Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatry. Turyści utknęli na Kopie Kondrackiej. Musieli spędzić tam noc. Nie byli do tego przygotowani. Pomoc nadeszła dopiero rano

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Zdjęciu ilustracyjne
Zdjęciu ilustracyjne G.Bargiel / TOPR
O dużym szczęściu może mówić trzech turystów, którzy spędzili noc na Kopie Kondrackiej w Tatrach. Mężczyźni nie byli przygotowani do biwakowania zimą w górach. Dopiero w piątek nad ranem TOPR podrzucił im dronem pakiety grzewcze i folie NRC. Przez całą sobotę ratownicy sprowadzali ich na dół.

Mężczyźni w wieku 23 i 24 lata wyruszyli na wyprawę w góry w piątek o godz. 11. Wyruszyli z Kir. Przeszli przez Małołączniak i dotarli na Kopę Kondracką. Tak zastał ich zmrok i bardzo trudne warunki.

Zaalarmowali ratowników. - Na pomoc momentalnie ruszyła grupa 21 ratowników. Jednak wieczorem warunki pogorszyły się. Było bardzo niebezpiecznie. Zaczęły samoistnie schodzić lawiny deskowe. O godz. 22.20 zapadła decyzja o wycofaniu się - mówi Krzysztof Długopolski, ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Turyści musieli przetrwać noc w Tatrach. Nie byli jednak do tego przygotowani. Nie mieli przy sobie czołówek, nie mieli sprzętu do biwakowania. Nie mieli przy sobie nawet jedzenia ani ciepłego picia. Tymczasem w Tatrach sypał śnieg i do tego wiał wiatr. Temperatura spadła grubo poniżej zera.

Ok. godz. 5 rano warunki pogodowe pozwoliły na wysłanie drona. Ten podrzucił turystom pakiety grzewczy i folie NRC. Mężczyźni mogli się ogrzać. Warunki jednak nie pozwoliły na uruchomienie śmigłowca ratunkowego. Ruszyła także kolejna grupa ratowników - w sumie 20 osób. Ci dotarli do potrzebujących pomocy o godz. 11.20. Na szczęście mężczyznom udało się na tyle przetrwać noc, że byli w stanie o własnych siłach wracać. Po ogrzaniu turystów, ratownicy rozpoczęli sprowadzanie wędrowców. Do Zakopanego dotarli ok. godz. 16. Wędrowcy trafili do szpitala.

Ratownicy TOPR apelują do turystów, by nie wybierali się teraz w wyższe partie gór. W Tatrach jest obecnie bardzo niebezpiecznie. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W górach spadło sporo śniegu. Do tego wieje silny wiatr.

- Szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana - szlaki są miejscami przewiane do warstwy lodu, zaś w innych miejscach wiatr utworzył głębokie zaspy śniegu. Wyżej położone szlaki, są nieprzetarte. Dodatkowo wieje tam silny, porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się. Utrudnieniem również jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto