Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Babia Góra. Królowa Beskidów wygląda jesienią niesamowicie. Warto choć raz tam się wybrać

Aurelia Lupa
Wyprawa na najwyższy poza tatrzański szczyt w Polsce to obowiązkowy punkt dla wszystkich kochających góry. Wejście na Babią Górę - najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego oferuje niezła wspinaczkę ze wspaniałymi widokami. Na szczyt wiedzie kilka tras o różnym stopniu trudności. Zobaczcie, jak pięknie wygląda Babia Góra o tej porze roku.

Babiej Górze (1725 m n.p.m.) w XIX wieku nadano szlachetne imię - Królowa Beskidów, a mieszkańcy Orawy uważają ją za Orawską Świętą Górę. Pierwsze wzmianki o Babiej Górze znalazły się w dziele "Chorographia Regni Poloniae" z II połowy XV wieku Jana Długosza, gdzie zawarty jest opis jej położenia i krótka charakterystyka. Prawie sto lat później Babia Góra znalazła się na mapach - za sprawą Marcin z Urzędowa, który w księdze "Herbarz, czyli zielnik" opisał rodzaje ziół leczniczych, które można tam znaleźć.

Masyw ten wyróżnia różnorodność krajobrazu alpejskiego, niespotykanego gdzie indziej w Beskidach, z kosodrzewinami i gołoborzami, jak również bogactwo przyrody. Dlatego ze względu na cenną przyrodą od 1955 roku masyw ten chroniony jest w w granicach Babiogórskiego Parku Narodowego, który w 1977 roku dodatkowo zyskał status Rezerwatu Biosfery Unesco.

Babia Góra to dość trudny szczyt, na zdobycie którego trzeba się odpowiednio przygotować, zabezpieczyć przed chłodem, deszczem, zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie gdyż panuje tu niezwykła chimeryczność pogody. Zapewne dlatego nazwana jest Matką Niepogód i Kapryśnicą, bo gdy w dolinach cisza, na jej grzbiecie pogoda potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie. Silny wiatr niejednemu turyście potargał włosy. Przy sprzyjającej aurze wycieczka będzie udana, jednak przy załamaniu pogody trzeba mieć się na baczności. Wybierając się na Babą Górę warto zabrać ze sobą ubranie na wszelkie rodzaje pogody.

Królowa Beskidów jest gęsto opleciona siecią szlaków turystycznych. Szlakiem najłatwiejszym, a w opinii wielu najładniejszym jest ten, który wiedzie z Przełęczy Krowiarki, z Zawoi. Pokonanie tej trasy zajmuje ok. 2,5 godziny. Do pokonania ponad 700 metrów przewyższenia. Zejście będzie o wiele szybsze, trasa tam i z powrotem zajmuje 3,5 godziny. Wycieczkę można urozmaicić, wykonując pętle, która będzie wiodła przez Schronisko Markowe Szczawiny, powrót na Przełęcz Krowiarki powiedzie niebieskim szlakiem. Na całą wycieczkę na około trzeba będzie liczyć 5,5 godziny. To tylko dwa ze szlaków na tej niesamowitej górze, odkrywajcie je sami.

[polecane]21582051,21551679,21582203,20969071,21563805,20702009[/polecane]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto