MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowotarska policja walczy o izbę wytrzeźwień

Józef Słowik
Policjanci Komendy Powiatowej w Nowym Targu rozpoczęli prawdziwy bój o powstanie na Podhalu izby wytrzeźwień.

- Utworzenie takiego miejsca, a następnie jego utrzymanie na pewno będzie kosztować, ale jest ono niezbędne ze względu na bezpieczeństwo - mówią. Wójtowie, których gminy miałyby partycypować w kosztach utrzymania, z dystansem podchodzą do policyjnej propozycji.

Czytaj także: Nowy Targ: w końcu doczekają się kanalizacji

Pomysł stróżów prawa nie jest nowy. O powstanie izby starają się od 2008 r. Inicjatywa, w której wziąć miały udział również samorządy z powiatu tatrzańskiego, spełzła na niczym. Teraz policjanci postanowili zainteresować pomysłem samorządy z powiatu nowotarskiego.

Według nadkom. Roberta Siemka, naczelnika wydziału prewencji KPP w Nowym Targu, który w ostatni czwartek spotkał się z wójtami w sprawie izby wytrzeźwień, takie miejsce pozwoli przede wszystkim zaoszczędzić czas policjantów. W 2010 roku w powiecie nowotarskim zatrzymali oni 551 osób nietrzeźwych, najwięcej, bo ok. 280 osób na terenie miasta i gmin Nowy Targ oraz Szaflary. Najwięcej pijanych osób zatrzymano na ulicach. Innym powodem zatrzymań są awantury domowe.

- Zamiast gonić złodziei musimy zajmować się pijanymi - mówi nadkom. Siemek. - Każda zatrzymana przez nas pijana osoba, musi być przebadana przez lekarza. Musimy zawieźć ją najpierw do szpitala. Pomysłowi policjantów przyklasnął starosta nowotarski Krzysztof Faber. - Ustawa korkowa, która gwarantuje wpływy samorządom ze sprzedaży alkoholu, daje możliwość dofinansowania takich miejsc przez gminy - mówi. Niektórzy wójtowie z powiatu z dystansem podchodzą do policyjnej inicjatywy.

- Zadaniem powiatu jest prowadzenie izby wytrzeźwień, a wy próbujecie przerzucić to na gminy - mówił podczas wspomnianego spotkania oburzony Andrzej Dziwisz, wójt Raby Wyżnej. - Wolałbym dofinansować zatrudnienie dwóch policjantów i niech oni odwożą pijanych do domów - wtóruje mu Józef Babicz, wójt Czarnego Dunajca.

Nadkomisarz Robert Siemek wyjaśnia, że takie myślenie samorządowców jest błędne. - Zdarzył nam się taki przypadek, że patrol policji zawiózł nietrzeźwego do domu, ale rodzina odmówiła jego przyjęcia. Zawieźliśmy go do szpitala, ale lekarze nie mieli czasu, aby go przebadać, bo mieli operację. Policjanci osadzili go w izbie zatrzymań. Mężczyzna zmarł w nocy. Okazało się, że był poważnie chory - wspomina.

Tam trzeźwieją

Najbliższe izby wytrzeźwień dla Podhala znajdują się... w Nowym Sączu i Krakowie. Osoby, które trafiają mają opiekę lekarską i pomoc terapeutyczną.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Matkobójca stanie przed sądem
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Korki w Krakowie - sprawdź mapę na żywo

od 7 lat
Wideo

Rusza Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto