Na Podhalu zdecydowanie najpopularniejszym - a z pewnością najbardziej kojarzącym się z góralami jest nazwisko Gąsienica.
Po raz pierwszy nazwisko Gąsienica pojawiło się w metrykach Maruszyny od 1620 r. przez około półtora wieku. W XVIII wieku było już popularne, przede wszystkim na Skalnym Podhalu. Inne dokumenty wskazują, że już przed 1699 r. Gąsienicowie żyli w Zakopanem – w 1687 mieszkał w nim Samuel Gąsienica.
Nazwisko Gąsienica często występuje z przydomkiem, pełniącym rolę nazwiska – samo nazwisko bywa pomijane, szczególnie potocznie. I tak pojawiają się przydomki: Roj, Makowski, Mracielnik, Daniel, Wawrytko, Kotelnicki, Samek, Fronek, Józkowy, Łuszczek, Groń, Sieczka, Staszeczek, Jędrzejczyk, Giewont, Kaspruś, Sobczak, i wiele innych.
Wśród Gąsieniców jest też wiele osób znanych. A jakich? Zobaczcie na kolejnych zdjęciach.
Podhale nie tylko Gąsienicami stoi. Ale Gąsienice są już w niemal każdym innym góralskim rodzie. A tych najstarszych, największych i najsłynniejszych jest o wiele więcej. Bachledowie, Rojowie, Pęksowie, Krzeptowscy czy Stochowie. To tylko niektóre nazwiska, które nosi tysiące osób na całym Podhalu. Są wśród nich ludzi znani na całym Podtatrzu, w Polsce, ale i na świecie. Sami zobaczcie!
Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.