Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Baseny termalne na Podhalu dawniej. Zobaczcie jak wyglądały pierwsze zakopiańskie cieplice [STARE ZDJĘCIA]

Aurelia Lupa
Zakopiańskie cieplice na Jaszczurówce
Zakopiańskie cieplice na Jaszczurówce Narodowe Archiwum Cyfrowe
Turyści odwiedzający Podhale nie wyobrażają sobie relaksu bez kąpieli w ciepłych basenach termalnych. Obecnie tak popularne dziś termy działają m.in. w Zakopanem, Białce i Bukowinie Tatrzańskiej, Chochołowie i Bańskiej Niżnej. Wszystkie te ośrodki zostały wybudowany na przestrzeni ostatnich 15 lat. Gorące baseny to jednak nie jest „nowy wynalazek”. Kompleks basenów z ciepła wodą działał w Zakopanem już przed wojną. Teraz żyją tam... żaby.

To w zakopiańskiej Jaszczurówce w 1839 r. odkryto źródło termalne. Tu powstały baseny, które działały przez niemal cały wiek. Dzięki nim Podhale stało się polskim zagłębiem termalnym. Okazało się, że kąpiel w ciepłym basenie to idealny sposób, by wypocząć po nartach lub górskiej wędrówce. Albo skorzystać z leczniczych właściwości wód termalnych.

Analizę chemiczną wód termalnych Jaszczurówki przeprowadził w 1861 r. krakowski chemik Adolf Aleksandrowicz. Potem w latach 1861-62 Adam Uznański wybudował pierwszy basem w Jaszczurówce. Natomiast kolejne dwa powstały do 1891 r.

Odkrycie źródeł termalnych na Jaszczurówce - inaczej zwanych cieplicami - było wydarzeniem przełomowym w historii Zakopanego. Powstał tu Zakład Zdrojowo-Kąpielowy. Cieszył się uznaniem wśród zjeżdżających pod Giewont kuracjuszy. Z uroków wód termalnych korzystał m.in. Henryk Sienkiewicz. Wtedy temperatura wody wynosiła 20,5 stopni Celsjusza. Na obecne standardy byłaby za chłodna dla wielu osób. Jednak w tamtym czasie - w porównaniu do lodowatych górskich potoków - była idealna do kąpieli.

W dwudziestoleciu międzywojennym cieplice zmieniły funkcje z leczniczej na rekreacyjno-sportową. Basen na Jaszczurówce był pierwszym ośrodkiem pływackim na Podhalu. To tu odbyły się w 1934 r. I Pływackie Mistrzostwa Podhala. Wypoczywało tam setki osób, niektórzy nawet pływali po basenie kajakami...

W latach 50. XX w. na Jaszczurówce wykonano kilku nowych odwiertów. Inżynierowi chcieli w ten sposób pogłębić źródło i rozbudować baseny. Okazało się jednak inaczej. Odwierty spowodowały spadku temperatury cieplic do 18,5 stopnia Celsjusza. To efekt połączenie wód w cieplicach z zimnymi wodami Olczyskiego Potoku. To wtedy kąpielisko zamknięto i stało ono nieużywane niemal do 2000 roku. Wówczas wykupił je od miasta Tatrzański Park Narodowy, który zrobił tutaj położony na kilku stawikach park edukacyjny. Teraz na Jaszczurówce zamiast kąpiących się ludzi żyją... żaby.

Później ciepłą wodę odkryto na Antałówce w Zakopanem. Miała ona temperaturę 37 stopni. W latach 60. powstało tam nowe kąpielisko. Potem zapadła decyzja o zbudowaniu tam dużego aquaparku. Budowa bardzo się wlokła. Obiekt oddano do użytku dopiero w 2006 roku. Baseny te działają do dziś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Baseny termalne na Podhalu dawniej. Zobaczcie jak wyglądały pierwsze zakopiańskie cieplice [STARE ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto