Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Nowym Targu - jako pierwszy na Podhalu - będzie leczył raka piersi

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu
Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu Szpital w Nowym Targu
Podhalański Specjalistyczny Szpital w Nowym Targu chce diagnozować i leczyć raka piersi. Lecznica tworzy Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Złośliwych Piersi.

To kolejny krok w nowotarskim Szpitalu im. Jana Pawła II-go w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych. W październiku ubiegłego roku został otwarty Dzienny Oddział Chemioterapii. Jak podkreślają pracujący tam onkolodzy, dało to możliwość chorym z Podhala, którzy dotychczas jeździli na terapię do Suchej Beskidzkiej lub Krakowa opiekę bliżej domu. Jest to bardzo ważne, gdyż leczeniu onkologicznemu może towarzyszyć złe samopoczucie, a często też ogólnie zły stan zdrowia.

Teraz szpital chce pomóc kobietom chorym na raka piersi. - Już w krótce będziemy dysponować pełną diagnostyką zmian nowotworowych w piersiach, tak aby móc później odpowiednio i skutecznie leczyć - zapowiada chirurg onkolog dr n. med. Elżbieta Marczyk, która od paru miesięcy pracuje w Szpitalu w Nowym Targu. Przyjmuje pacjentów w Poradni Onkologicznej oraz przeprowadza operacje piersi, ale przede wszystkim koordynuje zorganizowaniem w Podhalańskim Szpitalu ośrodka diagnostyczno-leczniczego dla chorych z nowotworami złośliwymi piersi.

Na razie Szpital jest w trakcie organizowania pełnej onkologicznej diagnostyki obrazowej zmian w piersiach. Do dyspozycji jest już mammografia, USG, rezonans magnetyczny oraz biopsje różnego rodzaju. Większość badań już jest wykonywana na miejscu, a część realizowana jest poza szpitalem w formie podwykonawstwa. Jest prowadzone intensywne szkolenie personelu lekarskiego i pomocniczego.

- Docelowo cała diagnostyka raka piersi będzie dostępna na terenie szpitala, ale musimy zdawać sobie sprawę z tego, że realizacja tych wszystkich planów wiąże się z dużymi inwestycjami zakupowymi, czyli finansami, które Dyrekcja stara się pozyskać i przeznaczyć na ten cel. To oczywiście nie są małe kwoty. Kolejnym zadaniem jest skompletowanie odpowiedniego, wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego, mówię tu przede wszystkim o lekarzach radiologach z doświadczeniem onkologicznym, zwłaszcza w onkologii gruczołu piersiowego. Tak więc czas, kiedy będziemy dysponować absolutnie pełną diagnostyką chorób piersi na miejscu tu w Szpitalu, w odpowiednio dużym dla regionu podhalańskiego formacie, jest uwarunkowany różnymi czynnikami. Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego jest bardzo zaangażowany w nowy projekt, dał słowo, że znajdzie pieniądze na zakup potrzebnego sprzętu i systematycznie to realizuje - mówi dr n. med. Elżbieta Marczyk

Szpital planuje m.in. zakup nowego dodatkowego aparatu USG dedykowanego diagnostyce chorób piersi, w pełni przystosowanego do wykonywania także wszystkich rodzajów biopsji piersi, w tym również próżniowych, stereotaktycznych. Do aparatu mammograficznego, który został zakupiony parę lat temu aktualnie jest dokupowane wyposażenie umożliwiające wykonywanie nie tylko klasycznych zdjęć mammograficznych, ale również celowanych, w powiększeniu, a także biopsji pod kontrolą mammografii. Rezonans magnetyczny, którym Szpital dysponuje będzie uzbrojony w specjalną cewkę do wykonywania zdjęć gruczołu piersiowego.

W przypadku wykrycia raka piersi chora jest zapraszana na konsylium wielodyscyplinarne, gdzie zespół lekarzy, złożony z chirurga onkologa, onkologa klinicznego i radioterapeuty ustalają optymalne leczenie onkologiczne. Takie zindywidualizowane podejście do każdej pacjentki daje maksymalne szanse na powodzenie leczenia. Już dziś chore mają możliwość przeprowadzenia operacji piersi na miejscu w Podhalańskim Szpitalu, mają tam zapewniony dostęp do całego wachlarza leczenia chirurgicznego, od leczenia oszczędzającego gruczoł piersiowy, poprzez leczenie amputacyjne piersi do rekonstrukcyjnego.

W przypadku wykrycia wczesnego raka, który nie jest nawet badalny palpacyjnie, a jedynie widoczny w badaniach obrazowych szpital dysponuje już możliwością znakowania zmian nowotworowych igłami lokalizacyjnymi, które radiolodzy zakładają pod kontrolą obrazu USG lub mammografii, tak aby w trakcie operacji chirurg precyzyjnie wyciął właściwą zmianę. Natomiast w przypadkach bardziej zaawansowanych lub rakach wieloogniskowych, gdy jest konieczność amputowania piersi, chora może zostać zakwalifikowana do rekonstrukcji gruczołu piersiowego, tak aby bezpośrednio po odjęciu piersi móc ją odtworzyć w trakcie jednej operacji. Daje to komfort dla pacjentki, która budzi się po operacji amputacyjnej z nową odtworzoną piersią.

- Pierwsze operacje leczenia raka piersi już zostały wykonane, a kolejne są zaplanowane - mówi chirurg onkolog dr Elżbieta Marczyk.

Dzięki pracowni patomorfologii na miejscu w szpitalu jest możliwa pełna diagnostyka histopatologiczna z pełną oceną immunohistochemiczną preparatów biopsyjnych i pooperacyjnych, dzięki czemu można zaplanować celowane leczenie systemowe indywidualne dla każdej chorej na raka piersi. Oddział Dzienny Chemioterapii rozpoczął podstawowe leczenie systemowe raka piersi oraz jest w ścisłej współpracy i wsparciu innych ośrodków onkologicznych.

- W przyszłości Szpital będzie starał się o pozyskanie wszystkich programów lekowych, łącznie z immunoterapią, tak aby leczenie chorych na raka piersi było równorzędne z najlepszymi ośrodkami onkologicznymi, kobiety Podhala i okolic jak najbardziej zasługują na dostęp do odpowiedniego skojarzonego leczenia onkologicznego na miejscu - puentuje dr Elżbieta Marczyk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szpital w Nowym Targu - jako pierwszy na Podhalu - będzie leczył raka piersi - Gazeta Krakowska

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto