Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Bachledówce budują platformę widokową. Szykują się na turystykę pielgrzymkową

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Na Bachledówce - przy słynnym kościele ojców Paulinów - powstaje platforma widokowa. Gmina szykuje się na większy najazd pielgrzymów
Na Bachledówce - przy słynnym kościele ojców Paulinów - powstaje platforma widokowa. Gmina szykuje się na większy najazd pielgrzymów Łukasz Bobek
Bachledówka na Podhalu staje się nowym centrum turystycznym. Przy kościele o. Paulinów – który wkrótce stanie się sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – powstaje taras widokowy. - Chcemy, by to miejsce było magnesem przyciągającym i wiernych i turystów – mówi Marcin Ratułowski, burmistrz gminy i miasta Czarny Dunajec.

Bachledówka to właściwie wzgórze w paśmie gubałowskim, w gm. Czarny Dunajec. Po II wojnie stał tam jeden dom, nie było kanalizacji, wodociągu, prądu. Od kilku lat intensywnie się rozwija. To za sprawą zgromadzenia ojców Paulinów i prowadzonego przez nich kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej. W latach 60. i 70. XX wieku każde wakacje bywał tam kard. Stefan Wyszyński, a odwiedzał go ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II. Już wtedy górale licznie odwiedzali Bachledówkę, by zobaczyć prymasa. Obecnie miejscowa ludność otacza Bachledówkę szczególnym kultem. Przybywają tam turyści indywidualni, ale i pielgrzymki.

Popularność tego miejsca wzrośnie po 28 maja – kiedy to kościół zostanie podniesiony do rangi sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Będzie się tam odbywać turystyka religijna. Dla nas i dla wszystkim przedsiębiorców z Czerwiennego i Ratułowa to będzie impuls do rozwoju – mówi burmistrz Czarnego Dunajca. To zresztą już widać – choćby po rozwoju bazy noclegowej w sąsiedztwie przyszłego sanktuarium.

Teraz teren ten ma się wzbogacić o atrakcje turystyczne. Gmina bezpłatnie użyczyła od zakonu Paulinów teren na zachodnim zboczu w sąsiedztwie kościoła. I chce tam zbudować platformę widokową.

- Prace już się rozpoczęły. Wylane są obecnie betonowe stopy fundamentowe pod przyszłą platformę. Będzie z niej można podziwiać zarówno Babią Górę, jak i Tatry – mówi Ratułowski.

Platforma będzie gotowa jesienią tego roku. Inwestycja pochłonie niemal 2 mln zł. Gmina pozyskała na to zadanie dofinansowanie ze środków tzw. tarczy górskiej, programu wsparcia gmin górskich w czasie pandemii.

Burmistrz liczy, że sama Bachledówka, ale i budowany platforma widokowa będzie magnesem także dla... młodych par, które szukają wyjątkowego miejsca na ślub. Zresztą szlaki w tej materii przetarli już znani sportowcy. Sakramentalne „tak” swoim partnerkom powiedzieli tam skoczkowie narciarscy Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Wyszła tam za maż także biatlonistka Krystyna Guzik. Ojcowie Paulini przyznają, że coraz więcej par chce wziąć ślub właśnie tam. I są to paru z różnych stron świata - Argentyny, czy Stanów Zjednoczonych.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na Bachledówce budują platformę widokową. Szykują się na turystykę pielgrzymkową - Gazeta Krakowska

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto