Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woda droższa od marca<br><font color="#006699"><b>Gazeta Krakowska</font></b>

ab
Już od marca woda dostarczana przez Tarnowskie Wodociągi będzie taka sama, tyle że dużo droższa.   Fot. Agnieszka BORZĘCKA
Już od marca woda dostarczana przez Tarnowskie Wodociągi będzie taka sama, tyle że dużo droższa. Fot. Agnieszka BORZĘCKA
1 marca wejdą w życie podwyżki cen wody dla osób korzystających z usług Tarnowskich Wodociągów. Mieszkańcy Tarnowa, gminy Tarnów i Skrzyszowa zapłacą wyższe rachunki na początku kwietnia.

1 marca wejdą w życie podwyżki cen wody dla osób korzystających z usług Tarnowskich Wodociągów. Mieszkańcy Tarnowa, gminy Tarnów i Skrzyszowa zapłacą wyższe rachunki na początku kwietnia. Woda będzie droższa o 18 procent, a ścieki aż o 32 proc.

Podwyżki zostały wprowadzone mimo tego że niekorzystną opinię w tej sprawie wyraziły Rada Miasta Tarnowa i Rada Gminy Tarnów. Taką możliwość daje Tarnowskim Wodociągom ustawa o powszechnym zaopatrzeniu w wodę.

- Jej przepisy mówią o tym, że wodociągi mają obowiązek przygotować prawidłową kalkulację, która jest później sprawdzana przez organy kontroli - wyjaśnia wiceprezes Tarnowskich Wodociągów Alfred Ważny. - Jeżeli zaś rady gmin odrzucą przygotowany na jej podstawie projekt podwyżek a zarządy gmin nie zapewnią firmie dotacji na pokrycie przedstawionych przez nią potrzeb finansowych, to zaproponowana podwyżka automatycznie wchodzi w życie.

Tarnowskie Wodociągi proponowały podwyższyć ceny wody już dwa lata temu. Wówczas firma została obciążona dodatkowymi ogromnymi kosztami - wprowadziły je nowe przepisy.

- W naszym przypadku było to pięć milionów złotych - wyjaśnia wiceprezes Ważny. - Podatek od naszych nieruchomości, wprowadzony wówczas, to ponad trzy miliony złotych. Do tego dwanaście razy wzrosła opłata za pobieranie wody z gruntu.

Poza tym w ciągu ostatnich kilku lat znacznie spadło zużycie wody wśród odbiorców Tarnowskich Wodociągów - upadły wielkie zakłady przemysłowe - a rychłe wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej wymaga ponoszenia ciągłych nakładów na poprawę jakości wody a także urządzeń należących do firmy.

Gdyby poprzednie władze samorządowe zgodziły się na podwyżki, teraz nie byłyby one aż tak wysokie. Jednak nie chciały one wprowadzać podwyżek, zwłaszcza w roku wyborów. Kolejną propozycję w tej sprawie odrzuciły we wrześniu. Następny wniosek, przewidujący 18-procentowy wzrost cen wody i 32-procentową podwyżkę odprowadzanych ścieków, trafił już do nowych władz w listopadzie. Radni miejscy dyskutowali o tej sprawie w styczniu a samorządowcy gminni - w lutym. Odrzucili projekt wodociągów podkreślając, że społeczne koszty wprowadzenia podwyżki byłyby zbyt wysokie. Tylko władze Skrzyszowa chcą dopłacać do zobowiązań mieszkańców wobec wodociągów.

Mimo negatywnej opinii rad podwyżka wejdzie w życie - tak zdecydował ustawodawca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto