Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na „dawcę krwi” oczekują ukryte w liściach lub źdźbłach trawy. Małe ukąszenie, duży problem. Uważaj na kleszcze!

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Im dłużej pasożyt żywi się krwią człowieka, tym większe ryzyko, że zarazi go groźnymi chorobami odkleszczowymi
Im dłużej pasożyt żywi się krwią człowieka, tym większe ryzyko, że zarazi go groźnymi chorobami odkleszczowymi 123rf
Maj i czerwiec to okres, gdy wybudzone z zimowego snu kleszcze stają się wyjątkowo aktywne. A spotkanie z nimi może skończyć się groźną chorobą.

5 milimetrów. Tyle średnio mierzy dorosły kleszcz zanim uda mu się znaleźć ofiarę i dotrzeć do niezbędnego pokarmu – krwi. Po jej wyssaniu pasożyt potrafi zwiększyć swoją masę nawet 100 razy i dziesięciokrotnie urosnąć. Jego naturalnym środowiskiem jest każde wilgotne miejsce, gdzie występuje roślinność. Spotkać można go więc nie tylko w lasach, ale również miejskich skwerach, parkach, przydomowych ogrodach, a nawet piwnicach.

Wbrew pokutującemu przekonaniu, kleszcze nie skaczą na swoje ofiary z koron drzew. Nie pozwalają im na to zbyt słabe nogi. Na „dawcę krwi” pasożyty oczekują ukryte w liściach lub źdźbłach trawy i przyczepiają się do ludzi oraz zwierząt ocierających się o nie. W zapobieganiu ukąszeniom kluczowe znaczenie ma więc odpowiedni ubiór.

Nie przegap kleszcza

Na spacer po lesie czy parku warto założyć długie spodnie, skarpetki, pełne buty, koszulkę z długim rękawem, a na głowę czapkę. Sprawdzą się również środki odstraszające kleszcze dostępne w aptece.

Po powrocie do domu zdejmij ubranie i wytrzep je. Dokładnie obejrzyj całe ciało. Możesz nie poczuć ukąszenia przez kleszcze, posiadają one bowiem w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające. Najczęściej wbijają się w te miejsca, gdzie nasz naskórek jest najcieńszy – m.in. pachy, okolice pępka, pachwiny.

Jeśli znajdziesz kleszcza przyczepionego do skóry, jak najszybciej go usuń. Najlepiej wykorzystać do tego pęsetę. Za jej pomocą złap pasożyta tuż przy skórze, pociągnij do góry i wyciągnij w całości, a następnie zdezynfekuj ranę.

Im dłużej pasożyt żywi się krwią człowieka, tym większe ryzyko, że zarazi go groźnymi chorobami odkleszczowymi. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony, to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia, liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Borelioza jest najczęściej stwierdzaną chorobą odkleszczową w Polsce. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w ubiegłym roku zdiagnozowano ją u blisko 12,5 tys. Polaków. Od początku tego roku chorobę rozpoznano u ponad 1,9 tys. osób.

U osób zarażonych w miejscu ukłucia często pojawia się charakterystyczny rumień wędrujący. Mogą mu towarzyszyć objawy grypopodobne. Przy braku odpowiedniego leczenia choroby, może dojść do zakażenia rozsianego i schorzeń układu kostno-stawowego, ośrodkowego układu nerwowego lub serca.

Oprócz boreliozy, spotkanie z kleszczem to również ryzyko kleszczowego zapalenia mózgu. Objawy tej choroby pojawiają się w ciągu dwóch tygodni i przypominają przeziębienie, u niektórych pacjentów w krótkim czasie może ona jednak przerodzić się w:

  • zapalenie rdzenia kręgowego,
  • zapalenia mózgu,
  • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Kleszcze - gdzie szukać pomocy po ukąszeniu?

Jeśli na swojej skórze znajdziesz kleszcza i nie jesteś w stanie go usunąć, zwróć się o pomoc do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej lub punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Placówki te są wyposażone w podstawowe narzędzia pozwalające na usunięcie pasożyta i zdezynfekowanie śladu po ukąszeniu. Może zrobić to lekarz lub pielęgniarka.

Pamiętaj, by nie zgłaszać się z takim problemem do szpitalnego oddziału ratunkowego czy izby przyjęć – są to bowiem miejsca odpowiadające za opiekę nad chorymi w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia i życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na „dawcę krwi” oczekują ukryte w liściach lub źdźbłach trawy. Małe ukąszenie, duży problem. Uważaj na kleszcze! - Dziennik Polski

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto