Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja bitwy o Wysoką. Były czołgi, haubice, wozy pancerne. A to tego wybuchy i płonące domy [ZDJĘCIA]

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Ponad 80 rekonstruktorów z Polski i z Czech, czołgi, haubice, stare motory i ciężarówki. A do tego strzały, wybuchy i pożary domów. Tak wyglądała tegoroczna rekonstrukcja bitwy o Wysoką pod Jordanowem. Ten historyczny pokaz oglądało setki osób.

Bitwa o Wysoką to rekonstrukcja bitwy, która rozegrała się 1 września 1939 roku. - Bitwa ta rozpoczęła II wojnę światową w Małopolsce. Pancerne wojska niemieckie przekroczyły granicę polsko-słowacką i wdarły się na teren Polski – opowiada ppor. Bartłomiej Czech Kosiński ze Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3. Strzelców Konnych z Wołkowyska, współorganizator rekonstrukcji.

Wojskami polskimi dowodził wówczas pułkownik Stanisław Maczek, późniejszy generał. Bitwa została przez polskie wojsko przegrana – z uwagi na przeważające siły wojsk niemieckich. - Pokazała jednak, że Polacy będą bronić swojej ojczyzny do ostatniej kropli krwi. Co też czynili – dodaje ppor. Bartłomiej Czech Kosiński.

W rekonstrukcji wzięło udział 80 uczestników z różnych grup rekonstrukcyjnych w Polsce. Pojawili się także miłośnic historii z Czech, którzy przyjechali do Wysokiej z samochodami pancernymi i motorami z czasów II wojny światowej – jako pancerny korpus niemiecki.

- Mamy dwa czołgi, tankietkę, czyli mały dwuosobowy wóz bojowy, mamy nawet starą francuską ciężarówkę. Mamy oczywiście naszych dzielnych kawalerzystów, którzy występują jako żołnierze pułkownika Maczka – mówi Bartłomiej Czech Kosiński.

Wśród uczestników rekonstrukcji pojawili się także mieszkańcy, którzy odgrywali role lokalnej ludności Wysokiej, których zaskoczył atak Niemców.

W trakcie rekonstrukcji były wystrzały, wybuchy, spalone zostały trzy atrapy budynków. Wszystko po to, by odtworzyć jak najbardziej wydarzenia z 1939 roku. Działaniom bojowym towarzyszyły komentarze historyków, którzy w ciekawy sposób opisywali i wyjaśniali wydarzenia sprzed 82 lat.

- Niestety, nie możemy zmienić historii. Bitwa ta została przez Polaków przegrana. Ale pokazała, że Polacy umieją kochać swoją ojczyznę – podsumowuje ppor. Bartłomiej Czech Kosiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto