MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zorza polarna w okolicach Gorzowa. Cóż za widok!

(sndr)
Zdjęcia zorzy w obiektywie Michała Szwyndraka
Zdjęcia zorzy w obiektywie Michała Szwyndraka Michał Jakub Szwyndrak @michuesz
W nocy z piątku na sobotę w Lubuskiem można było podziwiać zachwycające zjawisko, jakim jest zorza. Zobaczcie, jakie widoki można było "upolować" w okolicy Gorzowa!

- Dzisiejsza zorza polarna widoczna na czystym niebie nad Karninem to jakiś obłęd. Dziś dopiero zauważyłem, że faktycznie najlepszy aparat to ten, który mamy w danej chwili przy sobie, bo ja poza telefonem nie miałem nic - poinformował w mediach społecznościowych gorzowski fotograf Michał Szwyndrak.

Wykonanymi przez siebie zdjęciami podzielił się z naszą redakcją, aby każdy z Czytelników mógł zobaczyć tę feerię barw na niebie.

Jak powstaje zorza polarna?

Zorza polarna jest wywołana wzmożoną aktywnością Słońca - burzami słonecznymi. Kiedy do Ziemi dotrą wyrzucone ze Słońca wysokoenergetyczne cząsteczki i zostaną wychwycone przez ziemskie pole magnetyczne, wówczas można zauważyć zorzę polarną.

Burze słoneczne rozpoznaje się po ciemnych plamach widocznych w zewnętrznej części atmosfery Słońca. Są na tyle duże, że słoneczny wiatr może wydostać się przez nie i dotrzeć aż do kuli ziemskiej, pod warunkiem, że dziura jest skierowana w stronę Ziemi. Do Ziemi docierają wyrzucone ze Słońca wysokoenergetyczne cząsteczki. Zostaną wychwycone przez ziemskie pole magnetyczne, czego efektem będzie m.in. świecenie górnych warstw atmosfery w okolicach biegunów magnetycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto