nieruchomości z Zakopanego. - Skuszeni ludzie wysyłają pytania. Wtedy oszust oddzwania z zastrzeżonego numeru, rozmawia z nimi, ustala cenę. Potem e-mailem przesyła fakturę proforma z numerem konta, na które trzeba wpłacić zaliczkę. Tam wpisuje nazwę firmy i adres łudząco podobne do mojej. Różnią się dosłownie jedną literką. Podaje też mój numer NIP.

Siewierski skontaktował się z oszustem udając klienta. Na końcu rozmowy powiedział mu, kim jest. Nie przestraszyło to oszusta. - Piętnaście minut po naszej rozmowie zamieścił w internecie kolejne ogłoszenie - dodaje zakopiańczyk.

Telefony od klientów

Od trzech tygodni do firmy Siewierskiego zgłaszają się ofiary naciągacza.

- Docierają do mnie po numerze NIP, który sprawdzili w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Tam wyświetla się nazwa mojej firmy - opowiada. - Mieliśmy z 10 telefonów od ludzi. Połowa już wpłaciła zaliczki, średnio po 1000 złotych.

Obawia się, że w święta pod drzwiami jego firmy pojawią się kolejne osoby, które zapłaciły oszustowi za fikcyjny wypoczynek.

Czytajcie ogłoszenia

Pan Dariusz zgłosił sprawę zakopiańskiej policji.

- Wyjaśniamy to zgłoszenie. Zarówno my, jak i inne komendy z Polski, do których zgłosili się poszkodowani, zajmują się sprawą. Na razie, dla dobra śledztwa, nie chcemy udzielać więcej informacji - informuje Roman Wolski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

- Nie pozostaje mi nic innego, jak apelować do wszystkich szukających noclegu w górach, żeby dokładnie analizowali każdą ofertę. Tam musi być podany adres, telefon kontaktowy, dokładne dane firmy - zauważa pan Dariusz. - Jeśli ktoś chciałby sprawdzić taką firmę, może to zrobić w ewidencji działalności gospodarczej, czy w bazie kwaterodawców w Urzędzie Miasta w Zakopanem. W nazwie czy adresie nie może być żadnych literówek.

Przestrzega, żeby nie być naiwnym. Nocleg na sylwestra w Zakopanem w domu góralskim na pewno nie kosztuje 50 złotych od osoby. W szczycie sezonu zimowego trzeba wydać minimum 100 zł.

- Patrzymy także na zdjęcie. W ofertach, na które nacięli się turyści, oszust wykorzystał fotografie ekskluzywnych drewnianych willi z francuskich Alp - dodaje Siewierski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto