Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DYNASTIE małopolskiego biznesu - część 3. Alfabet rodzin z Krakowa i regionu, których firmy odniosły sukces (od S do Ż)

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
W mozolne budowanie polskiego kapitalizmu angażowały się często całe rodziny - bezpośrednio lub pośrednio, na zapleczu tworzonych od zera firm. Bez wkładu ojców, matek, babć, dziadków, dzieci i wnuków większość firm, także tych powszechnie dziś znanych, nie przetrwałoby wielu zakrętów - i tych dziejowych, i tych prywatnych. Bez pomysłów i wsparcia braci, sióstr, żon - oraz szwagrów! - wiele biznesów pozostałoby tam, gdzie się zaczęły - czyli w garażu. A jak to wygląda w Małopolsce? Szczegóły w galerii: wystarczy kliknąć w przycisk "zobacz galerię" i przesuwać zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
W mozolne budowanie polskiego kapitalizmu angażowały się często całe rodziny - bezpośrednio lub pośrednio, na zapleczu tworzonych od zera firm. Bez wkładu ojców, matek, babć, dziadków, dzieci i wnuków większość firm, także tych powszechnie dziś znanych, nie przetrwałoby wielu zakrętów - i tych dziejowych, i tych prywatnych. Bez pomysłów i wsparcia braci, sióstr, żon - oraz szwagrów! - wiele biznesów pozostałoby tam, gdzie się zaczęły - czyli w garażu. A jak to wygląda w Małopolsce? Szczegóły w galerii: wystarczy kliknąć w przycisk "zobacz galerię" i przesuwać zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Fot. Andrzej Banaś
W mozolne budowanie polskiego kapitalizmu angażowały się często całe rodziny - bezpośrednio lub pośrednio, na zapleczu tworzonych od zera firm. Bez wkładu ojców, matek, babć, dziadków, dzieci i wnuków większość firm, także tych powszechnie dziś znanych, nie przetrwałoby wielu zakrętów - i tych dziejowych, i tych prywatnych. Bez pomysłów i wsparcia braci, sióstr, żon wiele biznesów pozostałoby tam, gdzie się zaczęły - czyli w garażu. A jak to wygląda w Małopolsce? Spośród tysięcy firm rodzinnych wybraliśmy 22. i stworzyliśmy pierwszy małopolski alfabet dynastii biznesu. W święta przedstawiliśmy pierwszą jego część – od A do F, w Sylwestra część drugą: od G do P. Dziś część trzecia: od S do Ż. Biogramy są, jak to w alfabecie, zwięzłe, choć pełne ciekawych szczegółów i smaczków. Zapraszamy do lektury! Szczegóły w galerii: wystarczy kliknąć w przycisk "zobacz galerię" i przesuwać zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Na kluczowych stanowiskach pojawiają się często dzieci pionierów, przeważnie po dobrych menedżerskich studiach i podyplomówkach lub MBA zrobionych na prestiżowych uczelniach. To dobra wiadomość, bo zarządzanie interesem wymaga dziś innych kompetencji i nieco innej wiedzy niż w przełomowych latach 90., o czasach komuny (a wtedy niektórzy startowali) nie wspominając. Z drugiej strony – wymaga też nieodmiennie żyłki do interesów, którą – przy odrobinie niezbędnego w biznesie szczęścia - młodzi dziedziczą po nestorach.

Mocno wskazana jest także dobra znajomość firmy; mądrzy pionierzy pozwalali swym latoroślom poznawać od najmłodszych lat wszystkie zakamarki rodzinnego biznesu. Ostatecznie jednak zbieg tych wszystkich korzystnych okoliczności zdarza się rzadko. A jak jest w Małopolsce?

Oto trzecia część naszego alfabetu dynastii małopolskiego biznesu (od S do Ż). Szczegóły w galerii: wystarczy kliknąć w przycisk "zobacz galerię" i przesuwać zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto