Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Tu spoczywają ludzie zasłużeni dla Polski, Tatr i Podhala [GALERIA]

red.
Kornel Makuszyński

Polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury. Żył w latach 1884-1953. Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych polskich pisarzy. Jest twórcą postaci Koziołka Matołka, Panny z mokrą głową, czy Szatana z siódmej klasy. 

Jest honorowym obywatelem Zakopanego. Pod Giewontem znajduje się Muzeum Kornela Makuszyńskiego, przy ulicy jego imienia - w budynku, w którym mieszkał.
Kornel Makuszyński Polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury. Żył w latach 1884-1953. Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych polskich pisarzy. Jest twórcą postaci Koziołka Matołka, Panny z mokrą głową, czy Szatana z siódmej klasy. Jest honorowym obywatelem Zakopanego. Pod Giewontem znajduje się Muzeum Kornela Makuszyńskiego, przy ulicy jego imienia - w budynku, w którym mieszkał. Łukasz Bobek
Wybitni artyści, poeci, malarze, działacze społeczni, etnografowie, lekarze, a także taternicy i himalaiści. W Zakopane spoczywa wielu, którzy zasłużyli się dla Polski, Tatr i Podhala. Ich mogiły to często same w sobie dzieła sztuki. Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Dlatego nie zapomnimy zapalić znicza dla ludzi, którzy na stałe zapisali się w naszej historii. Oto ich zakopiańskie mogiły. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Na cmentarz 1 listopada? Jest dyspensa papieża

Pęksowy Brzyzek w Zakopanem, to jeden z niewielu cmentarzy w Polsce, który można śmiało nazwać nekropolią narodową. To tutaj spoczywają ludzie znani i zasłużeni dla kultury polskiej, himalaiści i taternicy, a także górale. To wyjątkowe miejsce na mapie Zakopanego, które w dzień Wszystkich Świętych jest licznie odwiedzane przez ludzi.

Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 nagrobków osób zasłużonych.

- Jest on wyjątkowy. Tutaj leżą wybitne, zasłużone osoby. To m.in. Stanisław Witkiewicz, Tytus Chałubiński, Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, czy Władysław Hasior, Antoniego Rząsy, czy Antoniego Kenara. Jest tutaj także symboliczny grób Bronisława Piłsudskiego - brata marszałka Józefa Piłsudskiego - wylicza Agata Nowakowska-Wolak z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Zakopanem.

Na Pęksowym Brzyzku spoczywają także wybitni sportowcy - Stanisław Marusarz i jego siostra Helena Marusarzówna. To także miejsce, gdzie spoczywają ludzie gór - taternicy, himalaiści, ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tam swój symboliczny grób ma m.in. Maciej Berbeka, który nie wrócił z wyprawy na ośmiotysięcznik Broad Peak.

Tam też spoczywają przedstawiciele najstarszych góralskich rodów.

- Jest to też wyjątkowe miejsce z tego względu, że wiele tych nagrobków do dzieła sztuki. Wykonane zostały przez znanych rzeźbiarzy, czy to w drewnie, czy w kamieniu - dodaje Agata Nowakowska-Wolak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zakopane. Tu spoczywają ludzie zasłużeni dla Polski, Tatr i Podhala [GALERIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto