Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magnez, chlor, brom, siarka... w tym wykąpiesz się na Podhalu

Tomasz Mateusiak
Woda w basenach na Podhalu (tu w Bukowinie Tatrzańskiej) jest pełna leczniczych minerałów
Woda w basenach na Podhalu (tu w Bukowinie Tatrzańskiej) jest pełna leczniczych minerałów Wojciech Matusik
Czy to możliwe, że krystalicznie czysta woda, w której kąpiemy się w termach po polskiej stronie Tatr, ma te same właściwości co mętna i śmierdząca siarką woda w aquaparkach na Słowacji? Wypoczywający pod Tatrami turyści skarżą się, że polscy górale oszukują reklamując swoje baseny jako prozdrowotne. Zdaniem ekspertów jednak oszustwa nie ma. Woda wydobywana w Polsce początkowo wygląda bowiem tak samo jak ta na Słowacji. Przechodzi jednak przez szereg filtrów, które częściowo ją oczyszczają. Działanie prozdrowotne jednak utrzymuje.

- Kilka dni temu byłem w jednej z podhalańskich term - mówi Adam Bauer, turysta z Gdańska, który zadzwonił do naszej redakcji. - Pojechałem tam, bo chciałem wykąpać się w zdrowej wodzie. Na miejscu w basenie zastałem jednak krystalicznie czystą kranówkę.

Turysta następnego dnia wybrał się do term w słowackich Oravicach. - Tam zobaczyłem leczniczą wodę. Śmierdziała siarką i była mętna. To skandal, że w Polsce okłamują ludzi, że też mają leczniczą wodę!

- Nikogo nie okłamujemy - śmieje się Paweł Pyż, dyrektor ds. technicznych w kompleksie Terma Bania w Białce Tatrzańskiej. - Woda w naszym obiekcie jest równie mocno nasycona minerałami, jak ta na Słowacji. Ma inny kolor i zapach, bo przed wlaniem jej do basenu poddajemy tę wodę procesowi uzdatniania. Dzięki temu przestaje być mętna i traci swój brzydki zapach. Absolutnie nie traci jednak żadnych minerałów, które są cenne dla ludzi.

Podobny proces przechodzi też woda w pozostałych termach na Podhalu (Bukowina Tatrz., Zakopane, Szaflary). Każdy kompleks basenów ma na to inny sposób. - My na przykład traktujemy wodę podchlorynem wapnia - tłumaczy Anna Targosz, menedżer Term Podhalańskich w Szaflarach. - Dzięki temu niszczymy w niej osad, a zostawiamy minerały. Taka woda trafia następnie do każdego z naszych basenów. Nigdzie nie nalewamy kranówki. Cieszę się, że w końcu ktoś to wytłumaczy, bo mamy sporo klientów, którzy pytają dlaczego nasza woda nie jest mętna.

Jak dodają eksperci, Polacy uzdatniają wodę także dlatego, że to się im opłaca. Woda z podziemi ma bowiem w sobie sporo żelaza. Związek ten powoduje szybką korozję i gdyby częściowo nie był wytrącany, baseny pod Tatrami raz na kilka lat musiałyby wymieniać wszystkie swoje rury, które "czysta geotermalna" woda z czasem po prostu by rozpuściła.


Woda na Podhalu wszędzie jest wspaniała. Jestem tego pewien

Rozmowa z dr. hab. inż. Józefem Chowańcem, dyrektorem karpackiego oddziału Polskiego Instytutu Geologicznego w Krakowie

Spytam wprost: czy woda geotermalna w basenach na Podhalu rzeczywiście jest mineralna?
Oczywiście, że tak! W swojej pracy badałem ją wielokrotnie i nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości.

Po co ją więc filtrować?
To pytanie nie do mnie. Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje. Skład wody pod Podhalem jest taki, że można się w niej kąpać bez uzdatniania i nikt na tym nie ucierpi. Wiem jednak, że nawet mimo filtracji ta woda dalej ma wspaniałe właściwości.

To może umie Pan wytłumaczyć jak to możliwe, że w woda w jednych termach ma inne właściwości niż ta znajdująca się w sąsiednim obiekcie.

To wszystko zależy od tego jak taki obiekt leży daleko od grani Tatr i jakie "żyły" minerałów stoją na drodze wody, która spływa do tego miejsca z gór. Płynąc, taki ciek raz spotka żelazo, innym razem wapń. Stąd różnice.

Jak więc ocenić, który basen ma najlepszą wodę?

Każdy ma świetną, ale my oceniamy ją na podstawie mineralizacji. Im wyższa mineralizacja, tym woda jest zdrowsza.

Rozmawiał T. Mateusiak

***

Trzeba mocno filtrować,by usunąć wszystkie bakterie

Rozmowa z Maciejem Pilchem, pracownikiem Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Zakopanem

Dlaczego woda w basenach termalnych na Podhalu musi być uzdatniana. Przecież po drugiej stronie Tatr ludzie kąpią się w takiej, która wypływa wprost z odwiertu?
Takie mamy prawo. Mówi ono, że woda, w której pływają ludzie, musi być zdatna do picia. Właściciele basenów pod Tatrami muszą się więc do tego dostosowywać i chlorować swoją wodę. Z tego co wiem, robią to na różne sposoby, ale zawsze starają się ten proces przeprowadzić w taki sposób, by z wydobywanej spod ziemi wody nie usuwać cennych minerałów.

Na Słowacji nie ma konieczności uzdatniania wody w basenie?

Nie znam tamtejszych przepisów, ale z tego wychodzi, że nie ma. Nie wiem jednak, czy to całkiem dobrze dla ludzi, którzy tam pływają.

Dlaczego?

W wodzie geotermalnej płynącej wprost z odwiertów jest sporo mikrobów i bakterii. W Polsce niszczy się je właśnie w procesie uzdatniania. Skoro za naszą południową granicą tego nie robią, to wpuszczają swoich klientów do wody, gdzie mogą na ludzi czekać nie tylko cenne minerały, ale też bakterie.Rozmawiał T. Mateusiak

***

Co pomaga uleczyć kąpiel?

Termy w SzaflarachObiekt ma wodę siarkowodorową z anionami wapnia, żelaza, magnezu, siarki, chromu, manganu, chloru, sodu i potasu. Leczy te same schorzenia co w Zakopanem, a także nerwice. Mineralizacja 3 g/l

Aquapark Zakopane
Obiekt ma wodę siarkowodorową, czyli bogatą w: wapń, sód, siarkę, magnez, potas i krzem. Leczy ona reumatyzm i pomaga w rehabilitacji narządów ruchu oraz łagodzi choroby skóry. Mineralizacja 1 g/l

Oravice - Słowacja
Obiekt ma wodę siarkowo- wapienną z anionami sodu, wapnia, magnezu, oraz siarki i żelaza (nadaje wodzie brunatny kolor). Leczy się w tym miejscu schorzenia skóry i narządów ruchu. Mineralizacja 0,5 g/l

Terma w Bukowinie

Jest tu woda siarczanowo- sodowa z anionami sodu, wapnia, chloru, potasu, siarki, magnezu i chromu. Dzięki swojemu składowi leczy skórę, narządy ruchu oraz eliminuje stres.
Mineralizacja 1,5 g/l

Terma w Białce Tatrz.

Kompleks dysponuje wodą zawierającą wapń, magnez, żelazo, siarkę, chlor, sód, potas, lit, miedź, cynk i krzem. Leczy skórę, wrzody, stres, narządy ruchu oraz nadciśnienie.Mineralizacja 1,7 g/l

Tatralandia - Słowacja
Obiekt ma wodę siarkowo- wapienną z anionami sodu, wapnia, magnezu, oraz siarki i żelaza (nadaje wodzie brunatny kolor). Działa ona zbawiennie na narządy ruchu i układ oddechowy.Mineralizacja 4,7 g/l

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto