Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góry z psem. Gdzie można iść na trekking z pupilem? Lista szlaków w polskich górach: Tatry, Pieniny, Bieszczady, Sudety, Góry Świętokrzyskie

Monika Golonka
Monika Golonka
Gdzie w Polsce można wybrać się w góry z psem bez narażania się na mandat? Zapraszamy do galerii: znajdziecie w niej góskie szlaki, po których można wędrować razem w pupilem.
Gdzie w Polsce można wybrać się w góry z psem bez narażania się na mandat? Zapraszamy do galerii: znajdziecie w niej góskie szlaki, po których można wędrować razem w pupilem. MARCIN OLIVA SOTO / POLSKAPRESSE, zdjęcie ilustracyjne
Wycieczka w góry z psem to marzenie niejednego turysty. Niestety, nie na każdym szlaku czworonogi są mile widziane. Na które górskie trasy można zabrać ze sobą psa? Przeczytaj nasz informator, zanim wybierzesz się w góry z psem.

Spis treści

Czy można iść w góry z psem? Przyjrzeliśmy się przepisom

Właściciele psów coraz częściej decydują się zabrać na urlop swoich podopiecznych. O ile wiele hoteli nie ma już nic przeciwko temu, by wśród ich gości były psy, o tyle może okazać się, że okoliczne atrakcje nie są już dla naszych pupili tak dostępne. Tak jest np. w przypadku wędrówek po górach.

Przyjrzeliśmy się przepisom obowiązującym w popularnych górskich destynacjach w Polsce. Dokąd można iść z psem, a gdzie możemy dostać za to mandat (nawet do 500 zł)?

Szczegółowe zasady obowiązujące w często odwiedzanych przez turystów pasmach górskich znajdziecie w galerii. Poniżej zebraliśmy przepisy i inne informacje, które mogą przydać się osobom planującym wyjazd z psem.

Góry z psem - przepisy

Jak wprowadzanie psa na górskie szlaki wygląda z perspektywy prawa? Sprawę reguluje art. 15 ust.1 pkt 16 ustawy o ochronie przyrody, który mówi:

W parkach narodowych i rezerwatach przyrody zabrania się wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas.

Według przepisów spacerowanie z psem w parku narodowym możliwe jest tylko w miejscach wyznaczonych. Ostateczna decyzja o tym, które miejsca zostaną udostępnione na spacery z psem, należy więc do władz konkretnego parku.

Czytaj też: Podróż ze zwierzęciem, co spakować i jak przygotować samochód do transportu psa lub kota?

Co ciekawe, zupełnie inny pogląd na obecność psów na obszarach chronionych, np. w Tatrach, mają nasi południowi sąsiedzi. Po stronie słowackiej psy mogą bez przeszkód spacerować po wszystkich górskich szlakach (choć oczywiście nie każdy szlak będzie odpowiednim miejscem dla psa). Z kolei w Tatrach z psem można wejść tylko do dwóch miejsc, w tym do popularnej Doliny Chochołowskiej.

Czemu psy tak często nie są wpuszczane na górskie szlaki?

Dlaczego polskie przepisy są tak surowe? Jak tłumaczą władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, "mimo kilku tysięcy lat udomowienia, psy nie zatraciły instynktu łowieckiego. Kiedy dzikie zwierzęta zobaczą lub poczują psa, pojawia się u nich reakcja obronna, której towarzyszy wzrost poziomu hormonu stresu".

Kolejnym argumentem przytaczanym przez TPN jest fakt, że psy mogą być nosicielami licznych chorób i pasożytów, które roznoszą się wraz z ich sierścią czy odchodami i przez to mogą stanowić zagrożenie dla innych gatunków zwierząt, szczególnie dla wilków (z racji pokrewieństwa).

TPN ostrzega też, że psy, dzięki swojemu doskonałemu węchowi, mogą wyczuć i sprowokować do ataku niedźwiedzie, które czasem przebywają w okolicach szlaku. Może to być szczególnie niebezpieczne w okresie narodzin młodych zwierząt i prowadzenia ich przez matki.

Zobacz też: Bieszczady w obiektywie, czyli podkarpackie góry z nieznanej dotąd strony. Zobaczcie najpiękniejsze zdjęcia z wędrówek

Nie wszystkie górskie parki narodowe zabraniają wstępu czworonogom. Zanim wybierzemy się w góry z psem, warto sprawdzić zasady panujące na danym obszarze.

Nawet jeśli nie możemy wejść do parku narodowego z psem, nadal zostają nam rozległe tereny parków krajobrazowych czy inne miejsca niepodlegające ścisłej ochronie. Parki i trasy górskie przyjazne czworonogom znajdziecie w naszej galerii.

Pies w górach - zasady ogólne

We wszystkich parkach narodowych, do których można wejść z psem, obowiązują podobne zasady. Pies zawsze musi być prowadzony na smyczy. W niektórych parkach psy ras uznawanych za niebezpieczne muszą dodatkowo mieć założony kaganiec. Obowiązkowe jest też sprzątanie po swoim psie.

W tych parkach narodowych obowiązuje całkowity zakaz wstępu dla psów

Poniżej lista górskich parków narodowych, do których nie można wprowadzać psów:

  • Babiogórski Park Narodowy
  • Gorczański Park Narodowy
  • Magurski Park Narodowy
  • Pieniński Park Narodowy
  • Świętokrzyski Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy udostępnił niedawno trzy szlaki, na których można wyprowadzać psy.

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Góry z psem. Gdzie można iść na trekking z pupilem? Lista szlaków w polskich górach: Tatry, Pieniny, Bieszczady, Sudety, Góry Świętokrzyskie - Strona Podróży

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto