Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska pod wodą. Zalane drogi, piwnice, pola i posesje. Strażacy pomagają mieszkańcom w usuwaniu skutków wielkiej wody [ZDJĘCIA]

OPRAC.: Monika Pawłowska
W czwartek 5 sierpnia 2021 r. nad Małopolską przeszła nawałnica. Oto jej skutki.
W czwartek 5 sierpnia 2021 r. nad Małopolską przeszła nawałnica. Oto jej skutki. UMIG Myślenice
Intensywne opady deszczu, które trwały od czwartkowego poranka (5 sierpnia 2021 r.), przez cały dzień i noc, spowodowały podtopienia domów i posesji, pól i boisk i dróg w całej Małopolsce. Woda wdarła się m.in. do sklepu Biedronka w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Zakopanem. Do Zakopanego nie dojedzie się pociągiem. Deszcze spowodowały uszkodzenie nasypu i podmycie toru kolejowego, naprawy potrwają kilka dni. Pod Wadowicami nawałnica przewróciła drzewo, które zablokowało drogę krajową nr 52, podobnie w Przeciszowie k. Oświęcimia. Wodowskazy na wielu rzekach pokazują stan ostrzegawczy. W gminie Łapanów (pow. bocheński) oraz Skawina, wprowadzono alarm przeciwpowodziowy. Pogotowie przeciwpowodziowe dla całego powiatu wprowadził starosta bocheński.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Czarne chmury, duży deszcz i tragedia wokół Krakowa gotowa

Wokół Krakowa, najtrudniejsza sytuacja była w powiatach krakowskim i wielickim. W tym pierwszym najwięcej szkód woda narobiła w gminie Zielonki. Nocą rzeka Białucha wystąpiła z brzegów.

- Droga wojewódzka 794 była kompletnie zalana. Centrum Zielonek "pływało", woda stała pod Urzędem Gminy - mówi Bogusław Król, wójt Zielonek. - Już szósty raz w tym roku nas zalewa. Ludzie bronią się przed zbiornikami retencyjnymi, ale sytuacja pokazuje, że ich powstanie jest konieczne - dodaje.

Powódź błyskawiczna była też w gminnie Iwanowice. Zalewało podwórka, domy garaże. Strażacy z całej gminy przyjechali zabezpieczać dobytek ludzi z Poskwitowa i Przestańska.

W powiecie wielickim najbardziej ucierpiała Wieliczka, gdzie wiele ulic znalazła się pod wodą. Podtopione zostały liczne domy i budynki, w tym siedziby służb ratowniczych: komenda Policji, remiza OSP oraz komenda PSP, przez którą - jak opowiadają świadkowie zdarzenia - „przeszła rzeka”. Trudna sytuacja była w Podłężu w gminie Niepołomice, gdzie wylała Podłężanka; konieczna była ewakuacja mieszkańców z rejonu nazywanego Trzema Mostami. Do piątkowego popołudnia straż pożarna interweniowała w powiecie wielickim ok. 250 razy.

Powiat myślenicki ucierpiał mniej. Ale mieszkańcy, w szczególności gminy Myślenice, gdzie trzy tygodnie temu miała miejsce tragiczna w skutkach powódź, z przerażeniem obserwowali rozwój sytuacji. Strażacy odnotowali wprawdzie ok. 120 zgłoszeń, ale obyło się bez tak wielkich strat jak poprzednio.

Mniejsze skutki ulew odnotowano w powiecie miechowskim. Najwięcej interwencji było potrzebnych w gminach Miechów i Książ Wielki.

Strażacy i druhowie w powiatach oświęcimskim i wadowickim pracują bez chwili wytchnienia

Ulewy po raz kolejny dały się we znaki mieszkańcom powiatu wadowickiego.

- Mieliśmy blisko 40 interwencji - informuje dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach.

W Andrychowie woda wylała z nowo budowanego Stawu Anteckiego, podtapiając pobliskie zabudowania. Zalało też szkołę podstawową. Z kolei przy Al. Adama Wietrznego zatkany przepust groził zalaniem posesji. W Mucharzu woda przelewała się przez jezdnię, zatapiała piwnice.

Z kolei w Kalwarii Zebrzydowskiej woda wdarła się do sklepu Biedronka przy ul. Krakowskiej. Na drodze krajowej nr 52 w Kleczy Dolnej (gm. Wadowice), nawałnica powaliła drzewo, które zablokowało dwa pasy jezdni.

Od czwartku do piątkowego poranka oświęcimscy strażacy interweniowali blisko 80 razy.

- Interwencje dotyczyły głównie rozlewisk, zalanych piwnic, posesji i pól - informuje Zbigniew Jekiełek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu. - W większości działania były prowadzone na terenie gminy Brzeszcze, Jawiszowice, Osiek, Bulowice, Kęty, Przeciszów, Oświęcim oraz w sołectwach: Witkowice, Brzezinka, Grojec, Babice, Gorzów i Malec. W tej chwili jeszcze tylko w gminie Brzeszcze trwają działania strażaków i druhów z OSP - mówił po południu.

Skutki ulewnych deszczy w powiecie bocheńskim i brzeskim

W powiecie bocheńskim strażacy zanotowali 20 interwencji. W akcjach na terenie powiatu bocheńskiego brało udział ponad dwustu strażaków z ponad 40 zastępów zarówno JRG Bochnia, jak i OSP. Oprócz dwóch wiatrołomów (w Lipnicy Murowanej i w Bochni na ul. Ofiar Katynia), doszło do wielu podtopień budynków mieszkalnych i posesji. Druhowie udrażniali również zatkane przepusty, które powodowały zalewanie dróg.

- Z powodu intensywnych opadów deszczu oraz znacznego wezbrania rzek i potoków, starosta bocheński, w piątek 6 sierpnia o godz. 7.30 wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu bocheńskiego w gminach: Bochnia, Miasto Bochnia i Łapanów - poinformowało bocheńskie starostwo.

Strażacy z powiatu brzeskiego interweniowali 24 razy.

Opady deszczu po raz kolejny dotknęły mieszkańców Podhalau

Ulewy znów dały się we znaki na Podhalu. Przez całą noc straż pożarna zanotowała ponad 150 interwencji. Najgorzej było w rejonie Raby Wyżnej, Spytkowic i Rabki-Zdrój. Woda wystąpiła na drogi, zalała piwnice w prywatnych domach. Droga wojewódzka 958 jest nieprzejezdna. Zjechała na nią lawina błotna. Nie kursują pociągi z Chabówki do Zakopanego, bowiem ulewne deszcze spowodowały uszkodzenie nasypu i podmycie toru kolejowego. Ze względów bezpieczeństwa wprowadzono komunikację zastępczą. Naprawa toru może zająć dwa lub trzy dni.

- Najwięcej pracy mieliśmy na terenie gminy Raba Wyżna i Spytkowice. Woda zalewała tam ulice, ale i prywatne domy, posesje - mówi oficer dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Nowy Targu. - Zanotowaliśmy w sumie ok. 150 interwencji. Woda wdarła się do piwnic ponad 60 domów. W niektórych piwnicach było ok. metra wody. Gdy opady ustały zaczęliśmy odbierać telefonu. Cały czas jeździmy i pomagamy wypompowywać wodę z piwnic – dodaje.

O wiele spokojniej było z kolei w powiecie tatrzańskim. Tutaj strażacy do północy zanotowali kilkanaście interwencji. Dotyczyły one głównie rejonu Kościeliska. Jedno zdarzenie na terenie Zakopanego dotyczyły zalewanej piwnicy i magazynów w sklepie Biedronka przy ul. Jagiellońskiej.

Materiały (BS, ŁB, BCA, JOL, KAR, ALG, )

FLESZ - Jaka pogoda na drugą połowę wakacji?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto