Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolskie uczelnie przygotowały wiele nowych, ciekawych kierunków

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
123RF
Kryminalistyka, inżynieria i gospodarka wodna, energetyka wodorowa, zmiany klimatu – przeciwdziałanie i adaptacja, marketing cyfrowy, informatyka ekonomiczna – to tylko niektóre z ciekawych nowości, które już oferują albo zaoferują w zbliżającym się roku akademickim małopolskie uczelnie. Starają się one na bieżąco dostosowywać swoją ofertę edukacyjną do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK EDUKACYJNY!

Bardzo ciekawą nowość oferuje Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. To kryminalistyka – studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne. Właśnie trwa rekrutacja na ten nowy kierunek. Osoby, które go wybiorą, w toku studiów zgłębią wiedzę z zakresu: kryminalistyki, kryminologii, wiktymologii, polityki kryminalnej i fizyki. Po ukończeniu studiów będzie można podjąć pracę jako kryminalistyk lub specjalista w pionach operacyjnych oraz dochodzeniowo-śledczych organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także w instytucjach rządowych i pozarządowych.

Ciekawie zapowiadają się także nowości, które w zimowej rekrutacji proponuje Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej. Są to studia magisterskie na kierunku inżynieria i gospodarka wodna. Dotąd był on tylko w ofercie studiów I stopnia (inżynierskich).

Nowością na PK jest również prowadzony w języku angielskim kierunek Environmental and Land Engineering (pol. inżynieria i kształtowanie środowiska), którego absolwenci dzięki współpracy Politechniki Krakowskiej z Università di Cagliari (Sardynia, Włochy) mają możliwość uzyskania podwójnego dyplomu ukończenia studiów i odbycia części kształcenia na Sardynii.

Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza w swojej zimowej rekrutacji proponuje pięć nowości na studiach stacjonarnych. Są to energetyka wodorowa (na Wydziale Energetyki i Paliw), inżynieria bezpieczeństwa (Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami), materiały i technologie dla energetyki i lotnictwa (Wydział Odlewnictwa), zmiany klimatu – przeciwdziałanie i adaptacja (Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska) oraz Modern Materials Design and Application (Wydział Metali Nieżelaznych).

Wszystkie one zapowiadają się bardzo ciekawie i atrakcyjnie, ale warto zwrócić uwagę szczególnie na kierunek zmiany klimatu – przeciwdziałanie i adaptacja, który doskonale odpowiada na wyzwania światowej gospodarki, jak i wpisuje się w założenia kierunków rozwoju naszego kraju. Odpowiada oczekiwaniom krajowych pracodawców dotyczących przygotowania nowych, kompetentnych kadr potrafiących reagować na zmiany w środowisku oraz życiu społeczno-gospodarczym na skutek zmian klimatu, jak również potrafiących wdrażać technologie minimalizujące wpływ tych zmian na ekosystemy, gospodarkę, infrastrukturę i społeczeństwo.

Marketing cyfrowy (studia I stopnia), logistyka (studia I stopnia) czy finanse i rachunkowość (studia II stopnia) to z kolei nowości, które w bieżącym roku akademickim przygotowała Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Logistyka to jeden z najnowszych kierunków inżynierskich dostępnych w ofercie tej uczelni. Posiada dwa zakresy kształcenia: systemy informatyczne w logistyce oraz menedżer logistyki, dostępne w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Partnerem kierunku jest firma Transporeon.

Natomiast w ramach kierunku marketing cyfrowy dostępne są dwa zakresy kształcenia: marketing i social media oraz technologie cyfrowe w marketingu, a na kierunku finanse i rachunkowość kształcenie odbywa się na czterech zakresach: technologie cyfrowe w rachunkowości, controlling i audyt finansowy, rachunkowość przedsiębiorstw i obsługa biur rachunkowych oraz podatki, należności i wierzytelności. Warto wspomnieć, że WSZiB na tym kierunku II stopnia kształci jako jedyna uczelnia niepubliczna w Małopolsce.

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego wzbogaciła właśnie swą ofertę edukacyjną o nowy kierunek na studiach podyplomowych: ekspert akredytowanego laboratorium badawczego. Są to pierwsze w Polsce studia podyplomowe łączące systemy zarządzania jakością w laboratoriach z omówieniem aspektów technicznych mających zastosowanie w laboratoriach o profilu mikrobiologicznym, fizycznym oraz chemicznym. Po ukończeniu studiów absolwenci będą przygotowani do: zarządzania systemem jakości w laboratorium, stosowania narzędzi do monitorowania stopnia wdrożenia i utrzymywania systemu, podejmowania działań mających na celu doskonalenie i optymalizację systemu.

Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu także uruchomiła nowe kierunki studiów, na które obecnie trwa rekrutacja. Są to: pedagogika resocjalizacyjna (studia I stopnia, niestacjonarne; moduły: interwencja kryzysowa oraz socjoterapia) oraz bezpieczeństwo wewnętrzne (studia II stopnia, niestacjonarne; moduły: obrona powszechna i ratownictwo, bezpieczeństwo publiczne i kryminologia).

To nie wszystko, ponieważ oświęcimska uczelnia ma w planach kolejne nowości. Zamierza uruchomić kierunek energetyka odnawialna i zarządzanie energią. Do wyboru będą następujące moduły: inżynier procesu w energetyce oraz inżynier urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Wśród nowości, jakie oferuje Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, jest psychologia. Będą to jednolite studia magisterskie. Nabór rozpocznie się tradycyjnie, późną wiosną, a pierwsze zajęcia ruszą w październiku 2023 r. Na początek do wyboru będą dwa bloki: psychologia w edukacji oraz psychologia w sporcie. Wykładowcami na tym drugim bloku będą niezwykle cenieni specjaliści, m.in. Kamil Wódka (psycholog m.in. Kamila Stocha, Łukasza Piszczka i Szymona Kołeckiego) czy Marzanna Herzig (obecnie pracuje m.in. z Dawidem Kubackim).

– Kształcenie na kierunku psychologia będzie istotnym uzupełnieniem naszej oferty edukacyjnej. Oferta dydaktyczna jest zgodna z oczekiwaniami dynamicznie zmieniającego się rynku pracy oraz elastyczna względem procesów zachodzących w obszarze społeczno-ekonomicznym. Wyniki badań oraz obserwacje wskazują, że zapotrzebowanie na absolwentów kierunku psychologia, wykształconych w ramach profilu praktycznego jest bardzo duże – mówi rektor ANS w Tarnowie dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. uczelni.

Natomiast nowością w ofercie edukacyjnej Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu jest informatyka ekonomiczna. To połączenie dwóch najbardziej pożądanych dziedzin na rynku pracy – informatyki i ekonomii. W trakcie siedmiu semestrów nauki studenci będą realizować bogaty program nauczania, w którym znalazło się 960 godzin praktyk. Praktyczne tajniki zawodu młodzi adepci informatyki ekonomicznej będą zgłębiali w podmiotach gospodarczych zlokalizowanych na Podhalu, w Krakowie oraz w innych częściach Małopolski.

Absolwenci tego prestiżowego kierunku znajdą zatrudnienie na stanowisku informatyka, analityka systemów komputerowych, projektanta i architekta systemów teleinformatycznych, programisty, projektanta aplikacji sieciowych i multimediów, projektanta i administratora baz danych, administratora systemów komputerowych czy architekta stron internetowych.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie proponuje następujące nowe kierunki: zrównoważony rozwój w gospodarce oraz Social Work. Pierwszy z nich odpowiada na potrzeby rynku pracy, jakie niosą ze sobą procesy zielonej transformacji. Będzie realizowany na studiach II stopnia, na ścieżce polskojęzycznej, w formie niestacjonarnej, a czas trwania studiów to tylko trzy semestry. Natomiast kierunek Social Work (praca socjalna) będzie realizowany na studiach I stopnia, na ścieżkach anglojęzycznych, wyłącznie w formie stacjonarnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małopolskie uczelnie przygotowały wiele nowych, ciekawych kierunków - Dziennik Polski

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto