Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kandydaci do organizacji Euro 2012: Włochy, Polska z Ukrainą oraz Węgry z Chorwacją

bat
Ocieramy się o kategorię cudu? A może mamy do czynienia z działaniem taktycznym, czyli pod tzw. publiczkę, gdzie Polska i tak nie jest traktowana poważnie? Dziś odpowiedzi nikt nie jest w stanie udzielić.

Ocieramy się o kategorię cudu? A może mamy do czynienia z działaniem taktycznym, czyli pod tzw. publiczkę, gdzie Polska i tak nie jest traktowana poważnie? Dziś odpowiedzi nikt nie jest w stanie udzielić.
Faktem jest natomiast, że wspólna oferta Polski i Ukrainy do otrzymania prawa organizacji finałów piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku znalazła się w trójce kandydatur, z których 8 grudnia przeszłego roku wybrany zostanie gospodarz Euro 2012.

Wczoraj bowiem, obradujący na Malcie Komitet Wykonawczy UEFA poinformował, że do drugiej czyli decydującej fazy zmagań o prawo organizacji Euro 2012 zakwalifikowano oferty Włoch (kandydatura samodzielna) oraz Polski z Ukrainą i Węgier z Chorwacją (kandydatury wspólne). Odrzucono natomiast oferty Grecji i Turcji.
W głosowaniu - jak ujawniono - Włosi otrzymali poparcie 11 delegatów, Węgrzy z Chorwatami - 9, Polacy i Ukraińcy - 7, Turcy - 6, Grecy - 2. Z tej grupy tylko Włochy organizowały już wielkie imprezy piłkarskie - w 1934 i 1990 roku finały mistrzostw świata, a w 1968 i 1980 finały mistrzostw Europy. Z kolei chorwacki Zagrzeb (wtedy jako miasto jugosłowiańskie) gościł w 1976 roku uczestników finałów mistrzostw Europy. Z tym że finały Euro 68 i 76 to były raptem cztery mecze - dwa półfinałowe oraz o medale brązowy i złoty.
Wracając do Euro 2012, to jeszcze w tym miesiącu "wielka trójka" kandydatów otrzyma od UEFA m.in. wymagania ofertowe. Na luty przyszłego roku UEFA planuje wizytację w krajach kandydujących, a na marzec (podczas kongresu Unii) prezentację ofert przez wzmiankowanych kandydatów.
Kolejne etapy to zapoznanie kandydatów ze szczegółowymi wymogami organizacyjnymi (maj 2006), ostatnie wizytacje (wrzesień 2006) i ostateczne prezentacje ofertowe (7 grudnia 2006). A dzień później - 8 grudnia przyszłego roku - Komitet Wykonawczy UEFA ogłosi gospodarza Euro 2012.
Jeżeli chodzi o Polskę, to pierwotnie (wspólne ustalenie PZPN i ówczesnego MENiS) wytypowano 6 miast, które mogłyby gościć uczestników mistrzostw ? Kraków, Chorzów, Warszawę, Poznań, Wrocław i Gdańsk. Kiedy zaś UEFA poleciła zawęzić listę do czterech miast (przy wspólnej kandydaturze), wskazaliśmy Chorzów, Warszawę, Wrocław i Gdańsk; Ukraińcy zaś zaproponowali Lwów, Kijów, Donieck i Dniepropietrowsk. Pamiętajmy jednak, że ostatecznej weryfikacji i wyboru dokona UEFA...
Polska i Ukraina chciałyby przeprowadzić Euro 2012 pod hasłem "Futbol łączy ludzi". Natomiast przesłaniem imprezy miałoby być zaprezentowanie Europie słowiańskiej gościnności i... chrześcijańskich korzeni tej części Kontytentu.
Natomiast nowy minister sportu, Tomasz Lipiec spokojnie podszedł do wczorajszej decyzji Komitetu Wykonawczego UEFA:
- Cieszmy się, ale też nie zapominajmy, że to duże wyzwanie dla naszego kraju, ale zarazem ogromna odpowiedzialność. Przecież nigdy dotąd Polska nie była gospodarzem tak dużej imprezy sportowej. Niezbędne jest więc współdziałanie rządu, parlamentu i PZPN. Strony muszą wspólnie przedyskutować stan faktyczny i w ciągu najbliższych miesięcy opracować szczegółowy projekt, w którym będzie zawarty m.in. precyzyjny preliminarz kosztów planów inwestycyjnych. A tego bez konsultacji z odpowiednimi resortami oraz bez wsparcia parlamentu nie da się zrobić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto