Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogoda zupełnie oszalała! Grzyby w styczniu w małopolskich lasach. Czytelnicy wysyłają zdjęcia kurek! Gdzie są grzyby? 2.02.20

BD
Jakie grzyby jadalne znajdziemy w styczniu? Zazwyczaj są to boczniaki, teraz jednak grzybiarze informują o pojawieniu się w licznych miejscach kurek.
Jakie grzyby jadalne znajdziemy w styczniu? Zazwyczaj są to boczniaki, teraz jednak grzybiarze informują o pojawieniu się w licznych miejscach kurek. Zdjęcie ilustracyjne / Anatol Chomicz, Polska Press
Grzyby w styczniu? Okazuje się, że to możliwe! W małopolskich lasach mamy wysyp kurek i innych jadalnych grzybów - informują nasi Czytelnicy. Na dowód tego wysyłają zdjęcia swoich zbiorów. I choć w przyrodzie występują zimowe gatunki grzybów, to jednak dla niektórych, takich jak np. właśnie kurki, minusowe temperatury nie są normalnymi warunkami, w jakich rosną. Co się wobec tego stało? Czy wkrótce z koszykiem do lasu będziemy chodzić również w styczniu?

WIDEO: Trzy Szybkie

Czy przyroda zwariowała? W lasach mamy wysyp kurek i innych jadalnych grzybów

Czy przyroda zwariowała? - zastanawiają się nasi Czytelnicy, którzy w ostatnich dniach znajdują w lasach w różnych częściach Małopolski grzyby, głównie kurki. Zastanawiają się, czy to normalne, że o tej porze roku można na nie jeszcze napotkać.

O pomoc w odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy prof. Bożenę Muszyńską z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM, która jest botanikiem i mykologiem. Podkreśla, że grzyby są specyficznymi organizmami, a wśród nich występują gatunki jadalne, na które można napotkać zimą.

- Mowa np. o zimówce aksamitnotrzonowej. Jej mróz nie przeszkadza. Podobnie jest z innym gatunkiem jadalnym: uszakiem bzowym, który występuje w naszych lasach. Te grzyby można zebrać nawet w momencie, gdy temperatury osiągają minus jeden stopnia Celsjusza - podkreśla prof. Muszyńska.

Niektóre grzyby, żeby owocnikować, czyli wytworzyć to, co widzimy i zbieramy, potrzebują dużych różnic temperatur. - W styczniu tego roku takie występują: w nocy jest zimno, w ciągu dnia ciepło: temperatury dochodzą nawet do 10 stopni Celsjusza - podkreśla prof. Muszyńska.

Anomalie pogodowe, z którymi mamy do czynienia w tym roku, powodują więc, że dla części grzybów tworzą się warunki do tego, by rozwijać się w naszych lasach nawet w styczniu.

Jednak występowanie kurek dziwi. - Nie jest to gatunek zimowy: żeby się rozwijać, potrzebują ciepła i małej wilgotności - podkreśla profesor. Powodem ich pojawienia się mogą być ciepłe dni. Widać jednak, że nie są to dla nich normalne warunki. Krótko mówiąc: są koślawe, bledsze niż normalne, nie tak jędrne - podkreśla profesor.

Grzyby, takie jak kurki, które zbierzemy w styczniu, nie będą również dobrze smakować. - Niskie temperatury im nie służą. Najlepiej smakują grzyby suszone - kwituje prof. Muszyńska.

Grzybiarze w zimowym poszukiwaniu grzybów

Grzybiarze na forach i grupach facebookowych wymieniają się informacjami, gdzie można spotkać grzyby. W licznych postach pokazują swoje znaleziska. Z grzybów jadalnych dominują boczniaki, które rosną na drzewach. O licznie rosnących kurkach informują zaś mieszkańcy północnej i centralnej Polski. Co więcej, ciepła aura sprawiła, że nieco ponad dwa tygodnie temu można było znaleźć borowiki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pogoda zupełnie oszalała! Grzyby w styczniu w małopolskich lasach. Czytelnicy wysyłają zdjęcia kurek! Gdzie są grzyby? 2.02.20 - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto