Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turystyka społeczna ze wsparciem. Seniorzy będą mieli szansę zwiedzić Polskę

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Wideo
od 16 lat
Seniorzy, osoby niepełnosprawne, a także dzieci z domów dziecka – wszystkie te osoby będą mogły liczyć na wsparcie przy zwiedzani i poznawaniu Polski. Ministerstwo Sportu i Turystyki rozstrzygnęło konkurs na Turystyka Społeczna, w ramach którego 20 organizacji na terenie całego kraju otrzyma fundusze na organizowanie wyjazdów wskazanych grup społecznych.

Na realizację programu w 2023 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczyło 6 577 464 zł. Pieniądze pochodzą z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. We wtorek w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu wiceminister sportu Andrzej Gut-Mostowy zaprezentował założenia programu, ale i beneficjentów, którzy pozyskają dotacje.

- Celem programu jest zwiększenie możliwości uprawiania turystyki aktywnej w Polsce przez grupy społeczne podlegające potencjalnemu wykluczeniu, które może dotyczyć w szczególności osób starszych, dzieci z domów dziecka oraz dzieci z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Chcemy, aby turystyka była dla wszystkich dostępna. Co ważne, program ten będzie kontynuowany w kolejnych latach - podkreślił Andrzej Gut-Mostowy.

Dofinansowane mają być wyjazdy na terenie całego kraju – transport, zakwaterowanie, wyżywienie, czy koszty biletów wstępu do atrakcji turystycznych.

Program obejmuje także szkolenia kadr zawodowych oraz społecznych w turystyce w zakresie poprawy świadczonych usług dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dotyczy także realizacji szeroko pojętej kampanii społecznej, służącej aktywizacji beneficjentów turystyki społecznej.

Pieniądze zostaną przekazane 20 podmiotom z terenu całej Polski. One z kolei będą pozyskiwały bezpośrednich beneficjentów.
Jednym z beneficjentów jest Starosądecka Fundacja Kultury, która otrzyma 499 tys. zł. Za te pieniądze Fundacja zamierza zorganizować osiem wyjazdów seniorów z rejonu Sądecczyzny w różne zakątki Polski, ale także zorganizować pięć pobytów seniorów z innych z obszarów naszego kraju w Dolinie Popradu.

Z kolei na terenie Podhala w programie uczestniczy Towarzystwo Gimnastyczne Sokół z Zakopanego. - Towarzystwo będzie organizować projekt „W Polskę pod skrzydłami Sokoła”. Będziemy zapraszać do współpracy uniwersytety III wieku, domy dziecka i instytucje wspierające takie osoby – mówi Adam Zalewski z TG Sokół.

Organizacją, która będzie realizowała projekt na terenie całego kraju – poprzez swoje oddziały – będzie Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Turystyka społeczna ze wsparciem. Seniorzy będą mieli szansę zwiedzić Polskę - Gazeta Krakowska

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto