Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tatry. Udało się wyremontować w sumie 27 kilometrów szlaków. "Główne prace już za nami"

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Tatrzański Park Narodowy podsumował projekt remontu górskich szlaków, jaki udało się przeprowadzić dzięki wsparciu finansowemu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. - Większość koniecznych prac już wykonaliśmy - mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Na Kalatówkach w Tatrach TPN i NFOŚ podsumowali dwa projekty dofinansowanie przez NFOS.

- Aktualnie mamy podpisane dwie umowy z NFOŚ. W ramach tej pierwszej wyremontowaliśmy 27 kilometrów szlaków w Tatrach. To m.in. szlak z Czarnego Stawu na Rysy, na Halę Gąsienicową, szlak z Kasprowego Wierchu na Halę Kondratową, czy wymiana asfaltu na szlaku do Morskiego Oka na odcinku od Włosienicy do schroniska. Będziemy jeszcze remontować szlak, który prowadzi drogą pod Reglami - wylicza Szymon Ziobrowski.

Szymon Ziobrowski dodaje, że przez ostatnie pięć lat udało się wyremontować większość szlaków graniowych w Tatrach. - Wymienione zostały wszystkie sztuczne ułatwienia na orlej Perci i na Rysach. Główne zadania zostały więc zrealizowane. Teraz będziemy się skupiać na innych zadaniach. To m.in. budowa centrum przyrodniczego u wylotu Doliny Kościeliskiej. Myślimy także o projektach inwestycyjnych w Kuźnicach. Tutaj chodzi o remont nieużywanego aktualnie skrzydła budynku, w którym mieście się siedziba parku - mówi dyrektor parku.

Jak zaznacza dyrektor, TPN nigdy nie zrobiłby tyle remontów szlaków bez finansowego wsparcia NFOŚ.

- W Tatrzańskim Parku Narodowym jak w soczewce widzimy piękno i delikatność koegzystencji człowieka i dziewiczej natury z bogactwem jej fauny i flory. To też doskonały przykład na to, jak człowiek, czyniąc sobie ziemię poddaną, w myśl encykliki Laudato Si przyjmuje pełną, świadomą odpowiedzialność za otaczającą przyrodę. Przejawem takiej odpowiedzialności są działania od lat podejmowane przez Dyrekcję Parku. Cieszę się, że jako NFOŚiGW także od lat możemy je wspierać – podkreśla Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Wystarczy wspomnieć, że mamy za sobą już ponad 50 wspólnych projektów, które dofinansowaliśmy niebagatelną kwotą ponad 56 ml zł. Nie ma praktycznie ważnych szlaków, czy inwestycji Parku, których byśmy nie wspierali.

Fundusz dofinansowuje także drugi projekt remontowy - modernizację w Jaskinie Mroźnej w Dolinie Kościeliskiej. Celem projektu jest kompleksowe polepszenie stanu Jaskini Mroźnej poprzez remont 1,42 km odcinka i zabezpieczenie zniszczonego szlaku turystycznego, a także wymianę urządzeń w Jaskini na bardziej trwałe i ekologiczne. Remont zakłada również naprawę uszkodzonej nawierzchni, zapewnienie odwodnienia oraz zabezpieczenie przed erozją zdegradowanych terenów w sąsiedztwie ścieżek.

- Ułatwi to skupienie ruchu turystycznego na ścieżkach, zahamowanie wydeptywania siedlisk Natura 2000 w bezpośrednim ich sąsiedztwie oraz regenerację zdegradowanych terenów. Remont wnętrza jaskini w znaczący sposób przyczyni się także do wzrostu poziomu bezpieczeństwa turystów, m.in. poprzez wykonanie zabezpieczeń geotechnicznych korytarzy jaskiniowych, oraz poprawi warunki hibernujących tam nietoperzy - informuje NFOŚ.

W ramach projektu wykonane zostanie również zabezpieczenie szlaku turystycznego zejściowego przed spadającymi fragmentami skał. To, co udało się zrobić już w tym roku, to remont szlaku prowadzącego do jaskini oraz zejściowego z jaskini do szlaku głównego w Dolinie Kościeliskiej. Po zimie rozpoczną się prace wewnątrz jaskini, które powinny zakończyć się pod koniec 2022 roku.

W sumie ma dwa projekty TPN dostał od NFOŚ 9 mln zł. W ramach podsumowania współpracy TPN z NFOŚ dyrektor parku i wiceprezes funduszu dokonali symbolicznego przecięcia fladry. Odbyło się to na Kalatówkach w Tatrach.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tatry. Udało się wyremontować w sumie 27 kilometrów szlaków. "Główne prace już za nami" - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto