Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biecz. Zakończyła się konserwacja malowideł ściennych na stropie bieckiej biblioteki. To prawdziwa historyczna perełka [ZDJĘCIA]

Halina Gajda
Halina Gajda
Podczas konserwacji malowideł na ścianach wypożyczalni dla dorosłych (sala modlitw dla mężczyzn w dawnej synagodze) w 2018 roku przeprowadzono prace badawcze na stropie, które doprowadziły do odkrycia występującej na nim dekoracji malarskiej. Właśnie zakończyła się ich konserwacja. Zdjęcia 1-18 przedstawiają stan obecny, pozostałe - po odkryciu
Podczas konserwacji malowideł na ścianach wypożyczalni dla dorosłych (sala modlitw dla mężczyzn w dawnej synagodze) w 2018 roku przeprowadzono prace badawcze na stropie, które doprowadziły do odkrycia występującej na nim dekoracji malarskiej. Właśnie zakończyła się ich konserwacja. Zdjęcia 1-18 przedstawiają stan obecny, pozostałe - po odkryciu fot. UG Biecz
Po ponad dwóch latach od odkrycia zakończyły się prace konserwatorskie malowideł odkrytych podczas generalnej modernizacji bieckiej biblioteki, która jak wiadomo była w przeszłości synagogą. Odkrycie chwilowo wstrzymało prace – trzeba było zabezpieczyć malowidła, które stanowiły przecież namacalny kawałek historii Biecza. Od razu było wiadome, że pozostaną na swoim miejscu, trzeba tylko je odnowić. Tak się stało. Efekt zapiera dech w piersiach. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Biecka biblioteka przejdzie do historii, nie tylko dlatego, że jej modernizacja przeszła najśmielsze oczekiwania i mamy obiekt, jakiego mogą nam pozazdrościć najbardziej utytułowane książnice, ale przy okazji udało się zatrzymać na ścianach kawałek historii. W czasie II wojny światowej został doszczętnie zdewastowany przez Niemców. W kwietniu 1942 roku powstało tam getto dla ludności żydowskiej z Biecza i okolic.

Biblioteka w Bieczu wreszcie w całości na swoim miejscu. Po ...

Odkryte w Bieczu malowidła były w różnym stanie

Niegdyś stanowiły dekorację wnętrza dawnej synagogi Żydów reformowanych, która wzniesiona została w latach 20. XX wieku.

- Kompozycja malarska na stropie była stosunkowo dobrze zachowana, zwłaszcza w porównaniu do bardzo zniszczonej - głównie wskutek poprowadzenia instalacji elektrycznych - dekoracji ścian – tłumaczył nam Mirosław Wędrychowicz, burmistrz miasta.

Doprowadziło to do tego, że kilku z malowideł trzeba było poświęcić dużo czasu na precyzyjną konserwację.
Efekt? Jak minie pandemia o obostrzenia – trzeba samemu zobaczyć, bo mamy bibliotekę marzeń i kawał namacalnej historii miasteczka na jej ścianach! To się często nie zdarza.

-Zdobienia na suficie składają się z sześciu pól. Na każdym z nich namalowana jest rama z dwoma umieszczonymi na jej końcach medalionami oraz centralną rozetą z kwiatami – wylicza dalej burmistrz Wędrychowicz.

Na środkowym polu sklepienia, od wschodu, w medalionie przedstawiono dłonie w geście błogosławieństwa, a po przeciwnej stronie instrumenty muzyczne. W pozostałych medalionach występuje cykl znaków zodiaku. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, takie symbole nie są niczym niezwykłym w synagodze.

Do znaków zodiaku przyrównywano bowiem w ten sposób historię Izraela, a także życie człowieka

- Kiedy człowiek się rodzi, jest delikatny jak jagnię (Baran), potem wyrasta na Byka, poznaje dobro i zło (Bliźnięta). Początkowo słaby i nieporadny jak Rak, później silny jak Lew; gdy grzeszy (Panna) – Bóg sądzi jego winy na Wadze – tłumaczy Magdalena Sieramska w Polskim Słowniku Judaistycznym opublikowany na stronie Żydowskieho Instytutu Historycznego. - Jeśli nie poprawia się – zsyła go do szeolu, gdzie ryje podziemne korytarze (Skorpion). Dzięki modlitwom żyjących, Bóg wydobywa go z gehenny i wystrzela naprzód jak strzałę (Strzelec); obmyty czystą wodą z dzbana (Wodnik), człowiek staje się niewinny, jak nowo narodzone koźlę (Koziorożec) i wzrasta w szczęśliwości w raju, w części przewidzianej dla sprawiedliwych; jest jak Ryba w wodzie - czytamy dalej.

Tego nikt nie widział! Zobaczcie, jak po remoncie wygląda biblioteka

Biecka biblioteka z historią, którą można dotknąć

Wiele wskazuje na to, że na naszym terenie, jedynie w Bieczu możemy zobaczyć taką dekorację.
- Podobna była w synagodze w Gorlicach przy ulicy Piekarskiej, ale dzisiaj nie poznał nawet ślad, bo budynek przez lata przechodził różne koleje losu i związane z tym remonty i adaptacje – mówi Tomasz Pruchnicki, miłośnik kultury żydowskiej. - W Bobowej zaś też nie ma śladów, by takie zdobienia się zachowały, choć niewykluczone, że kiedyś były – dodaje.

Prace konserwatorskie pochłonęły 59 tys. złotych. Biecka biblioteka pozyskała na nie dotacje ze środków unijnych oraz LGD Beskid Gorlicki.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto