Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatry. Niesamowite widoki na Hali Gąsienicowej. Takie kolory zobaczycie tylko w sierpniu

Aurelia Lupa
Hala Gąsienicowa w purpurowej otoczce. Zdjęcia autorstwa Grzegorza Zawiślaka - Polish Storm Chaser
Hala Gąsienicowa w purpurowej otoczce. Zdjęcia autorstwa Grzegorza Zawiślaka - Polish Storm Chaser Grzegorz Zawiślak - Polish Storm Chaser
Kto teraz pójdzie na Halę Gąsienicową - z pewnością nie pożałuje. Sierpień to najlepszy czas, by podziwiać halę, znajdujące się tam szałasy, a w tle Kościelec - a wszystko to w otoczeniu kwitnącej właśnie w sierpniu wierzbówki kiprzyckiej. Szczególnie malowniczo wygląda to przy zejściu na halę z Przełęczy między Kopami.

Kwitnienie wierzbówki kiprzycy możemy podziwiać na górskich szlakach właśnie w sierpniu. Widok tej pospolitej rośliny ucieszy zapewne oczy zmęczonych turystów zmierzających na Halę Gąsienicowa. Szałasy tonące w purpurowej poświacie mogą równać się tylko tym z wiosennym dywanów krokusów w Dolinie Chochołowskiej. Zejście z Przełęczy między Kopami na Halę z pewnością zadziwi niejednego wędrowca.

Tak malownicze zdjęcia zrobił ostatnio Grzegorz Zawiślak, prowadzący stronę Polish Storm Chaser

Czym właściwie jest wierzbówka kiprzyca? Jest to roślina wieloletnia. Znana też jako wierzbówka wąskolistna. Występuje ona w Europie, Azji i Ameryce Północnej, zarówno na górskich, jak i nizinnych terenach. Nie posiada wielkich wymagań gruntowych czy środowiskowych. Dlatego z powodzeniem można ją spotkać na łąkach i nieużytkach, czy w lasach.

W Polsce rośnie niemal w całym kraju - od nizin aż po góry, zwykle na skrajach lasów, przy torach kolejowych, nieużytkach, przydrożach, łąkach i pastwiskach. W Tatrach spotkamy ją od podnóża gór aż po piętra halne. W czasie kwitnienia tworzy spektakularny widok – łąki przypominają purpurowe dywany.

Polska nazwa tej rośliny pochodzi od liści wierzbówki, które podobne są do liści wierzby. Zaś drugi człon nazwy – kiprzyca - pochodzi od charakterystycznego wyglądu dojrzałych, otwartych owoców i uwalniających się z nich nasion z białym puchem, co przypomina kipiący wrzątek.

Wierzbówka ceniona jest za wszechstronne działanie prozdrowotne. Napar przygotowywany z jej liści ma m.in. działanie wzmacniające układ odpornościowy, łagodzić bóle głowy, a także jest remedium na bóle głowy i zszargane nerwy oraz bezsenność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tatry. Niesamowite widoki na Hali Gąsienicowej. Takie kolory zobaczycie tylko w sierpniu - Gazeta Krakowska

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto