Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Targ. Asystenci zdrowienia - sami byli chorzy, teraz pomagają innym

Redakcja
W Nowym Targu kolejna nowość w walce o zdrowie psychiczne mieszkańców. W Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego – które samo w sobie również jest nowością jeśli chodzi o sposób pomocy chorym, teraz z osobami potrzebującymi pracują ci, którzy również mieli problemy psychiczne i sobie z nimi poradzili.

FLESZ - Rewolucja w aptekach. Farmaceuta jak lekarz?

od 16 lat

Centrum Zdrowia Psychicznego, które wystartowało w marcu tego roku przy Podhalańskim Szpitalu Powiatowym im. św. Jana Pawła II w Nowym Targu, wznowiło w pełni swoją działalność po przerwie spowodowanej pandemią. Okazuje się, że cieszy się ono sporym zainteresowaniem mieszkańców. To za sprawą formy pomocy, jaką oferuje potrzebującym.

Centrum bowiem postawiło na nowy model pomocy. Chodzi przede wszystkim o to, by jak najszybciej rozpocząć pracę z potrzebującymi – zanim jego problemy nie rozwiną się do tego stopnia, że konieczna będzie hospitalizacja (na oddziale psychiatrycznym szpitala). Priorytetem centrum jest pomoc osobom w ich środowisku.

- Środowisko domowe jest dla pacjenta zawsze najbezpieczniejsze. Nie chcemy wyrywać z tego środowiska pacjenta, tylko w nim właśnie działać, pomagać choremu. Kiedy będą osoby potrzebujące pracować z terapeutą, także i rodzina może się wiele nauczyć – informowała w marcu minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która wówczas przyjechała do Nowego Targu podpisać umowę na dofinansowanie nowego projektu.

W ramach centrum pracują zespoły mobilne, które docierają do chorych do ich domów, a jak trzeba także do miejsc pracy. To sztab złożony z zespołu specjalistów z różnych dziedzin, między innymi psychiatrów, psychologów, terapeutów, doradców zawodowych.

Nowością są tzw. asystenci zdrowienia. - To taka osoba, która sama ma za sobą, albo jest w trakcie kryzysu psychicznego – mówi Ewa Makieła, lekarz psychiatrii ze szpitala w Nowym Targu. - To osoba, która pokazuje, że coś złego w jego życiu psychicznym czy duchowym się działo, a mimo to jakoś sobie radzi, jest w stanie funkcjonować i cieszyć się życiem.

Asystent zdrowienia ma dzielić się swoim doświadczeniem z osobami, które przyszły po pomoc do centrum. Rozmawia z ludźmi, po to przede wszystkim, by motywować do walki. - Ma pokazać, że w leczeniu nie chodzi o to, że ktoś nas w cudowny sposób wyleczy, ale o to, że osoba chora musi podjąć ciężką pracę, by wyjść na prostą – zaznacza lekarka.

Sami asystenci – którzy chcą pozostać anonimowi z obawy przed stygmatyzacją społeczeństwa – zaznaczają, że pomagają w leczeniu. - Sami przechodziliśmy kryzys, wiemy jak się czuje. Wiemy też, jakie błędy były popełniane w naszym leczeniu i chcemy uniknąć tego u naszego klienta – mówi jeden z asystentów.

Dodają oni, że im czasami łatwiej jest nawiązać kontakt, relację z osobami potrzebującymi pomocy. - Zdecydowanie łatwiej się na nas otwierają. My, poprzez swoje doświadczenie, jesteśmy w stanie łatwiej opisać i zrozumieć, co dany człowiek przeżywa – mówi jedna z asystentów zdrowienia.

Poza tym często zdarza się, że takie osoby są w stanie powiedzieć nam więcej niż lekarzowi – np. że nie brała leków.

- Nasza rola ma także pokazać, że wszystko jest możliwe. Jesteśmy dowodem dla nich na to, że niezależnie od tego co się wydarzyło, można sobie poradzić z problemami i dalej żyć – zaznacza.

Choć to początek działalności Środowiskowego Centrum Wsparcia Zdrowia Psychicznego, już widać, że jest spore zainteresowanie. - Już mamy 300 osób, które się do nas zgłosiły. Uważam, że jest to dużo – zaznacza Ewa Makieła. Zgłaszają się ludzie z zaburzeniami adaptacyjnymi, psychozami, z zaburzeniami jedzenia, z zaburzeniami otępiennymi. Z pomocy centrum skorzystać mogą dorośli mieszkańcy powiatu nowotarskiego, którzy przeżywają kryzys psychiczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowy Targ. Asystenci zdrowienia - sami byli chorzy, teraz pomagają innym - Gazeta Krakowska

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto