Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego ma już 100 lat. Właśnie został otwarty dla zwiedzających

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem ma już 100 lat. Charakterystyczny budynek przy Krupówkach z okazji urodzin przeszedł gruntowy remont. W sobotę 30 lipca został udostępniony dla turystów.

Z okazji urodzin gmachu głównego i przez lata głównej siedziby muzeum zorganizowano Musealia – Święto Muzeum Tatrzańskiego. Wiele wydarzeń dla zwiedzających odbyło się we wszystkich niemal filiach Muzeum Tatrzańskiego. Główne miały miejsce w gmachu głównym.

W sobotę odbyła się tam uroczysta gala – z okazji 100-lecia gmachu głównego. Wzięli w nich udział pracownicy i przyjaciele muzeum, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. W trakcie gali dyrektora muzeum – Anna Wende-Surmiak i wicedyrektor muzeum ds. finansów – Katarzyna Para zostały odznaczone medalami „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Wende-Surmiak otrzymała złotym medal, a Katarzyna Para – brązowy. Odznaczenia wręczył Ryszard Pagacz – pierwszy wicewojewoda małopolski. Inni pracownicy muzeum otrzymali srebrne odznaki honorowe województwa małopolskiego – Krzyż Małopolski. Odznaczeni to: Jadwiga Bobak, Halina Figlarz, Stanisława Horyńska, Anna Jarząbek, Krystyna Łazarczyk i Anna Wojtas.

Z okazji 100-lecia, gmach główny został udostępniony dla turystów po raz pierwszy od generalnego remontu. Otwarta została tam wystawa czasowa „Malarstwo na szkle / czysta forma”.

- Wystawa ta przypomina o fenomenie z początku XX wieku, którym było uznanie dawnej twórczości rodzimej, malarstwa na szkle, za sztukę. Stało się to w kontekście nowych prądów artystycznych w Europie, które kwestionowały dotychczasowy kanon realizmu akademickiego i ideału piękna – opisuje kuratorka wystawy, Magdalena Kwiecińska. - Na gruncie polskim nazwano ten nurt formizmem, a Witkacy, ogłaszając teorię Czystej Formy, zakreślił pole znaczeń jej oddziaływania. Stwierdził, że: „istotą malarstwa było i jest tworzenie formalnych konstrukcji, a nie naśladowanie wycinka zewnętrznego świata w jego przypadkowości i chaosie”.

Wystawę tą będzie można podziwiać w gmachu głównym do jesieni. Wtedy też najprawdopodobniej otwarte zostaną nowe, stałe ekspozycje. - Jesteśmy w trakcie aranżacji tych wystaw. Będzie kompletnie zmieniony układ, aranżacja. Przed remontem mieliśmy osobną wystawą historyczną, osobną etnograficzną, osobną przyrodniczą. Natomiast teraz będziemy pokazywać etnografię z historią razem. Wyszliśmy bowiem od pomysły takiego spotkania. Bo przecież cała historia Zakopanego opiera się na spotkaniu górali z przyjezdnymi, górali z górami, przyjezdnych z górami, w końcu zwiedzających z muzeum. Część ekspozycji będzie związane z historią samego muzeum – mówi Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.

Remont gmachu głównego przy Krupówkach rozpoczął się dwa lata temu. W trakcie prac, które odbywały się po okiem konserwatora zabytków (budynek wpisany jest bowiem do rejestr zabytków), poprawione zostało niemal wszystko - począwszy od piwnic, a skończywszy na dachu. Samo podpiwniczenie zostało pogłębione. Dzięki temu udało się wygospodarować dwie sale edukacyjno-konferencyjne.

Kolejną dużą zmianę, którą zauważą odwiedzający, jest zaraz za głównym wejściem do budynku. Dobudowana bowiem została dodatkowa klatka schodowa, a także winda. Dzięki temu muzeum stało się dostępne dla osób niepełnosprawnych. Odnowione zostały sale wystawiennicze. Na trzeciej kondygnacji, gdzie znajdowały się stare tarasy zewnętrzne, udało się je zabezpieczyć i odnowić, a także wygospodarować małą przestrzeń na kawiarenkę, gdzie pijąc kawę będzie można spoglądać góry na Krupówki.
W trakcie prac wymienione zostały wszystkie niemal instalacje - od prądowej począwszy, a na przeciwpożarowej i alarmowej skończywszy.

Całkowity koszt remontu Gmachu głównego to ponad 4,7 mln zł, z czego ponad 3,3 mln zł stanowią środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto