Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te 6 objawów może wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i przeszedłeś infekcję łagodnie

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Wirus rozprzestrzeniał się wówczas w innych krajach m.in. Francji i Chinach, dlatego mając nieświadomy kontakt z ich mieszkańcami lub podróżując do tych krajów, o zakażenie nie trudno. Sprawdź, czy w ostatnich miesiącach miałeś podobne objawy, które mogą świadczyć o nieświadomym przechorowaniu COVID-19.
Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Wirus rozprzestrzeniał się wówczas w innych krajach m.in. Francji i Chinach, dlatego mając nieświadomy kontakt z ich mieszkańcami lub podróżując do tych krajów, o zakażenie nie trudno. Sprawdź, czy w ostatnich miesiącach miałeś podobne objawy, które mogą świadczyć o nieświadomym przechorowaniu COVID-19. engin akyurt on Unsplash
Pandemia koronawirusa nadal rozprzestrzenia się po całym świecie, a liczba osób, u których wykryto chorobę COVID-19 rośnie z dnia na dzień. Upubliczniane przez Ministerstwo Zdrowia dane odnoszą się jednak do przypadków pacjentów przechodzących zakażenie z wystąpieniem typowych objawów, takich jak gorączka, zmęczenie, kaszel, duszności, a także zaburzenia smaku oraz węchu. Chorych było prawdopodobnie więcej! Wskazują to wyniki badań, świadczące o tym, że wiele osób mogło przejść już zakażenie, nawet o tym nie wiedząc.

Według badaczy ze Scripps Research Institute nawet połowa zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 może przebiegać bez objawów świadczących o infekcji. Jednak każde wirusowe zakażenie pozostawia w organizmie ślad w postaci krążących we krwi przeciwciał. Te białka, nazywane także immunoglobulinami, są wytwarzane w układzie odpornościowym, by ochronić ustrój przed rozprzestrzenianiem się zakażenia.

Jak pokazują wyniki ostatnich portugalskich badań, przeciwciała wytworzone przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, mogą utrzymywać się w ciele przez nawet 5 miesięcy!

Niestety, jak podkreśla wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, nie ma obecnie na rynku farmaceutycznym testów, które pozwoliłyby w wiarygodny sposób wykryć te przeciwciała.

Dlatego jedynie sami możemy oszacować, czy w sposób łagodny przebyliśmy już zakażenie koronawirusem, czy też nie. Zastanów się chwilę i sprawdź, czy obserwowałeś u siebie 6 poniższych objawów, które mogą wskazywać, że miałeś już COVID-19!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto