Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne śniadanie w rodzinnym gronie. Co powinno pojawić się na stole? Sprawdź!

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Dla wielu z nas śniadanie wielkanocne jest najbardziej uroczystym w roku. Zadbajmy nie tylko o tradycyjne potrawy, ale i o odświętny nastrój. Zobaczmy, co znajdziemy na świątecznym stole. Są tradycyjne potrawy, ale jest i lżejsze menu.

Spis treści

Wielkanocne śniadanie. Co powinno pojawić się na stole?

Nadchodzi Wielkanoc; uroczysta i wyczekiwana. Wielkanoc kojarzymy głównie z koszyczkiem ze święconym i chyba najbardziej obfitym śniadaniem w roku, które rozpoczynamy się od podzielenia się poświęconym jajkiem.

W koszyczku

Zawartość koszyczka i podawane potrawy mogą się różnić w zależności od tradycji danego regionu. Jednak w każdym zakątku Polski na świątecznych stołach zawsze znajdziemy jajka, chrzan, chleb i pyszne wędliny.

Na wielkanocny stół trafiają wszystkie poświęcone w sobotę pokarmy. Powinny zostać spożyte w pierwszej kolejności.

Na stole

Wielkanocny stół, zastawiony bogato i wprost uginający się pod pysznościami, to jeden z najważniejszych elementów świąt. Na stołach kuszą wtedy żurki z jajkami, mazurki, serniki, wielkanocna pascha, pasztety, faszerowane jajka, kiełbasy, szynki i wędzonki.

Podczas wielkanocnego śniadania królują jajka w najrozmaitszej postaci; gotowane na twardo i podawane z majonezem, chrzanem czy sosem tatarskim. Są też jaja faszerowane i zapiekane np. w drożdżowych bułkach. Jaja to symbol życia i odrodzenia, a taki jest sens Wielkanocy - zmartwychwstanie.

Wcześniej, przed świętami, warto było pomyśleć o żurku. Można go przygotować samodzielnie, na zakwasie z mąki żytniej. Przez parę dni nabiera „mocy”, tak aby zupa miała charakterystyczny, lekko kwaskowaty smak. Niektórzy wybierają barszcz biały, jeszcze inni mieszają żurek z barszczem. Zależy, co kto lubi; najważniejsze - żeby smakowało.

Najczęściej żurek podawany jest z jajkiem i białą kiełbasą, która może być w niej gotowana lub wcześniej lekko podsmażona. Skórka powinna być rumiana, zaś środek idealnie miękki. Kiełbasę można też podawać na oddzielnym półmisku z chrzanem i ćwikłą.

Po ciepłym posiłku przychodzi czas na wędliny - głównie wieprzowe, ponieważ to mięso kojarzone jest z sytością i dostatkiem. Na półmiskach nie powinno zabraknąć dobrej jakości kiełbas, szynek, boczku. W wielu domach podawany jest też pasztet z różnych rodzajów mięs, nierzadko przygotowany własnoręcznie przez panią domu.

Do wędlin obowiązkowo podajemy chrzan. Symbolizuje łzy Chrystusa oraz pokonanie goryczy męki. Ma także zapewnić zdrowie i sprawność.

Nie tylko wędlinami i mięsem człowiek żyje. Bardzo popularna jest klasyczna sałatka jarzynowa z gotowanych ziemniaków, marchewki, pietruszki, selera, cebuli, ogórka kiszonego, zielonego groszku, wymieszana z majonezem. Coraz częściej w wielu domach robi się majonez samodzielnie. Sałatka jarzynowa w każdym domu smakuje inaczej!

Wielkanocne śniadanie w rodzinnym gronie. Co powinno pojawić się na stole? Sprawdź!
Filip Kowalkowski

Gości powinien też kusić schab zapiekany w majeranku i czosnku lub faszerowany.

Po obfitym posiłku miło porozmawiać z bliskimi przy filiżance mocnej, aromatycznej kawy albo herbaty. A do niej oczywiście babka drożdżowa lub piaskowa z rodzynkami i mazurek. Wielkanoc to przecież także słodkie wypieki. Na polskich stołach w tym czasie pojawiają się: babka wielkanocna, sernik, makowiec, pascha, mazurek.

Babki mogą być posypane cukrem pudrem lub polane lukrem czy inną polewą, jak choćby czekoladową. Mazurek to ciasto na kruchym spodzie naszpikowane bakaliami, które dekoruje się lukrem, migdałami, czekoladą. Motywy dekoracyjne kojarzone są z wielkanocną symboliką np. bazi.

W rodzinie

Więcej czasu spędzamy razem w domu, wykorzystajmy to! Może warto sięgnąć po przepis babci, którego nigdy nie mieliśmy okazji wypróbować, bo brakowało czasu?

Pieczmy i gotujmy razem z dziećmi - pokażmy im potrawy, które pamiętamy z rodzinnego domu, a które być może popadły w zapomnienie. A może uda nam się odtworzyć prawie zapomnianą potrawę z dzieciństwa?

W miłej rodzinnej atmosferze śniadanie wielkanocne może przeciągnąć się do późnych godzin wieczornych. Warto jednak pamiętać o tym, by nie skupiać w czasie wielkanocnego spotkania całej uwagi na jedzeniu. Dobrze skupić się także na rozmowach z rodziną.

Potrawy na stole też nie zawsze są tylko i wyłącznie te tradycyjne. Potrawy świąteczne można zrobić dziś także w stylu fit, czyli lekko i zdrowo. Każdą z nich można zmienić, ograniczając w niej zawartość cukru i tłuszczu oraz rodzaj obróbki termicznej po to, by była mniej ciężkostrawna. Warto dodawać wiele ziół, dobrze znanego nam kminku i majeranku; wtedy danie będzie lżejsze do strawienia.

Wielkanocne śniadanie w rodzinnym gronie. Co powinno pojawić się na stole? Sprawdź!
Pixabay

Po rodzinnym obiedzie warto udać się na wspólny spacer do parku czy lasu. To okazja do oderwania się od jedzenia i odetchnięcia od codziennych trosk. Najważniejsza jest radość z rodzinnego spotkania; święta powinny być przecież czasem relaksu i delektowania się wolnym czasem.

Wszystko się zmienia. Ale najważniejsze jest, żeby nie zagubić gdzieś po drodze tego, co jest najważniejsze - radości ze wspólnego bycia razem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkanocne śniadanie w rodzinnym gronie. Co powinno pojawić się na stole? Sprawdź! - Dziennik Polski

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto