Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie się leczyć w 2023 roku? O tym można dowiedzieć się z naszego specjalnego dodatku!

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Walkę z nowotworem złośliwym pomagają wygrywać bezpłatne badania mammograficzne. Można je przeprowadzić w pracowni stacjonarnej lub w specjalnym mammobusie
Walkę z nowotworem złośliwym pomagają wygrywać bezpłatne badania mammograficzne. Można je przeprowadzić w pracowni stacjonarnej lub w specjalnym mammobusie 123rf
Stres, siedząca praca, niezdrowe posiłki, nienajlepsza jakość powietrza – to wszystko ma wpływ nie tylko na komfort naszego życia, ale przede wszystkim na zdrowie. Nie jest również wielką tajemnicą, że niechętnie odwiedzamy lekarzy. Jeśli już to robimy, to najczęściej wtedy, gdy bardzo boli, a choroba jest mocno zaawansowana. Czy można to zmienić? Tak. Jak? – Korzystajmy z programów profilaktycznych, które pozwalają sprawdzić nasz stan zdrowia i zacząć leczenie, jeśli będzie to konieczne. To nie wstyd – przekonuje Aleksandra Kwiecień z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. Zatem „Gdzie się leczyć” w 2023 roku? To podpowiadamy w naszym specjalnym dodatku, przygotowanym we współpracy z Małopolskim Oddziałem NFZ.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK - GDZIE SIĘ LECZYĆ 2023!

Profilaktyka 40 Plus

Kompleksowy „przegląd” organizmu wciąż możemy wykonać za sprawą popularnego programu „Profilaktyka 40 Plus” (został przedłużony do końca 2023 roku). Dzięki specjalnym pakietom badań – osobnym dla mężczyzn i kobiet; jest też część wspólna – możemy m.in. sprawdzić ciśnienie, cholesterol, stężenie glukozy we krwi, przeprowadzić badanie antygenu gruczołu krokowego, krwi utajonej w kale…

- Zestaw diagnostyki został dobrany w taki sposób, by pomóc we wczesnym wykrywaniu najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych – przypomina Iwona Krzywda z MOW NFZ. To program bezpłatny dla wszystkich osób 40+.

Jak skorzystać z „Profilaktyki 40 Plus”? Bardzo prosto. Jeśli ktoś ma dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, wystarczy się do niego zalogować, wypełnić ankietę i czekać na wystawienie e-skierowania. Jeśli nie mamy jeszcze aktywowanego IKP, zawsze możemy zadzwonić na infolinię 22 735 39 53, gdzie stosownej pomocy udzielą nam konsultanci Domowej Opieki Medycznej. Możemy również poprosić o pomoc swojego lekarza pierwszego kontaktu.

W naszym dodatku przedstawiamy listę małopolskich placówek, które biorą udział w programie „Profilaktyka 40 Plus”.

Rak to nie wyrok!

Trzeba go tylko wcześnie wykryć. Walkę z nowotworem złośliwym pomagają wygrywać bezpłatne badania mammograficzne. Można je przeprowadzić w pracowni stacjonarnej lub w specjalnym mammobusie. Gdzie i kiedy wykonać badanie? Tego również dowiemy się z „Gdzie się leczyć 2023”.

W dodatku odnajdziemy również listę placówek, w których można wykonać profilaktyczną kolonoskopię. „Nie bój się kolonoskopii! Dzięki znieczuleniu, zbadasz się bez bólu i dasz sobie szansę na wczesne wykrycie zmian w jelicie grubym, które mogą się przekształcić w nowotwór” – tak do bezpłatnych badań zachęca NFZ.

Publikujemy też listę gabinetów ginekologicznych, w których wykonuje się bezpłatne badania cytologiczne. To dzięki nim można wykryć zmiany w szyjce macicy.

Kryzys psychiczny

Smutek, zaburzenia w odżywianiu, bóle głowy, bóle brzucha, zaburzenia snu, agresywne zachowanie, nadpobudliwość, picie alkoholu, samookaleczanie – to nie muszą być oznaki kryzysu psychicznego u dziecka, ale mogą. Dlatego nie można ich bagatelizować. Po pomoc koniecznie trzeba się udać do specjalisty!

Gdzie ich odnajdziemy? W ośrodkach środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, centrach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, a także w ośrodkach wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej. Ich lista znajduje się w naszym dodatku.

Nie tylko nocna pomoc!

W „Gdzie się leczyć 2023” podpowiadamy również, gdzie m.in. szukać pomocy lekarzy poza godzinami pracy przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, a więc wieczorami, w nocy oraz w weekendy i dni świąteczne. Publikujemy adresy i numery telefonów małopolskich gabinetów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, szpitalnych oddziałów ratunkowych, a także izb przyjęć.

Przypominamy również o prawie do opieki stomatologicznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. „Bezpłatna opieka dentystyczna – w określonym zakresie – przysługuje każdej osobie, która ma prawo do świadczeń. Do stomatologa nie jest wymagane skierowanie” – zaznacza NFZ. W dodatku znajdziemy listę gabinetów biorących udział m.in. w programie ortodontycznej opieki nad dziećmi z wrodzonymi wadami części twarzowej czaski, świadczących usługi chirurgii stomatologicznej i periodontologii, a także ogólnostomatologiczne.

Badajmy się! To jedyna szansa na wczesne wykrycie wielu chorób, a tym samym dłuższe i dobre życie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto