Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opozycyjny komitet Katowice 2050 ogłosił listy. Na nich aktywiści Polski 2050, KATO Protest, Razem i RAŚ

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Katowice 2050, czyli miejska koalicja Polski 2050, Ruchu Autonomii Śląska, Partii Razem oraz inicjatywy KATO Protest, ogłosiła listę kandydatów i kandydatek, którzy w nadchodzących będą walczyć o miejsca w Radzie Miasta Katowice. Wśród najważniejszych postulatów opozycyjnego komitetu znalazły się kwestie związane z ochroną zdrowia, transportem, cyfryzacją oraz ekologią i urbanistyką.

Spis treści

Opozycyjny komitet Katowice 2050 odsłania karty przed wyborami

We wtorek 5. marca w Parku Kościuszki, KWW Katowice 2050 ogłosił listy kandydatów i kandydatek do nadchodzących wyborów samorządowych.

- To komitet opozycyjny do wszystkich, którzy rządzili i współrządzili Katowicami - zapowiedział Dawid Durał, kandydat na prezydenta Katowic z ramienia KWW Katowice 2050 i nr 1 na liście w okręgu 4.

Na listach KWW Katowice 2050 znaleźli się działacze i działaczki czterech formacji: Polski 2050, Ruchu Autonomii Śląska, Partii Razem oraz inicjatywy KATO Protest.

- Wiemy, że możemy tylko wspólnie możemy coś zdziałać i połączył nas wspólny cel. Idziemy razem dla dobra Katowic i dla zmiany. Pomimo różnorodności wszystko, co robimy, powinno być oparte na dialogu i wzajemnym porozumieniu. Tak właśnie został skonstruowany nasz komitet - mówi Piotr Chajdas z Polski 2050.

Jak mówi lider komitetu, Dawid Durał, osiągnięcie porozumienia między różnymi środowiskami nie było trudne.

- W mieście nie ma tej tzw. dużej polityki i nie ma dużo światopoglądu. Połączyły nas pewne ideały i przede wszystkim Plan Ogólny dla miasta. Musimy go uchwalić do końca przyszłego roku. Chcielibyśmy, żeby to miasto było zaplanowane porządnie, dla przyszłych pokoleń. W chwili obecnej jest to łatanie wuzetkami poszczególnych dzielnic - mówi Dawid Durał.

Obok przedstawicieli ugrupowania Szymona Hołowni, które tworzy sejmową większość, z list KWW Katowice 2050 startują przedstawiciele innej partii, która ma swoich przedstawicieli w ławach sejmowych - Partii Razem.

- Idziemy do Rady Miasta bo chcemy prawdziwej zmiany. Nie chcemy podmianki na stołkach, nie chcemy zmiany nazwisk na tabliczkach, tylko prawdziwej progresywnej zmiany dla Katowic. Idziemy w grupie, która składa się z młodych ludzi będących ekspertami w wielu dziedzinach, czy to big data czy inżyniera oprogramowania. Chcemy wprowadzić wiele świeżych i różnorodnych perspektyw do Rady Miasta. Będziemy działać w takim kierunku, żeby było więcej zieleni i mniej betonu. Chcemy, żeby nasze miasto było bezpieczne dla każdego katowiczanina i katowiczanki, dlatego działamy na rzecz obrony cywilnej - mówi Juliusz Muskała z Partii Razem.

Na opozycyjnej katowickiej liście znaleźli się również przedstawiciele regionalistów z Ruchu Autonomii Śląska.

- Jestem przekonany, że tak jak 15 października zjednoczona opozycja wygrała wybory w całej Polsce, tak 7 kwietnia prawdziwa opozycja w Katowicach wygra te wybory - mówi Jacek Tomaszewski z RAŚ.

W KWW Katowice 2050 obok partii politycznych znalazło się również miejsce dla lokalnych aktywistów i aktywistek, skupionych w inicjatywie KATO Protest. To koalicja 12. ruchów miejskich, która uformowała się w 2023 roku na fali protestów przeciwko tzw. patodeweloperce.

- Zdecydowaliśmy się kandydować w tych wyborach, ponieważ ta kadencja będzie najważniejszą kadencją, gdyż będzie uchwalany Plan Ogólny, który zdecyduje o tym, jak będzie wyglądać miasto przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Jesteśmy społecznikami, chcemy by miasto było dla mieszkańców, a nie dla deweloperów, żeby było przyjazne dla mieszkańców, żeby było się można po nim sprawnie przemieszczać, czy to rowerem czy komunikacją miejską - mówi Aleksandra Szczepańska, z KATO Protestu.

Wśród najczęściej powtarzanych przez kandydatów i kandydatki postulatów znalazły się te związane ze zwiększeniem liczby mieszkań komunalnych, ochroną środowiska, usprawnieniem komunikacji miejskiej, a także zwiększenie finansowania dla Rad Dzielnic. Nie zabrakło również mocnych słów i zapowiedzi rozliczeń.

- Miasto Katowice przez ponad 25 lat jest zarządzane przez ten sam układ, poczynając przez prezydenta Piotra Uszoka i namaszczonego przez niego obecnego prezydenta. W Katowicach sprawdziła się zasada, że długoletnia władza deprawuje i dlatego musimy to zmienić - mówi Eugeniusz Wita.

- Chcemy zmienić podejście Urzędu do obywatela. Oczywiście, dla osób przyjezdnych, Katowice się rozwijają, ale jeśli przejdziecie się państwo po bocznych uliczkach mamy rozwalone chodniki i drogi, mało zieleni, pełno syfu i brudu. Chcemy bardziej zielonego, czystego i bezpiecznego miasta oraz transferowania pieniędzy w dzielnice - podsumowuje Dawid Durał.

Listy KWW Katowice 2050

Okręg 1 Południe

  1. Jacek Tomaszewski
  2. Patrycja Pawłowska-Bielawska
  3. Juliusz Muskała
  4. Arkadiusz Słaboń
  5. Natalia Starzykowska
  6. Beata Młynarczyk
  7. Kamil Kozdroń
  8. Anna Nakonieczna
  9. Łukasz Zwaiffel
  10. Piotr Ziegler

Okręg 2 Wschód

  1. Szymon Danielczyk
  2. Małgorzata Norek
  3. Jolanta Leszczewska-Zembrzycka
  4. Dorota Chyra-Jach
  5. Tomasz Dec
  6. Adam Pacuła
  7. Martyna Banasiak

Okręg 3 Śródmieście

  1. Mikołaj Buszman
  2. Barbara Falkowska-Łapińska
  3. Joanna Jurek
  4. Małgorzata Listwan
  5. Aleksander Chodura
  6. Krzysztof Rogalski
  7. Konrad Mrozowski

Okręg 4 Zachód

  1. Dawid Durał
  2. Monika Pietrzyńska
  3. Marek Kościelny
  4. Anna Hanusik
  5. Edwin Chmielewski
  6. Stefania Wołek
  7. Eugeniusz Wita

Okręg 5 Północ

  1. Piotr Chajdas
  2. Aleksandra Szczepańska
  3. Bożena Filas
  4. Michał Filip
  5. Joanna Zielosko
  6. Mateusz Gulla
  7. Michał Śmigielski
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto