Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W plebanii w Dobrej było jak w dworze marszałka Sejmu Wielkiego [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]]

Stanisław Śmierciak
Stanisław Śmierciak
Stanisław Śmierciak
Miejscowość Dobra koło Limanowej ma dwa sanktuaria. Obydwa związane z erygowaniem w 1361 r. parafii pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej. Pierwszym jest kościół z obrazem Matki Najświętszej służący chwale Boga. Drugim była plebania przypominająca jednego z najwybitniejszych Polaków, Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Wielkiego, który w 1791 r. uchwali¸ Konstytucję 3-Maja. Teraz ten dworek jest muzeum. Zdjęciami wracamy do wnętrz plebanii kilkanaście lat wstecz.

FLESZ - Matura 2022 startuje już 4 maja

od 16 lat

Na plebanii ks. Zbigniewa Smajdora w Dobrej koło Limanowej każdy kąt przypominał twórcę Konstytucji 3-Maja, marszałka Sejmu Wielkiego i starostę sadeckiego Stanisława Małachowskiego. Zdjęciami tekstem przypominamy jak było tam w kwietniu 2009 r.

Do plebanii, wzniesionej jak dwór szlachecki, wchodzi się przez ganek, obok którego jest wymalowany na ścianie portret Stanisława Małachowskiego. Za oszklonymi drzwiami w prawo skręca się do mieszkania proboszcza. To strefa prywatności. Mieszkanie jest urządzone skromnie lecz gustownie. Do niego przylega obszerna kuchnia z kaflowym piecem, ale także wieloma nowoczesnymi urządzeniami. W tej części budynku jest też jadalnia codzienna. Tam do posiłków zasiada proboszcz z wikarymi. W tej jadalni przy stole jest 16 krzeseł. Tak by mogli siąść wszyscy kapłani pochodzący z Dobrej, gdyby wszyscy księża rodacy naraz odwiedzili swą parafię.

Na uroczyste okazje jest jadalnia wielka, pomieszczenie pełne cennych zabytków.

Przy czarnych dębowych stołach ustawionych w kształt litery "c" są miejsca dla 60 osób - objaśnia ks. Zbigniew Smajdor. Podejmując więcej gości, idziemy w głąb alfabetu. Stoły ustawiane w formę litery "e". Wtedy może przy nich zasiąść 120 osób.

Na czołowej ścianie jadalni wielkiej, w centralnym punkcie, stoi wielki czarny, ale podobno brązowy, kredens ze szlacheckiego dworu. Jego dwie szafy mają drzwi w ścianach bocznych. Front zdobią medalionowe rzeźby. Na kredensie ustawiony jest feretron sprzed wieków. Z przodu ma namalowany wizerunek Matki Bożej. Feretron jest ustawiony tak, że lustro odbija drugą jego stronę gdzie wizerunek Maryi jest płaskorzeźbą.

Obok kredensu wielkiego stoją dwa mniejsze, równie stare i też niemal czarne. Nad jednym z nich umieszczony jest portret Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Wielkiego, starosty nowosądeckiego. Właściciela dobrskich dóbr, który w 1872 r. tutejszych chłopów uwłaszczył i uwolnił z pańszczyzny.

Przy frontowej ścianie stoi najstarszy ze wszystkich mebli znajdujących się w plebanii w Dobrej. Duża drewniana skrzynia na kościelne kosztowności. Zamykana jest na 10 ryglowy zamek. W 1569 r. ufundował ją kmieć Mikołaj Kostuba.
W rogu jadalni ustawiony jest stary zegar, potężny jak szafa.

Tylną ścianę jadalni wielkiej przesłaniają oszklone regały pełne książek. Nie ma tam jednak księgi najcenniejszej ze wszystkich znajdujących si« w bibliotece parafii w Dobrej. Biblii wydrukowanej w 1578 r. w Bazylei.

Teraz w Dobrej już nie ma takiej plebanii jak opisana. Budynek przebudowano i zmodernizowano zamieniając go w muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto