Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Wanda Półtawska. Świadek historii, lekarka, przyjaciółka Jana Pawła II za kilka dni skończyłaby 102 lata

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wanda Półtawska, doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, działaczka pro-life. Podczas II wojny światowej łączniczka w polskiej konspiracji, aresztowana i więziona w niemieckim obozie Ravensbrück. Przyjaźniła się z Janem Pawłem II
Wanda Półtawska, doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, działaczka pro-life. Podczas II wojny światowej łączniczka w polskiej konspiracji, aresztowana i więziona w niemieckim obozie Ravensbrück. Przyjaźniła się z Janem Pawłem II Andrzej Banaś
W nocy z 24 na 25 października w Krakowie zmarła Wanda Półtawska – lekarz psychiatra, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. 2 listopada skończyłaby 102 lata. W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona Orderem Orła Białego. W maju ubr. Wandzie Półtawskiej przyznano tytuł Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

- W wieku niemal 102 lat w Krakowie zmarła Wanda Półtawska, doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, działaczka pro-life. Podczas II wojny światowej łączniczka w polskiej konspiracji, aresztowana i więziona w niemieckim obozie Ravensbrück. Przyjaźniła się z Janem Pawłem II - napisał Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.

- Odeszła serdeczna i wrażliwa osoba, boleśnie doświadczona przez los, bezgranicznie wierna najwyższym ideałom człowieczeństwa, niestrudzenie broniąca życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Misja promowania wartości rodziny, której oddała całe swoje serce, okazała się trwałym fundamentem przyjaźni ze świętym Janem Pawłem II. Pozostawiła po sobie głębokie świadectwo chrześcijańskiego humanizmu. Rodzinie, Bliskim i wszystkim pogrążonym w żałobie przekazuję wyrazy współczucia w tych bolesnych chwilach - napisał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Życie Pani Wandy Półtawskiej jest prawdziwą skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków. Głęboko wierzę, że wielu ludzi będzie czerpać z niego obficie. To ogromny przywilej dla naszego pokolenia, że możemy spotykać na swojej drodze ludzi, takich jak Pani Profesor - powiedział marszałek Witold Kozłowski i dodał, że śmierć Wandy Półtawskiej to ogromna strata dla naszego regionu.

Prezydent RP Andrzej Duda również przekazał kondolencje: „Odeszła Dama Orderu Orła Białego Pani Profesor Wanda Półtawska (...) Niezłomna obrończyni życia. Wielka Osobowość w drobnej budowy Kobiecie. Niezapomniana. Przeżyła prawie 102 lata"

Z kolei premier Mateusz Morawiecki napisał: „Odeszła Wanda Półtawska. Przyjaciółka Jana Pawła II, która była naszym łącznikiem z dziedzictwem Papieża Polaka. Doktor nauk medycznych, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerka, więźniarka niemieckiego obozu Ravensbrück, świadek historii Polski. Wzór wszelkiej szlachetności. Niech spoczywa w pokoju".

- Jeszcze trudno w to uwierzyć, że przechodząc przez krakowski rynek, nie zobaczymy światła w oknach na ostatnim piętrze kamienicy na rogu Rynku i ulicy Brackiej – a na czwarte piętro już się nie wyspinamy, aby Ją odwiedzić, myśląc jak Pani Doktor miała siłę pokonać tyle schodów… - napisała prezes Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück Elżbieta Kuta i dodała: - Pożegnanie? Nie, Pani Doktor będzie przy nas zawsze…A na corocznych koncertach „Siła Miłości” znowu usłyszymy jej głos… i ten przejmujący wiersz pt. „Odejście” Zofii Pociłowskiej-Kann, obozowej koleżanki, więźniarki KL Ravensbrück.

Kim była Wanda Półtawska?

Wanda Wiktoria Wojtasik przyszła na świat w Lublinie, w rodzinie urzędnika pocztowego. W szkole średniej zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich, w 1938 r. została jej drużynową. Już w pierwszych miesiącach okupacji harcerki podjęły działalność konspiracyjną. Wanda i jej koleżanki były łączniczkami – rozwoziły pocztę, a także broń i pieniądze.

Została aresztowana 17 lutego 1941 r. W lubelskim więzieniu ona i jej koleżanki przeszły śledztwo z torturami, a po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do obozu Ravensbrück. Poza ciężką codzienną pracą w obozie więźniarki z Lublina były poddane eksperymentom pseudomedycznym, polegającym na okaleczaniu kończyn. Na krótko przed końcem wojny Półtawska została przewieziona do obozu w Neustadt-Glewe (podobóz Ravensbrüuck), gdzie przebywała do 7 maja 1945 r.

Po wojnie studiowała medycynę i psychologię, angażowała się też w spotkania duszpasterstwa akademickiego. Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy spotkała się z Karolem Wojtyłą. Tomasz Krzyżak – autor książki "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem" (WAM, 2017) – przypuszcza, że stało się to w 1953 r. To Wandzie Półtawskiej nowo wybrany papież Jan Paweł II zlecił uporządkowanie swoich prywatnych papierów. Z czasem zaczęła odgrywać coraz większą rolę w Kościele krakowskim, stopniowo zwiększała się też rola, jaką odgrywała w Watykanie jako osoba, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II i nie boi się interweniować.

W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona Orderem Orła Białego – w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, a także za "chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej".

Została też odznaczona papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontificie”, uhonorowana Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma innymi odznaczeniami państwowymi i kościelnymi. Laureatka przyznawanych przez IPN tytułów honorowych Świadek Historii (2018) i Kustosz Pamięci Narodowej (2019).y

W 2019 r. Wanda Półtawska została wyróżniona przez Samorząd Województwa Małopolskiego Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski za niebagatelny dorobek naukowy oraz krzewienie postawy życiowej zgodnej z naukami Jana Pawła II.

[g]15876587[/g][g]15876587[/g][g]15876587[/g]

Wanda Półtawska - Honorowa Obywatelka Krakowa

Przez wiele lat Wanda Półtawska była związana z Krakowem. Pracę lekarza rozpoczęła w szpitalu psychiatrycznym w Kobierzynie w 1952 roku, a otrzymawszy stypendium specjalizacyjne w psychiatrii przeniosła się do Kliniki Psychiatrycznej Akademii Medycznej w Krakowie, gdzie pozostała do 1968 roku, przechodząc kolejne stopnie asystenta, starszego asystenta i adiunkta, ordynatora oddziału, równolegle zaś oba stopnie specjalizacji i doktorat (1964 rok). Przez 18 lat (od 1954 do 1972 roku) działała w Poradni Wychowawczo-Leczniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Przez 42 lata (od 1955 do 1997 roku) wykładała medycynę pastoralną na Wydziale Teologicznym, a potem na Akademii Papieskiej w Krakowie.

18 maja 2022r. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz wręczyli Wandzie Półtawskiej tytuł Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Wniosek o nadanie Wandzie Półtawskiej tytułu Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa zgłosiła Komisji Głównej Rady Miasta Krakowa grupa radnych. Uchwałę w tej sprawę podjęto podczas sesji 11 maja ubr.

101. urodziny Wandy Półtawskiej

W ubiegłym roku podczas mszy świętej z okazji 101. urodzin Wandy Półtawskiej franciszkanin dr hab. Jerzy Brusiło mówił: - „Droga pani doktor jest dla nas niezwykłym, cennym darem już od 101 lat".

Z kolei wiceprezes IPN Mateusz Szpytma dziękował wówczas Wandzie Półtawskiej za świadectwo, które złożyła w niemieckim obozie koncentracyjnym, a także za pielęgnowanie pamięci wśród młodych - o tym co się tam działo.

- Przede wszystkim chciałem podziękować za życie - kto jedno życie ratuje, ten cały świat ratuje. Tylko Bóg wie, ile żyć pani uratowała przez modlitwę, przez akcje w obronie życia dzieci nienarodzonych - mówił w ubiegłym roku Mateusz Szpytma.

- Nie jest pani eksponatem muzealnym, tylko drogowskazem dla nas, jak żyć w tych dużo trudniejszych czasach (...). Jest pani drogowskazem potrzebnym, bo żyje się coraz trudniej, nie wiadomo co nas czeka - powiedział na początku listopada ubr. mecenas Maciej Krzyżanowski zaprzyjaźniony z Wandą Półtawską.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nie żyje Wanda Półtawska. Świadek historii, lekarka, przyjaciółka Jana Pawła II za kilka dni skończyłaby 102 lata - Gazeta Krakowska

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto