Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Organy Hasiora. Oto najbardziej nietypowa atrakcja turystyczna Podhala. Pomnik, który miał grać, a tylko straszy i zarazem zachwyca turystów

Marcin Szkodzinski
Marcin Szkodzinski
Organy Hasiora
Organy Hasiora Marcin Szkodziński
Na przełęczy Snozka w pow. nowotarskim wznosząca się na wysokość 13 metrów powyżej gruntu surowa, stalowa konstrukcja pełna ostrych metalowych szpicy jest najbardziej niezwykłą atrakcją turystyczną regionu. “Organy” Władysława Hasiora miały wydawać dźwięki przy silnym wietrze. Jednak od czasu powstania w 1966 roku nie wydały z siebie ani jednego dźwięku.

Władysław Hasior, zakopiański artysta plastyk, którego prace charakteryzują się surowością i koncepcją budzącą w odbiorcy strach - w 1966 roku, na przełęczy Snozka w paśmie łączącym Gorce z Pieninami ustawił jedną ze swoich instalacji. Niezwykła instalacja - nazwana "pomnik utrwalaczy władzy ludowej”, a potocznie określana jako “Organy” - przetrwała do dzisiaj.

Historia i koncepcja powstania instalacji

Władysław Hasior zaprojektował “Organy” jako hołd dla tych, którzy zginęli na Podhalu w czasie II wojny światowej i po niej. W jego zamyśle miały to być organy rozdzierające chmury na przełęczy Snozka. Stalowe dźwigary miały grać jak eolska harfa w czasie większych wiatrów. Niestety, organy nigdy nie zagrały. Przyczyną tego mogło być brak odpowiednich piszczałek organowych, gongów, fletów i dzwonków, które Hasior zaprojektował.

Odsłonięcie i losy pomnika

9 października 1966 roku pomnik został odsłonięty. U stóp dźwigarów umieszczono granitową płytę z napisem: "Wiernym synom Ojczyzny poległym na Podhalu w walce o utrwalenie władzy ludowej – Społeczeństwo ziemi krakowskiej w 1000-lecie państwa polskiego.” Obok znajdują się figury zabitych postaci z karabinami.

Po upadku rządów komunistycznych w Polsce w 1989 roku pojawiła się dyskusja na temat dalszych losów pomnika. Władysław Hasior proponował przemianowanie znaczenia instalacji, ale remont nie był jednogłośnie zaakceptowany. Pomnik rdzewiał i ulegał dewastacji, a drzewa rosnące wokół sprawiły, że stał się mniej widoczny z drogi wiodącej przez przełęcz.

W 2010 roku przeprowadzone remont Organów. W trakcie prac renowacyjnych usunięto kontrowersyjną tablicę, a następnie ją zlicytowano. Koszty z licytacji przeznaczono na pokrycie remontu.

Mimo kontrowersji i niedokończenia pierwotnej koncepcji, “Organy” stały się obiektem znanym. Ich zębata sylwetka wrosła w posępny krajobraz, a stalowe skrzydła wciąż przyciągają uwagę turystów i miłośników sztuki. To nie tylko pomnik, ale także symbol historii i twórczości Władysława Hasiora.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto