18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister zawiesił sprzedaż uzdrowiska w Rabce

Beata Szkaradzińska
Przemek Swiderski
- Minister skarbu państwa zdecydował o zamknięciu bez rozstrzygnięcia procesu prywatyzacji Uzdrowiska Rabka SA ze względu na brak satysfakcjonujących ofert - oświadczyła we wtorek Magdalena Kobos, rzecznik ministra.

Zawoja: mieszkańcy zostali odcięci od świata

Nie oznacza to jednak, że uzdrowisko, które jest jednym z największych pracodawców w regionie, nie zostanie sprzedane. Nastąpi to nieco później, jak tylko ponownie zostanie oszacowana wartość uzdrowiska.

Prywatyzacja uzdrowiska została ogłoszona 10 października 2011 roku. Do sprzedaży wystawiono 1 milion 939 tysięcy 500 akcji, co stanowi 91,06 proc. kapitału zakładowego spółki Uzdrowisko Rabka SA.

Na zaproszenie ministra odpowiedziały trzy podmioty - STP Investment SA z siedzibą w Bochni, Artmedik z siedzibą w Jędrzejowie, Konsorcjum Krakowski Bank Spółdzielczy z siedzibą w Krakowie i Laskowski Spółka Komandytowo-Akcyjna z siedzibą w Krakowie. Wszystkie zostały dopuszczone do dalszego etapu prywatyzacji spółki i zobowiązane do przygotowania propozycji zakupu akcji. Termin minął 23 grudnia, a 4 stycznia minister ogłosił zamknięcie procesu prywatyzacji. Zgodnie z przyjętym planem głównym kryterium, które decydowało o wyborze nabywcy, była cena za jedną akcję. W rękach załogi miało pozostać 15 procent akcji do podziału.

Ministerstwo uznało jednak, że stawki proponowane przez zainteresowane ofertą firmy nie są satysfakcjonujące. Proces został wstrzymany. Jednak nie na długo.

- Ministerstwo Skarbu Państwa planuje wznowić proces prywatyzacji spółki pod koniec lutego tego roku i wówczas na naszej stronie powinno pojawić się zaproszenie do negocjacji - wyjaśnia Magdalena Kobos, rzecznik MSP.

Poseł Solidanej Polski Edward Siarka, który pochodzi z Podsarnia, zapewnia, że prywatyzacja została wstrzymana, gdyż spółka musi zostać na nowo wyceniona. - Dotychczasowa wycena nie obejmowała Rabczańskiego Zdroju, nowego sanatorium w uzdrowisku, który został oddany do użytku w 2010 roku. Jego budowa pochłonęła 8,5 mln zł przekazane przez ministra skarbu państwa spółce pod koniec 2007 roku - wyjaśnia Siarka. To może spowodować sporą różnicę w cenie.

Decyzji ministerstwa nie chce komentować prezes Uzdrowiska Rabka SA Andrzej Kowalczyk. - Prywatyzacja będzie kontynuowana, ponieważ została tylko zawieszona - mówi.

Kowalczyk zapewnia, że jeśli idzie o 230 pracowników spółki, nic się nie zmieniło. - Są takie same umowy o pracę, prowadzimy takie same działania. Będziemy je chcieli rozwinąć szczególnie w zakresie spa, produkcji kosmetyków i działalności gastronomicznej.

- To decyzje od nas niezależne. Czekamy, aż zostanie wszczęta nowa procedura prywatyzacyjna - stwierdziła Teresa Grzęda, przewodnicząca największego w spółce związku zawodowego Solidarność.

Co sprzedają?

Proces prywatyzacji rozpoczęto ok. 2 lata temu. Jeszcze przed przeprowadzeniem inwestycji szacunkowa wartość spółki wynosiła ok. 35-40 mln zł. Firma o kapitale zakładowym 21 mln jest więc łakomym kąskiem. Uzdrowisko w Rabce dysponuje 700 łóżkami w sanatoriach i w szpitalach, działa w niej spa. Należą do niej liczne budynki w Rabce - m.in. nowoczesne sanatorium Rabczański Zdrój. Leczone są tam schorzenia górnych dróg oddechowych, krążenia, narządów ruchu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto