Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile kozic żyje w Tatrach? Przyrodnicy z Polski i Słowacji policzyli te zwierzęta

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Kozica w Tatrach
Kozica w Tatrach Bogusława Filar/TPN
Przyrodnicy z Tatr podsumowali jesienną akcję liczenia kozic. - W tym roku po polskiej i słowackiej stronie udało się doliczyć 926 sztuk tych zwierząt – mówi Jarosław Rabiasz z działu naukowego Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Akcja liczenia kozic odbywa się dwa razy do roku – na wiosnę i jesienią. Wiosenne liczenie ma odpowiedzieć na pytanie jaki jest przyrost populacji tych zwierząt w Tatrach. Z kolei jesienne liczenie ma dać wiedzą o faktycznym stanie całej populacji. Akcja liczenia odbywa się w tym samym czasie zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie.

- W tym roku w trakcie jesiennego liczenia udało nam się zauważyć 926 sztuk kozic. Z tego 267 sztuk zaobserwowaliśmy po polskiej stronie, a 660 osobników po stronie słowackiej. Należy pamiętać, że to jest liczba, którą zaobserwowaliśmy. Każde liczenie obarczone jest błędem, więc tych kozic jest na pewno więcej – mówi Rabiasz. - Jest to liczba wszystkich osobników i zarówno capów, jak i kóz młodych.

Jak dodają przyrodnicy, taki wynik pokazuje tendencję spadkową w ciągu ostatnich lat. liczebności kozic. W 2018 roku w trakcie jesiennego liczenia udało się bowiem zaobserwować ponad 1400 kozic. Od tego czasu liczebność populacji spada.

- Martwi nas to nieco, choć nie jest to jeszcze alarm. Zastanawiamy się także nad wynikami wiosennego liczenie kozic, gdzie była niska ilość młodych kozic. Będziemy się starać w przyszłym roku na wiosnę sprawdzać przyczyny mniejszej liczby narodzin młodych kozic – mówi Rabiasz.

Pomimo obserwowanemu spadkowi liczby kozic, przyrodnicy zaznaczają, że stan populacja tych zwierząt jest stabilna. - Taki poważny alarm powinien się zaświecić wtedy, gdy ta populacja spadłaby do 350 osobników w całych Tatrach. Tak jak to było w 1999 roku. Wtedy ta populacja była na skraju zagrożenia wyginięciem – mówi Rabiasz. Wówczas w całych Tatrach doliczono się zaledwie 241 osobników.

- Pamiętajmy, że to jest populacja zamknięta, nie ma dostępu do innych populacji, nie ma możliwości wymiany genetycznej i dopływu innej krwi. Więc ta fluktuacja będzie widoczna. Siedlisko kozic też w pewnym momencie się wypełni i musi wtedy nastąpić spadek. Być może jesteśmy właśnie w takim momencie - podsumowuje przyrodnik.

Wspólne akcje liczenia tych zwierząt są organizowane od 1957 roku. Jest to najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile kozic żyje w Tatrach? Przyrodnicy z Polski i Słowacji policzyli te zwierzęta - Gazeta Krakowska

Wróć na nowytarg.naszemiasto.pl Nasze Miasto