MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tablicą upamiętnili zamordowanych w Katyniu. Mieszkańcy gminy Dolsk oddali hołd tym, którzy zginęli z sowieckich rąk przeszło 80 lat temu

Katarzyna Baksalary
Katarzyna Baksalary
W wielu miejscach w kwietniu wspominani są ci mieszkańcy, którzy zginęli w Katyniu z sowieckich rąk. W tym miejscu zginęli zabici strzałem w głowę mieszkańcy gminy Dolsk. Upamiętniono ich tablicą, którą odsłonięto w niedzielę 14 kwietnia w Błażejewie
W wielu miejscach w kwietniu wspominani są ci mieszkańcy, którzy zginęli w Katyniu z sowieckich rąk. W tym miejscu zginęli zabici strzałem w głowę mieszkańcy gminy Dolsk. Upamiętniono ich tablicą, którą odsłonięto w niedzielę 14 kwietnia w Błażejewie Katarzyna Baksalary
Niedziela 14 kwietnia dla mieszkańców gminy Dolsk, a w szczególności Błażejewa, to był dzień wyjątkowy. Wszystko za sprawą uroczystości odsłonięcia tablicy pamięci poświęconej ofiarom Katynia, które były związane z gminą Dolsk. Głównymi inicjatorami tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim ksiądz Adam Anioł, proboszcz parafii w Błażejewie, a także Hanna Kozłowska, prezes Stowarzyszenia Nieodkryte Tajemnice Ziemi Dolskiej Memoria.

84 lata od wydarzeń w lasach katyńskich

Wiosną 1940 roku w lasach wokół Katynia z rąk sowietów zginęło przeszło 21,5 tysiąca Polaków. Pośród nich wielu było oficerów Wojska Polskiego. Przez lata wydarzenia z lasów katyńskich były zakłamywane.

Teraz przyszedł czas, żeby nie tylko głośno mówić o zbrodni katyńskiej, ale również w przestrzeni publicznej upamiętniać tych, którzy zginęli w Katyniu.

Tablicą upamiętnili ofiary Katynia związane z gminą Dolsk

W niedzielę 14 kwietnia społeczność gminy Dolsk przypomniała o Katyniu oraz o tym, że zginęły tam również osoby związane z Dolskiem i okolicami. Uczynili to, odsłaniając tablicę pamiątkową poświęconą ośmiu zamordowanym w lasach katyńskich. Są to:

  • Stefan Grabowski,

  • Zygmunt Siciński,

  • Wojciech Witkowiak,

  • Piotr Mysliński,

  • Józef Sowa,

  • Stanisław Sołtysiak,

  • Tomasz Machczyński,

  • Władysław Dworczak.

Odsłonięcie tablicy poprzedziła msza święta odprawiona w kościele w Błażejewie oraz powiązane zostało z wystawą poświęconą Katyniowi i koncertem piosenek patriotycznych.

Zobacz też:

Nie brakowało emocji w Błażejewie

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz wspomnienie zamordowanych wzbudziło wiele emocji, zwłaszcza że odsłonięcia dokonała córka Tomasza Machczyńskiego, czyli osoba bezpośrednio związana z człowiekiem, któremu sowieci odebrali to co najcenniejsze - życie. Warto również podkreślić, że w uroczystości wzięły udział również udział inne "dzieci katyńskie", jak nazwa się potomków Polaków zamordowanych w Katyniu.

Inicjatywa księdza proboszcza Anioła oraz Stowarzyszenia Memoria pokazuje, że pamięć o minionych czasach, o wydarzeniach z minionych lat oraz o ludziach z tamtych dni jest wciąż żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie, tak aby nie zniknęła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto