Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Proboszcz piekarskiej Bazyliki opowiada o Triduum

Małgorzata Węgiel
MLG
Za dwa dni katolicy będą przeżywać Święta Zmartwychwstania Pańskiego Zapytaliśmy ks. Władysława Nieszporka, jak przygotować się do świąt

Dziś jest Wielki Piątek - dzień, w którym chrześcijanie wspominają śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. O obchodach najkrótszego okresu w roku liturgicznym - Triduum Paschalnego, opowiada ksiądz prałat Władysław Nieszporek - proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach.

Obchody Triduum Paschalnego rozpoczyna Msza Wieczerzy Pańskiej, która odprawiana jest wieczorem w Wielki Czwartek. Upamiętnia ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa.

- W Eucharystii Ciało i Krew Chrystusa zostały urzeczywistnione w znaku chleba i wina. Kapłaństwo jest sakramentem obecności Chrystusa w świecie poprzez posługę prezbitera - mówi Nieszporek.

Na piekarskiej Kalwarii odprawia się pierwszą część tzw. Obchodów Kalwaryjskich - 13 stacji, które przywołują wydarzenia przed Drogą Krzyżową. Wierni podążają ścieżkami aż do tzw. Świętych Schodów - upamiętniających schody, na których stał Jezus u Piłata.

Tego dnia Kościół przypomina też moment, w którym Jezus ustanowił przykazanie miłości. Na pamiątkę tego wydarzenia, w kościołach diecezjalnych kapłan dokonuje uroczystego, symbolicznego obmycia nóg dwunastu starcom. W Wielki Czwartek zaleca się, by wierni przystępowali do Komunii Świętej pod dwiema postaciami, dla podkreślenia tego, że Chrystus, który ofiarował się za grzechy całego świata jest życiem. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tzw. ciemnicy. Po mszy świętej następuje obrzęd ogołocenia ołtarza. Polega on na zdjęciu wszelkich ozdób z ołtarza i adoracji stołu pańskiego - wierni mogą podchodzić do ołtarza i całować go.

- Wielkopiątkowa liturgia skupia się na dwóch elementach: Słowie Bożym i Adoracji Krzyża. W tym dniu czyta się w kościołach opis Męki Pańskiej - mówi ks. Nieszporek.

Wielka Sobota jest dniem wsłuchiwania się w wielką ciszę Grobu Pańskiego. Aż do wieczora wierni adorują Boży Grób. Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna uroczysta, msza święta z rozbudowaną liturgią słowa, połączona z procesją rezurekcyjną - symbolizującą zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. W tym dniu przywołuje się główne symbole wielkanocne - wodę chrztu świętego i paschalny ogień - znak Chrystusa, Światłości rozpraszającej mrok. Od tego dnia przez osiem dni Oktawy Wielkanocnej będzie trwać radosne świętowanie. Jak dobrze przeżyć Triduum?

- Podstawą dobrego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego jest przygotowanie serca i umysłu przez autentyczne wyciszenie. Wyłączmy więc radia, telewizory i komputery i wsłuchajmy się w to, co Bóg do nas mówi - radzi ks. Nieszporek.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto