Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja w Zakopanem ma coraz więcej pracy, a cały czas brakuje funkcjonariuszy

Marcin Szkodzinski
Marcin Szkodzinski
insp. Piotr Dziekanowski, komendant Powiatowy Policji w Zakopanem
insp. Piotr Dziekanowski, komendant Powiatowy Policji w Zakopanem Marcin Szkodziński
Pod Tatrami policjanci mają najwięcej pracy ze wszystkich policjantów w naszym województwie. Ilość interwencji w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców jest największa w całej Małopolsce. Wskaźnik w Zakopanem wynosi 151, a w Krakowie - 139,3. - Mamy bardzo dużo turystów i ta presja przestępcza przekłada się na taką ilość interwencji. W tej kategorii wiedziemy prym - mówił na sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego insp. Piotr Dziekanowski, komendant Powiatowy Policji w Zakopanem. Mimo tak dużej ilości interwencji, zakopiańscy policjanci muszą sobie radzić w niepełnym składzie. 24 stanowiska nadal są nieobsadzone.

W powiecie tatrzańskim pracuje obecnie 193 funkcjonariuszy. Ta ilość mundurowych jest niewystarczająca. Cały czas w szeregach brakuje 24 osób. W 2023 roku udało się przyjąć do służby zaledwie siedmiu funkcjonariuszy. - Sytuacja kadrowa nie jest radosna, a wręcz bym powiedział, że ciężko nam się pracuje - mówił insp. Piotr Dziekanowski, komendant Powiatowy Policji w Zakopanem. - Przyjęcia do służby idą słabo. Jest to spowodowane finansami, bo nie jesteśmy atrakcyjni finansowo względem innych zawodów dostępnych na naszym terenie - mówił komendant.

Posiłki z innych komend

Zakopiańska policja jest wspomagana przez policjantów, którzy pod Tatry przyjeżdżają z innych komend. W 2023 roku delegowano 510 policjantów do pełnienia służby na terenie powiatu tatrzańskiego.

Dodatkowi funkcjonariusze delegowani są pod Tatry przy okazji dużych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Największa ilość mundurowych z innych powiatów pojawia się w Zakopanem przy okazji Pucharu Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi, a także podczas imprezy sylwestrowej.

Maleje ilość przestępstw

Mimo większej ilości pracy, policjanci odnotowują spadek przestępstw. W 2022 roku odnotowano ich 1763, a w roku 2023 było już 1473. Wzrósł jednocześnie wskaźnik wykrywalności z 65,5 proc. do 70,4 proc. Oznacza to, że wszczęto więcej postępowań kończących się aktem oskarżenia.

Wśród przestępstw dominują kradzieże. W ubiegłym roku było ich 219, podczas gdy rok wcześniej odnotowano 238. Najwięcej, bo aż 173 kradzieże odnotowano w Zakopanem. W pozostałych gminach powiatu tatrzańskiego ilość kradzieży wahała się od kilku do kilkunastu.

Zmalała ilość kradzieży z włamaniem ze 102 do 81. O połowę spadła ilość rozbojów, a ilość uszkodzeń mienia spadła ze 133 do 128. Zmalała także ilość kradzieży samochodów. W 2022 roku skradziono 12 pojazdów, a w 2023 zaledwie dwa. Policja odnotowuje także mniejszą ilość bójek i pobić. Uszkodzenia ciała na skutek bójki zmalały z 90 do 78.

Wzrost oszustw, przemocy w rodzinie i interwencji prewencyjnych

W powiecie tatrzańskim wzrosła za to ilość oszustw metodą “na wnuczka”, lub podobnych oszustw gdzie złodzieje podali się za policjantów lub znajomych rodziny prosząc o pomoc. W 2022 roku takich oszustw było 15, a w 2023 roku już 24. Oszustwa te zostały zgłoszone na Policji, jednak w statystykach nie ujęto nieudanych prób oszustw. Policja szacuje, że na jedno udane oszustwo było podjętych nawet kilkanaście prób.

Do 45 z 39 wzrosła ilość przypadków znęcania się. W Zakopanem odnotowano 14 przypadków, w Kościelisku - 7, w Poroninie i Bukowinie Tatrzańskiej - po 11, w Białym Dunajcu dwa. W 2023 roku założono 69 niebieskich kart. W porównaniu z 2022 rokiem było ich 46. Funkcjonariusze zatrzymali 35 osób zgodnie z procedurą niebieskiej karty.

Policja odnotowała znaczny wzrost ilości interwencji prewencyjnych. W 2023 roku był ich aż 13 556, podczas gdy rok wcześniej interweniowali 10 484 razy. Najwięcej, bo aż 9600 razy interwencje podejmowane były w Zakopanem. Wzrosła także ilość interwencji domowych. Zaliczają się do nich interwencje wobec niesfornych turystów, którzy nie przestrzegali ciszy nocnej i zasad współżycia społecznego. W 2023 roku odnotowano 1032 takie interwencje.

Wśród nietrzeźwych kierujących dominują obywatele Ukrainy

Tatrzańska Policja w 2023 roku przeprowadziła 28 586 kontroli trzeźwość. Wykonano także 15 badań na zawartość narkotyków lub środka odurzającego. Zatrzymanych zostało 137 nietrzeźwych kierujących i 50 kierujących po użyciu alkoholu. Ujawniono także czterech kierujących pod wpływem środków odurzających.

Komendant tatrzańskiej policji poinformował, że ok. 80 proc. kierujących pod wpływem lub po użyciu alkoholu to obywatele Ukrainy.

Więcej wypadków drogowych

Z 77 do 87 w 2023 roku wzrosła ilość wypadków drogowych. Podobnie wzrosła ilość kolizji - z 657 do 694. Na skutek wypadków na terenie powiatu tatrzańskiego śmierć poniosły w 2023 roku cztery osoby.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Policja w Zakopanem ma coraz więcej pracy, a cały czas brakuje funkcjonariuszy - Gazeta Krakowska

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto