Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z inż. Markiem Magrysiem: Wyobraźmy sobie co by się stało, gdyby wyłączyć Internet

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Rozmowa z inż. Markiem Magrysiem: Wyobraźmy sobie co by się stało, gdyby wyłączyć Internet
Rozmowa z inż. Markiem Magrysiem: Wyobraźmy sobie co by się stało, gdyby wyłączyć Internet Pixabay.com
Inż. Marek Magryś, z-ca Dyrektora ACK Cyfronet AGH ds. Komputerów Dużej Mocy w rozmowie z nami opowiada o początkach Internetu w samym Krakowie jak również i całym kraju. Lata 90' były początkiem sieci internetowej w Polsce i przede wszystkim wielkim skokiem w rozwoju, w którym bardzo dużą rolę odegrali naukowcy z Krakowa.

1991 roku to czas przełomowych wydarzeń i diametralnego rozwoju. Co dokładnie wtedy się wydarzyło?

1991r. jest powszechnie uważany za czas, w którym w Polsce rozpoczął się Internet. 17 sierpnia nastąpiło pierwsze połączenie za pomocą protokołu TCP/IP między Warszawą a Kopenhagą. Wtedy mówiło się o tym, że już ta sieć istnieje, natomiast ona zaczęła się budować znacznie wcześniej. Oczywiście w tym duża rola również Cyfronetu, który już w kwietniu 1991r. zaczął w Krakowie budować sieć Internet używając urządzeń, które trafiły na nasz rynek w sposób nie do końca "jasny". Musimy pamiętać o tym, że Polska do roku 1990 była objęta embargiem na dostęp do technologii komputerowych. Trzeba powiedzieć, że początki Internetu w Krakowie, ale i Polsce to ogromne zaangażowanie pojedynczych osób, które były skłonne znacznie ryzykować przewożąc pewne urządzenia z zagranicy. Wszystko po to by taka sieć mogła pojawić się w Krakowie i naukowcy mogli uzyskać to "okno na świat".

Czyli nasi krakowscy naukowcy i eksperci odegrali bardzo ważną rolę w rozwoju Internetu?

Tak. Wielokrotnie rozmawiałem z obecnymi pracownikami Cyfronetu, którzy byli świadkami, czy nawet aktywnymi uczestnikami tych wielkich osiągnięć. Oni twierdzą, że w ogóle pierwsze połączenie do sieci światowej w Krakowie rozpoczęło się już w 1990r. za pośrednictwem naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej. Później zaczęto to w pewien sposób cywilizować, zaczęto coraz powszechniej z tych możliwości korzystać stąd pojawił się Cyfronet w 1991r. już jako operator tej sieci naukowej krakowskiej, która była odpowiedzialna za to, żeby krakowskie środowisko naukowe uzyskało dostęp do Internetu.

Internet kiedyś to zupełnie coś innego niż to z czym mamy do czynienia dzisiaj.

Oczywiście. W tamtych latach Internet służył do wymiany informacji między jednostkami naukowymi, co znacznie przyspieszało proces nowych odkryć i co powodowało, że nasi naukowcy mogli się integrować z naukowcami z Zachodu znacznie szybciej. Internet początkowy był zupełnie inny niż ten, który znamy dzisiaj. Były to łącza, która umożliwiały transfer o prędkości kilku, maksymalnie kilkunastu kilobajtów na sekundę. To umożliwiało zaledwie na wysłanie prostego tekstowe e-maila, czy przeglądanie bardzo prostej strony internetowej zbudowanej z tekstu. Natomiast nie było mowy o transmisji bardziej złożonych grafik, nie wspominając nawet o filmach czy muzyce.

Początki Internetu były dla środowisk naukowych. Kiedy stał się on powszechny dla nas do codziennego użytku?

Dopiero w latach 90' zaczęli pojawiać się komercyjni dostawcy sieci Internet w Polsce, czyli tacy którzy udostępniali dostęp do sieci największym przedsiębiorstwom w Polsce, które potrzebowały szybkiej komunikacji. Dopiero ok. 1996r. została uruchomiona przez Telekomunikację Polską usługa dostępu do Internetu za pomocą sieci Dialab, czyli każdy Polak, który miał stacjonarną linię telefoniczną mógł się wdzwonić do Internetu i podłączając swój komputer za pomocą modemu do linii telefonicznej - dostać się do sieci internetowej. Wtedy też zaczęły się pojawiać pierwsze portale internetowe jak. np. Wirtualna Polska, Optimus Net - późniejszy Onet.

Jaka przyszłość Internetu teraz nas czeka?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę jak ważną rolę obecnie w naszym życiu odgrywa Internet. Wyobraźmy sobie co by się stało, gdyby go wyłączyć. Aktualnie Internet to oczywiście komunikacja z naszymi bliskimi, dostęp do informacji, naszych rachunków bankowych, treści multimedialnych. Tak naprawdę Internet dzisiaj jest czymś niesamowicie powszechnym, bez czego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie. Podobnie jak prąd, Internet jest medium podstawowym. Na pewno poszerzanie się pasma internetowego, to że mamy tych Megabitów czy Gigabitów w naszych domach coraz więcej, stwarza zupełnie nowe możliwości dostępu do treści, do coraz lepszej jakości mediów, coraz większej różnorodności mediów. Możliwości są ogromne i z roku na rok coraz bardziej się rozwijają.

Tesla Bot ma wyręczyć ludzi

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rozmowa z inż. Markiem Magrysiem: Wyobraźmy sobie co by się stało, gdyby wyłączyć Internet - Gazeta Krakowska

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto