Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niecodzienny pojedynek performerów w Tatrach. Jeden wnosi kamienie na Rysy, żeby podwyższyć szczyt, a drugi je znosi

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Niecodzienny pojedynek performerów w Tatrach. Jeden wnosi kamienie na szczyt, by podwyższyć Rysy do 2500 metrów nad poziomem morza. Inny mówi "Rysy są w sam raz" i te kamienie znosi. Tymczasem naukowcy są podzieleni, co do faktycznej wysokości Rysów.

W ostatnich dniach wędrujący szlakiem z Morskiego Oka na Rysy mogli zauważyć mężczyznę, który wędrował z nietypowym banerem przytwierdzonym do plecaka. Był na nim napis "Rysy są w sam raz". To Arek Pasożyt z Torunia, performer, który ty samym daje odpowiedź innemu artyście, który od 36 lat wynosi kamienie na polski wierzchołek Rysów, by go "podnieść" o metr - z 2499 do 2500 metrów n.p.m.

Arek w ostatnią środę wszedł na Rysy i zabrał z nich kamień, który następnie zniósł do Morskiego Oka. Tam zajmując miejsce pośród turystów poprosił o chwilę ciszy i wygłosił oświadczenie:

- Dzisiaj zniosłem ten kamień z Rysów, polskich Rysów. Wieli ludzi, wraz z artystą performerem Adamem Rzepeckim wnosi kamienie na Rysy, chcąc je podwyższyć sztuczną drogą. A ja uważam, że w zasadzie Rysy są w sam raz - mówił mężczyzna do zebranych nad stawem ludzi. Po przemówieniu wrzucił kamień w toń Morskiego Oka.

- Na początku chciałem powiedzieć, że bardzo szanuję Pana Adama i jego pracę, uważam jednak, że działanie mające na celu podniesienie wierzchołka Rysów jest działaniem chybionym. Zamiast próbować podnosić Rysy i startować w wyścigu, o to kto wyżej, dalej, mocnej, powinniśmy się nauczyć akceptować stan rzeczy i cieszyć się z tego co mamy. Od strony psychologicznej moja akcja to działanie o akceptacji. Sam jestem niski i często doświadczam dyskryminacji na tym polu. Nie wysokość powinna być wyznacznikiem wartości. Zdejmijmy z siebie i z innych wyższe wymagania czy zbyt duże presje - wyjaśnia motywy swojego działania performer z Torunia.

Arek Pasożyt na razie nie zapowiedział, kiedy i czy znów wybierze się na Rysy, by znieść kolejne kamienie wyniesione tam przez turystów.

Jak wysokie są właściwie Rysy - to temat sporny wśród badaczy. W 2020 roku nowymi pomiarami tatrzańskich szczytów zajęli się wydawcy map tatrzańskich - Zakład Kartograficzny Sygnatura i Wydawnictwo Kartograficzne Polkart z Warszawy we współpracy z wydawnictwem słowackim TatraPlan. Uznali wówczas, że Rysy liczą nie 2499 metrów, ale są o metr wyższe niż dotychczas sądzono.

Autorzy do analizy wykorzystali udostępnione dane Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Polsce, a także jego odpowiednika na Słowacji. - W wyniku weryfikacji zmieniono wartości wysokości dla ok. 75–80% obiektów. Ustalono, po raz pierwszy, wysokość kilkudziesięciu mniejszych szczytów, wielu rozległych, widocznych przełęczy oraz połowy stawów, głównie okresowych. W sumie daje to 236 wysokości w TPN, 405 w słowackich Tatrach Wysokich, 132 w słowackich Tatrach Zachodnich oraz 51 w Tatrach Bielskich – informowali wówczas autorzy badania.

Nowe badania wykazały znaczne różnice w wysokościach dla wielu popularnych szczytów. Zmieniła się m.in. wysokości Rysów po polskich stronie Tatr. Dotychczas przyjęło się, że mają one 2499 metrów. Z nowej analizy wynika, że są o metr wyższe – 2500 metrów. Z kolei zmalał wierzchołek Rysów po słowackiej stronie. Według najnowszych danych nie liczy już 2503 metry – jak podawano od 1914 roku – ale 2501 metrów. Zmalały więc o dwa metry.

Wydawnictwo w swoim mapach zaczęło drukować nowy pomiary Rysów. Jednak Tatrzański Park Narodowy nadal przystaje na starych pomiarach, ze Rysy mierzą 2499 metrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto