Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorczański Park Narodowy podnosi ceny za bilety wstępu na szlaki turystyczne. I tak będzie taniej niż w Tatrach

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Wideo
od 16 lat
Planujecie wypad w Gorce w sierpniu? Szykujcie się na podwyżkę. Od 1 sierpnia Gorczański Park Narodowy podnosi ceny biletów. Dorosły wędrowiec będzie musiał zapłacić za wejście 8 zł.

Dotychczas za wejście na gorczańskie szlaki dorosły turysta musiał zapłacić 7 zł, a dziecko – 3,5 zł. Od 1 sierpnia GPN podnosi jednak ceny.

- Będzie to 8 zł za bilet normalny i 4 zł za bilet ulgowy. Opłata za postój na miejscu parkingowym Trusiówka będzie wnosiła 12 zł za dzień – informuje Gorczański Park Narodowy.

Jak zaznacza park, środki uzyskane z opłat za wstęp są przeznaczone na utrzymanie infrastruktury turystycznej, utrzymania czystości na szlakach oraz na dofinansowanie działalności ratowniczej Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, która działa na terenie GPN.

- Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z opłat na teren parku zwolnieni są mieszkańcy gmin położonych w granicach parku narodowego i gmin graniczących z parkiem. W przypadku Gorczańskiego Parku Narodowego są to gminy wiejskie: Niedźwiedź, Mszana Dolna, Kamienica, Ochotnica Dolna, Nowy Targ i gmina miejsko-wiejska Rabka-Zdrój. Zwolnienie dotyczy wyłącznie stałych mieszkańców legitymujących się aktualnym dokumentem poświadczającym stałe zamieszkanie na terenie jednej z wymienionych gmin – informują przyrodnicy.

Opłat za wstęp na teren parku nie pobiera się również od dzieci w wieku do 7 lat, osób, które posiadają zezwolenie dyrektora parku na prowadzenie badań naukowych w zakresie ochrony przyrody, uczniów szkół i studentów odbywających zajęcia dydaktyczne w parku narodowym w zakresie uzgodnionym z dyrektorem parku narodowego, członków rodziny wielodzietnej posiadającą ważną Kartę Dużej Rodziny, a także ratowników górskich oraz ratowników górskich z psem ratowniczym posiadających ważną legitymację służbową.

Bilety wstępy na gorczańskie szlaki i tak są tańsze niż np. na tatrzańskie szlaki. Tatrzański Park Narodowy za wejście inkasuje 9 zł od osoby dorosłej i 4,5 zł za bilet ulgowy.

Od 1 sierpnia udostępniony zostanie w Gorcach także nowy szlak - na Turbaczyk z Koniny (przedłużenie czarnego szlaku z Koniny Halamy przez Koninę Natanki na Turbaczyk). Równocześnie zlikwidowana zostanie ścieżka edukacyjna "Partyzancką ścieżką na Turbacz".

- Ścieżka "Partyzancka" pozostanie w granicach GPN jako szlak spacerowy do obozu pod Świnim Czołem (obecny pkt. 4 ścieżki), pozostałe punkty i przebieg ścieżki poza obszarem GPN zostaną zlikwidowane – informuje Gorczański Park Narodowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto