Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Trener reprezentacji Polski też przyjechał do Krakowa ZDJĘCIA

Tomasz Bochenek
Tomasz Bochenek
Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Finał wojewódzki w Małopolsce (Kraków, 23-24 maja 2022 r.)
Z podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Finał wojewódzki w Małopolsce (Kraków, 23-24 maja 2022 r.) Tomasz Bochenek
Udostępnij:
- Trzeba powiedzieć konkretnie: Zakopane zawojowało Kraków! Zakopiańczycy grali absolutnie rewelacyjnie. Zaczynam się martwić o narciarstwo, bo jak w Zakopanem będą grali w piłkę, to kto będzie na nartach jeździł? - uśmiechał się Marek Motyka, były reprezentant Polski, na zakończenie małopolskiego finału XXII turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku.

Dwudniowa impreza odbyła się w kompleksie sportowym na nowohuckich Suchych Stawach. Byli tacy, którzy od początku walczyli o zwycięstwo – i możliwość zagrania 14 czerwca na PGE Narodowym. Jednak dla wielu zespołów już sam udział w finale wojewódzkim był wielką sprawą.

- Wyjechałyśmy o 5.30, po drodze zabierałyśmy jeszcze drużynę z Leśnicy – relacjonowała Magdalena Dunajczan-Dolata, nauczycielka ze szkoły w Niedzicy. - Dziewczyny bardzo przeżywały to, że się tutaj znalazły. Ja uważam, że każdy udział w zawodach jest jak 20 lekcji wuefu. Kiedy trafiamy na drużyny lepsze, tak jak tutaj, to dzieci widzą, że trzeba ćwiczyć, trzeba się angażować. Ja im tłumaczę, że z lepszym zespołem możemy przegrać, ale walczymy do końca, nie zniechęcamy się. I przede wszystkim dobrze się bawimy.

O pozytywny nastrój uczestników świetnie dbał DJ Ucho, czyli Dariusz Ślęzak. W rozgrzewaniu publiki doświadczenie ma ogromne, to m.in. wodzirej z konkursów skoków narciarskich w Zakopanem. W Krakowie całe dwa dni był na posterunku: zarządzając sprawną organizacją zawodów (toczących się na 12 małych boiskach), ale przede wszystkim sypiąc żartami, z ekscytacją komentując wydarzenia podczas najważniejszych meczów.

Jedynie na chwilę, pod koniec poniedziałkowego otwarcia imprezy, DJ Ucho zrobił się tak serio poważny.

- Wolelibyśmy, żebyś była obywatelką wolnego kraju… - te słowa były skierowane do dziewczynki owiniętej ukraińską flagą. Przyjechała z Niedzicy – ją, jej mamę i siostrę właśnie tam z Zaporoża wygnała wojna. Ania w przeddzień turnieju skończyła 11 lat. Z tej okazji opiekunki grupy odśpiewały na boisku „Sto lat”, wręczyły jej piłkarskie buty i getry. Bo z Ukrainy zabrała tylko koszulkę swojego klubu, Metałurha Zaporoże – i w tej koszulce zagrała w Pucharze Tymbarku.

Magdalena Dunajczan-Dolata do Krakowa z Niedzicy przyjechała także we wtorek, z młodszymi dziewczętami. Z kolei w oba turniejowe dni kursy na trasie Zakopane – Kraków – Zakopane zaliczył Adam Gubała. Trener, który po poniedziałkowym półfinale tak mówił do chłopców z drużyny U-12:

- Został ostatni skręt na Warszawę, na Narodowy! Tam, gdzie marzycie, żeby zagrać!

Pół godziny później była euforia, bo piłkarze z zakopiańskiej SP 2 pokonali reprezentację krakowskiej SP 130. A następnego dnia młodsza grupa Gubały – do lat 8 – też okazała się najlepszą. Teraz już wiecie, dlaczego Marek Motyka zaczyna się martwić o przyszłość polskiego narciarstwa…

Przyszłości polskiej piłki przyjechał do Krakowa przypilnować selekcjoner reprezentacji Polski do lat 16. Marcin Włodarski. I wytłumaczył nam, dlaczego z punktu widzenia jego roboty wypatrywanie talentów wśród 12-, czy nawet 10-latków ma sens.

- Wbrew pozorom, nie jest tak daleko tym chłopcom do reprezentacji Polski. Rocznik 2009, który w ubiegłym tygodniu był na wiosennym zgrupowaniu Akademii Młodych Orłów, już za rok będzie reprezentacją U-15. Rocznik 2010, czyli występujący w tej edycji turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku, będzie już na letniej AMO, czyli na preselekcyjnych zgrupowaniach reprezentacji Polski – wyjaśnił Włodarski.

Dodał: - Talenty rodzą się wszędzie – w mniejszych miejscowościach, w dużych miastach. Tutaj mamy zarówno drużyny klubowe, jak i zespoły szkolne. Wszyscy są, że tak powiem, w jednym miejscu, dlatego jesteśmy obecni na tych turniejach, jest nam łatwiej zaobserwować chłopców w rywalizacji z rówieśnikami z różnych miejscowości, porównać potencjał. Ta edycja turnieju jest szóstą, na której jestem. Naprawdę fajnie jest przyjechać, zobaczyć jak te dzieci się cieszą, kiedy strzelają bramki. Bo u nich jest jeszcze taka naturalna radość, zupełnie inna niż w starszych kategoriach wiekowych.

- Za moich czasów jeszcze nie było takich turniejów – nie kryła Agnieszka Karcz, reprezentantka Polski w latach 2000-2005. Na wojewódzki finał Pucharu Tymbarku przyjechała z chłopięcymi drużynami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie. - Niektóre dzieci grają w klubach, inne nie, więc dla nich to tym bardziej szansa, żeby zobaczyć, jak wygląda taki duży turniej. Dla wszystkich to okazja, żeby mogły się pobawić i czegoś nauczyć. Od samego rana słyszeliśmy tylko pytania – za ile będziemy, kiedy gramy, i tym podobne – uśmiecha się Karcz.

A to, że w turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku grają też dziewczęta, jest świetnym przykładem na to, jak spopularyzował się kobiecy futbol w ostatnich latach. - Dawniej tak trudno było się przebić, ciężko było znaleźć klub gdzieś blisko. Ja musiałam dojeżdżać pociągami 50 kilometrów, potem nawet jeszcze dalej samochodem. Teraz drużyn jest dużo, łatwo znaleźć klub i fajnie, że ta piłka się tak rozwija.

Zmagania dziewcząt w Krakowie wygrały wiodące kobiece kluby Małopolski: Respekt Myślenice (w kategorii U-12), AZS UJ Kraków (U-10) i UKS Staszkówka/Jelna (U-8).

Krzysztof Apola w czasie finału U-12 dziewcząt spoglądał to na jedno, to na drugie boisko. Bo na jednym grała Zosia – zawodniczka ekipy UKS Staszkówka Jelna, a na drugim – gdzie w tym samym czasie rywalizowali 10-latkowie – grał Wojtek, w barwach AserekTeam Gorlice.

- Córka jest starsza o trzy lata, ale wcześniej na piłkę zapisany został syn, miał wtedy trzy i pół roku – opowiada gorliczanin. - Zosia jeździła z nami, kiedy Wojtek grał i trenował, no i jej też zachciało się biegać ze piłką. Zresztą my pochodzimy ze sportowej rodziny, moi bracia w latach 90. byli mistrzami w ping pongu, ja uprawiam wiele sportów, grałem w koszykówkę w III lidze.

Zosia Apola wróciła z Krakowa ze srebrnym medalem, Wojtek Apola zdobył złoto.

Dla drużyn ośmiolatków finał wojewódzki był zwieńczeniem XXII edycji turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Zwycięskie zespoły z kategorii U-10 i U-12 czeka coś jeszcze większego.

Marek Motyka: - Wszystkie dzieciaki, które zagrały w wojewódzkim finale, przeżyły fajną przygodę. Ale te ekipy, które wyjeżdżają do Warszawy, będą miały dodatkową fantastyczną przygodę. Bo wielu piłkarzy przeżyje całe życie, a nie będzie miało nigdy okazji zagrać na Narodowym. Natomiast największym sukcesem tego turnieju będzie, jeśli ktoś z jego uczestników zagra kiedyś w reprezentacji czy w ekstraklasie.

Wielki finał XXII edycji turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku odbędzie się 14 czerwca. Na PGE Narodowym, na którym tego samego dnia reprezentacja Polski zmierzy się z reprezentacją Belgii.

Wojewódzki finał XXII turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku w Małopolsce. Kraków, 23-24 maja 2022

U-12 dziewcząt
Finał: Respekt Myślenice - UKS Trójka Staszkówka Jelna 2:0
Mecz o 3. miejsce: AP Przeciszów - AZS UJ Kraków 3:2
Najlepsza zawodniczka turnieju: Nadia Wszołek (UKS Trójka Staszkówka Jelna), najlepsza strzelczyni: Anna Filipek (Respekt), najlepsza bramkarka: Natalia Górka (AP Przeciszów).

U-12 chłopców
Finał: SP 2 Zakopane – SP 130 Kraków 7:0
Mecz o 3. miejsce: AP Limanovia – SP Modlnica 7:0
Najlepszy zawodnik: Szymon Wójcik (SP 2 Zakopane), król strzelców: Wiktor Brożek (AP Limanovia), najlepszy bramkarz: Bartosz Wadowski (SP Modlnica).

U-10 dziewcząt
Finał: AZS UJ Kraków – Respekt Myślenice 4:0
Mecz o 3. miejsce: AP Przeciszów - UKS Trójka Staszkówka Jelna 6:0
Najlepsza zawodniczka: Mira Peszt (AZS UJ Kraków), najlepsza strzelczyni: Amelia Bigas (AZS UJ Kraków), najlepsza bramkarka: Wiktoria Kurek (Respekt Myślenice).

U-10 chłopców
Finał: AserekTeam Gorlice – UKS Leńcze 4:2
Mecz o 3. miejsce: Akademia Mistrzów Cracovia – Masterkids Skawa 5:3
Najlepszy zawodnik: Adam Smoła (AserekTeam Gorlice), król strzelców: Filip Wiatrowski (UKS Leńcze); najlepszy bramkarz: Mikołaj Magiera (AserekTeam).

U-8 dziewcząt
Finał: UKS Trójka Staszkówka Jelna – Wisła Kraków 6:3
Mecz o 3. miejsce: AP Przeciszów – Orlik Dębno 5:1
Najlepsza zawodniczka: Gabriela Długosz (UKS Trójka Staszkówka Jelna), najlepsza strzelczyni: Liliana Krzyszkowska (Wisła Kraków), najlepsza bramkarka: Zofia Szczęsna (Wisła).

U-8 chłopców
Finał: SP 2 Zakopane – Sokół Słopnice 3:1
Mecz o 3. miejsce: KS Chełmek – Krakus Nowa Huta 4:0
Najlepszy zawodnik: Stanisław Cachro (SP 2 Zakopane), król strzelców: Wiktor Baranowski (Sokół Słopnice), najlepszy bramkarz: Błażej Olejarz (Sokół Słopnice).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Tata w klatce stawia córkę na nogi. To niesamowita historia.

Wideo

Materiał oryginalny: Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Trener reprezentacji Polski też przyjechał do Krakowa ZDJĘCIA - Kraków Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie