Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. W mieście badają stan drzew. Przypięli do nich specjalne tomografy komputerowe. Chore będą wycięte

Aurelia Lupa
Urząd Miasta Zakopane
W mieście pod Giewontem ruszają badania dendrologiczne drzewostanu. Specjaliści w ciągu najbliższych kilku dni wykonają ekspertyzę 26 sztuk drzew miejskich, w tym czterech pomników przyrody. Badania przeprowadzane są przy użyciu specjalnego urządzenia, które jest mocowane do drzew. Ma ono ocenić stan drzewa oraz wskazać te, które stwarzają zagrożenie.

- Badania dendrologiczne wykonujemy co roku. Do oględzin wykorzystywany jest podobny tomograf jak podczas badania człowieka. Wygląda to mniej więcej tak, że czujniki są rozstawiane wokół pnia drzewa, a następnie jest prześwietlane wnętrze. Jeśli w środku jest zgnilizna, to oznacza, że drzewo stwarza zagrożenie – wyjaśnił pracownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zakopane.

Zanim drzewo zostanie podane badaniom tomografem, wykonana jest ocena wizualna oparta na metodzie VTA. Pod lupę brane są poszczególne partie drzewa m.in. strefa korzeniowa, odziomek (czyli dolna, zazwyczaj najgrubsza część pnia, najczęściej bez gałęzi), pień, nasada korony, konary, gałęzie, pędy, liście. Wszelkie ubytki w drzewostanie, które mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś niedobrego, są wskazaniem do dalszych badań. Wtedy też ocenia się, na jakiej wysokości umieścić czujniki, by jak najbardziej skutecznie wychwycić niepokojące zmiany.

- Drzewostan miejski zostanie podany także testom obciążeniowym. Jest to kluczowe badanie dla naszego regionu. Na pniu drzewa montowane są liny i siłomierz, które symulują siłę naporu wiatru. Specjalistyczny program oblicza odporności na złamanie lub wywrócenie. Na podstawie tego badania zapada decyzja o stopniu koniecznej redukcji korony lub też całkowitym usunięciu drzewa - objaśnia pracownik WOŚ. - Z testu dowiemy się również m.in. jak bardzo mocno drzewo zaczepione jest w podłożu, czyli uzyskamy wiedzę o jego stabilności - dodaje.

Na podstawie prac badawczych zostanie sporządzona opinia zawierająca charakterystykę miejskich drzew wraz z ich aktualnym stanem zdrowotny - m.in. jakie są zagrożenia oraz zalecane zabiegi pielęgnacyjne. W tym roku analizę drzewostanu przeprowadzi firma z Tychów. Cena za przeprowadzenie badania jednego miejskiego drzewa waha się od 300 do 1000 zł. Jak podkreślają urzędnicy z zakopiańskiego magistratu, kwota uzależniona jest od ilości badanych sztuk. Tegoroczne oględziny obejmą 26 drzew co obniża cenę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto