Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrzucili fartuchy i włożyli bajkowe stroje. Małopolscy medycy tworzą niezwykły kalendarz: Lekarze jak z bajki

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
13 lekarek i lekarzy z małopolskich szpitali po raz drugi stanęło nie na szpitalnych salach, ale na deskach Teatru Groteska. Wcielili się w nietypowe postacie do kalendarza charytatywnego "Lekarze jak z bajki"
13 lekarek i lekarzy z małopolskich szpitali po raz drugi stanęło nie na szpitalnych salach, ale na deskach Teatru Groteska. Wcielili się w nietypowe postacie do kalendarza charytatywnego "Lekarze jak z bajki" Lekarze jak bajki
Zrzucili fartuchy i włożyli bajkowe stroje. Małopolscy lekarze już po raz drugi zamienili na chwilę mury szpitala na deski teatru. Wzięli tam udział w sesji zdjęciowej, której efektem będzie kolejna edycja charytatywnego kalendarza "Lekarze jak z bajki".

FLESZ - Polska gospodarka rośnie. Co z inflacją?

od 16 lat

13 lekarek i lekarzy z małopolskich szpitali po raz drugi stanęło nie na szpitalnych salach, ale na deskach Teatru Groteska. Zamiast uniformów ubrali stroje, dzięki którym zamienili się w postaci z bajek: Indianina, Amazonkę czy Anię z Zielonego Wzgórza.

- Ucieczka w baśni to jest coś co każdemu, nie tylko dzieciom daje trochę radości. Jestem szczęśliwa, że mogę uczestniczyć w tak szczytnym przedsięwzięciu - mówi chirurg dr Anna Chrapusta ze Szpitala im. L. Rydygiera, która wcieliła się w jedną z bajkowych postaci.

W drugiej edycji kalendarza w nietypowej roli wcielili się także m.in. prof. Ewa Czarnobilska i prof. Anna Sowa-Staszczak ze Szpitala Uniwersyteckiego, dr Elżbieta Pluta z Centrum Onkologii, dr Iwona Hajdyła-Banaś, dr Joanna Włodarczyk i dr Joanna Wyka ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla, dr hab. Anna Chrapusta ze Szpitala im. L. Rydygiera, dr Katarzyna Moskała i dr Szymon Pietruszka ze Szpitala im. S. Żeromskiego, dr Michał Zabojszcz dyrektor szpitala MSWiA, dr Bartosz Frączek ze Szpitala Ujastek, Piotr Staszak zastępca dyrektora Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika oraz Elżbieta Ptak z Centrum Medycznego LuxMed.

- Wszyscy jesteśmy już zmęczeni zarówno pandemią jak i jej negatywnymi następstwami. Zależy nam, żeby w tym niełatwym czasie, przebierając się w te piękne kostium z najpiękniejszych bajek, wnieść trochę nadziei i radości - mówi nam pomysłodawca akcji Marcin Mikos z Fundacji Zdrowia Publicznego.

I podkreśla, że medykom biorącym udział w akcji zależy również na tym, by uwrażliwić wszystkich, jak ważne jest nadal przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.

- Od pewnego czasu z niepokojem jako lekarze obserwujemy rozprzężenie wśród społeczeństwa w kwestii noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Coraz więcej ludzi w środkach komunikacji, galeriach handlowych czy sklepach zapomina o obowiązku zakrywania nosa i ust. Chcemy przypomnieć o tym obowiązku i dobrej praktyce, która w momencie gdy atakuje nas czwarta fala pandemii jest szczególnie istotne - dodaje Mikos.

Opiekę artystyczną nad scenami z bajek, które znajdą się w kalendarzu, sprawowali Małgorzata Zwolińska i Adolf Weltschek z Teatru Groteska. Zdjęcia wykonali Bartosz Siedlik we współpracy z Mateuszem Sibikiem, z kolei grafikiem jest Maciej Schumacher.

W ubiegłym roku dzięki środkom ze sprzedaży kalendarza udało się zakupić 14 tys. maseczek FP2. Kalendarz na 2022 rok w sprzedaży ma się ukazać w połowie grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zrzucili fartuchy i włożyli bajkowe stroje. Małopolscy medycy tworzą niezwykły kalendarz: Lekarze jak z bajki - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto