Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ochotnica Dolna. Magazyn energii spowoduje, że panele fotowoltaiczne nie będą się wyłączały w środku dnia

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Tadeusz Królczyk - wójt gminy Ochotnica Dolna a w tle nowy magazyn energii. Dzięki niemu instalacje fotowoltaiczne, które zainstalowali ludzie na swoich domach nie będą się wyłączały w środku słonecznego dnia
Tadeusz Królczyk - wójt gminy Ochotnica Dolna a w tle nowy magazyn energii. Dzięki niemu instalacje fotowoltaiczne, które zainstalowali ludzie na swoich domach nie będą się wyłączały w środku słonecznego dnia Łukasz Bobek
- Gmina Ochotnica Dolna stała się miejscem wielkiego eksperymentu ws. fotowoltaiki i poszukiwania rozwiązań, dzięki którym takie instalacje będą mogły sprawnie pracować – mówi Tadeusz Królczyk, wójt gminy, na terenie której uruchomiono właśnie drugi magazyn energii.

Nowa instalacja powstała na osiedlu Równie w Ochotnicy Dolnej. Jej głównym zadaniem jest rozwiązanie problemy zwyżek napięcia w ciągu dnia – gdy instalacje fotowoltaiczne produkują najwięcej energii.

Gmina Ochotnica Dolna stała się miejscem testów, bo na jej terenie ponad 700 gospodarstw domowych wyposażyło się z gminnego programu w panele fotowoltaiczne. Okazało się jednak, że taka ilość instalacji zrodziła inny problem – zwiększonego napięcia. Przejawiało się to tym, że w środku słonecznego dnia – gdy zapotrzebowanie na energię z sieci było niewielkie, a ilość produkowanego prądu zbyt mocno rosła. W efekcie uruchamiały się zabezpieczenia przed zbyt wysokim napięciem wyłączając falowniki w prywatnych domach z panelami. To oznaczało de facto, że mieszkańcy – choć zainwestowali spore pieniądze z mikroinstalacje, w najlepszych godzinach dla produkcji prądu, de facto go nie produkowali. A co za tym idzie nie zarabiali.

Remedium na to mają być właśnie duże magazyny energii. Ten uruchomiony w poniedziałek 7 listopada to wspólne przedsięwzięcie gminy, Tauronu Dystrybucja i firmy ZPUE S.A. z Włoszczowej, która go wyprodukowała.

- Te instalacje na terenie gminy nie były dużej mocny, powodowały jednak większe napięcie, a przez to wyłączenie mikroinstalacji. W związku z tymi problemami rozpoczęliśmy testować magazyny energii – mówi Łukasz Topolski z Tauron Dystrybucja. I dodaje, że ten magazyn usprawni także działanie sieci w godzinach wieczornych – gdy jest większe zużycie. - Z tym bowiem też był w tej okolicy problem: że w szczycie wieczornym obserwowaliśmy spadek napięcia. Magazyn energii to zniweluje, bo będzie wyrównywał napięcie.

Zainstalowany magazyn ma moc 100 kilowatów, a sam zasobnik – czyli magazyn, który będzie gromadził energię – ma pojemność 180 kilowatogodzin.

- Nie wiemy do końca, czy te paramenty tego urządzenia są optymalne dla tej miejscowości. To będziemy w najbliższym czasie sprawdzać. Ten test da nam wiedzą jako operatorowi, jak dobierać magazynu do konkretnych problemów występujących w sieci energetycznej – mówi Topolski.

- Nie ma dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii bez magazynów energii. Fizycznie będzie to niewykonalne – ocenia Krzysztof Wybrański z firmy ZPUE S.A.

Test nowego magazynu energii potrwa kilka miesięcy. Jeśli przebiegnie on pomyślnie, gmina będzie chciała zostawić urządzenie na dłużej, albo i na stałe. Na razie gmina nic nie zapłaciła za magazyn. Jeśli jednak musiałaby wydać na to środki, nie były one małe. Produkcja magazynów zależy od zastosowanej technologii, od mocy i pojemności. Przyjmuje się, że pojemność 1 kwh to koszt ok. 3-4 tys. zł.

To już drugi magazyn energii zainstalowany w gminie Ochotnica Dolna. Pierwszy – nieco słabszy – stanął kilka miesięcy temu w innym rejonie gminy.

- Docelowo planujemy jeszcze montaż dwóch magazynów, również do testów. Jeden będzie zewnętrzny, drugi wewnętrzny w szkole podstawowej w Tylmanowej. Magazyn wewnętrzny być może pojawi się jeszcze w tym roku. Trzeci magazyn zewnętrzny pojawi się najprawdopodobniej w przyszłym roku i stanie w Ochotnicy Górnej – mówi wójt.

Problemy z siecią energetyczną w kontekście mikroinstalacji fotowoltaicznych dotyczy nie tylko gminy Ochotnicy Dolne, ale i wielu innych samorządów w Polsce. Szczególnie do widać w ostatnich latach – gdy w Polsce niemal masowo Polacy zaczęli instalować panele fotowoltaiczne na swoich domach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto