MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich 2024. Górale ze świata pod Giewontem

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem Marcin Szkodziński
Zakopane przygotowuje się do najważniejszego wydarzenia w kalendarzu kulturalnym – Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. W tym roku festiwal odbędzie się pod Giewontem po raz 55. I już wiadomo, że będzie to wydarzenie pełne emocji, radości, muzyki, tańca i śpiewu.

W tym roku MFFZG odbędzie się od 16 do 22 sierpnia w Zakopanem. Tradycyjnie centrum święta górali świata będzie dolna Rówień Krupowa, gdzie wyrośnie festiwalowa scena i wioska. Zakopiańskie Centrum Kultury już rozpoczęło poszukiwania kontrahentów, którzy pomogą zorganizować góralskie święto. Ogłoszono przetargi m.in. na trybuny, budowę wioski, nagłośnienie, transmisję na żywo, ochronę etc. Festiwal Folkloru to bowiem jedno z największych wydarzeń kulturalnych pod Giewontem, które wymaga sporej logistyki – by wszystko wyszło jak najlepiej.

Najważniejsze będzie jednak to co będzie się działo na scenie i wokół niej. Głównym trzonem festiwalu jest konkurs, w którym zaproszone zespoły walczą o najważniejsze nagrody festiwalu – złote, srebrne i brązowe ciupagi. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach – zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej, autentycznej i artystycznie opracowanej. W konkursowych zmaganiach – które ocenia profesjonalne jury złożone z etnografów i regionalistów – startuje 16 zespołów, z czego 12 zza granicy i 4 z Polski.

Jak informuje ZCK, zespoły zza granicy już zostały zaproszone. Wiadomo już, że będzie to egzotyczna reprezentacja górali. W Zakopanem będzie można zobaczyć m.in. zespoły z tak odległych zakątków świata jak Indonezja, czy Burundi w Afryce. Będzie także silna reprezentacja górali z Europy – m.in. z Bułgarii, Hiszpanii, Kosowa, Rumunii, Serbii, Słowenii, Turcji, czy Węgier. Polskie zespoły biorące udział w konkursie zostaną dopiero wyłonione w trakcie Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Gospodarzami tegorocznego festiwalu będą dwa zakopiańskie zespoły - Parafialny Regionalny Zespół Giewont z Olczy, a także Zespół "Klimki".

Oprócz występów konkursowych, w programie tegorocznego festiwalu znalazło się seminarium naukowe. W tym roku tematem głównym będą „Obrzędy i zwyczaje mieszkańców Karpat i górali całego świata”. Seminarium będzie połączone z warsztatami muzyki i tańca góralskiego. Odbędzie się ono w Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór.

W samej zaś wiosce festiwalowej nie zabraknie atrakcji do ostatniego dnia festiwalu. Będzie można zobaczyć i posłuchać także innych, pozakonkursowych zespołów – m.in. zespołów regionalnych „Słopnicki Zbyrcok”, „Dolina Popradu” z Piwnicznej, Zespół Pieśni i Tańca „Meszna”, Zespół Regionalny „Dolina Mszanki” oraz Zespół Regionalny „Krzesany” z Cichego.

W programie znalazły się także dwa koncerty „Na folkową nutę”, w trakcie których można będzie posłuchać znanych zespołów polskiej sceny muzycznej, czerpiących z kultury góralskiej. Każdego roku jest to duże wydarzenie, które przynosi widzom ogromną dawkę pozytywnych emocji. Na razie ZCK nie ujawnia, jakie gwiazdy wystąpią pod Giewontem.

W ramach festiwalu tradycyjnie już odbędą się Mistrzostwa Podhala w powożeniu zaprzęgami konnymi, a także konkurs na fiakra roku. Będą spotkania z autorami publikacji o tematyce regionalnej, wystawy twórczości ludowej, czy kiermasz twórców ludowych.

W wiosce festiwalowej, która w czasie festiwalu będzie żyła od rana do późnych godzin wieczornych, na widzów będą czekały warsztaty regionalne prowadzone przez regionalistów zarówno z Polski, jak i ze Słowacji, Rumunii, czy Węgier. W ich trakcie będzie można nauczyć się m.in. jak zrobić i kolorować lalki z liści kukurydzy, tworzyć skórzane opaski góralskie na rękę, czy wykonywać rumuńskie hafty na obrusach.

W trakcie festiwalu odbędą się także tzn. dni narodowe, w trakcie których zaproszone na festiwal zespoły zaprezentują m.in. swoją kuchnię. Ten punkt programu festiwalu za każdym razem cieszy się największym zainteresowaniem publiczności. W tym roku zaplanowano dni narodowe węgierski, kosowski, a także hiszpański.

Równolegle z głównym konkursem MFFZG odbywał się będzie Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, w którym będą za pewne uczestniczyli przedstawiciele przybyły na festiwal zespołów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich 2024. Górale ze świata pod Giewontem - Gazeta Krakowska

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto